Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Kaç Puan?

2022-2023 Güzel Sanatlar Lisesi Puanları 

Güzel sanatlar lisesine gitmek isteyen öğrenciler yetenek sınavlarına hazırlık sürecinde güzel sanatlar lisesi kaç puan sorusunu sıklıkla sormaktadır.  Ortaokul eğitimini tamamlayan öğrenciler ortaokul başarı puanı ve yetenek sınavından alacakları geçerli notun ortalamasına göre bir güzel sanatlar lisesine yerleşirler. 

Güzel sanatlar lisesi kazanmak için emek sarf eden ve düzenli çalışan öğrenciler, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları dışında yukarıda da bahsettiğimiz gibi ortaokul başarı puanını da yüksek tutmak durumundadır. Bu sebeple yetenek sınavlarına çalışırken okul derslerinde başarılı olmak,  güzel sanatlar lisesi puan meselesine doğrudan etki etmektedir. 

Yazımızın devamında güzel sanatlar lisesi kaç puan 2022 ve 2023 güzel sanatlar lisesi puanları konusunu soran ve merak eden öğrenciler için, 2022-2023 güzel sanatlar lisesi puanlarından bahsettik.  Yazımızı inceleyeme devam ederek 2022 güzel sanatlar lisesi puanları ve 2023 güzel sanatlar lisesi puanları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Güzel Sanatlar Lisesi Kaç Puan? – Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavları Nasıl Yapılır?

Güzel sanatlar lisesi kaç puan diye merak eden öğrenciler aynı zamanda güzel sanatlar lisesine girmek için LGS’ye girmenin zorunluluğunu da merak etmektedir. Öğrencilerin zihnindeki karmaşıklığa son vermek için öncelikle LGS’nin güzel sanatlar lisesine girmek isteyen bir öğrenci için önemli olmadığını ve LGS sınav puanının güzel sanatlar lisesine girme konusunda bir geçerliliği olmadığını belirmemiz gerekir.  Güzel sanatlar lisesine girmek isteyen ve güzel sanatlar lisesi kaç puan diye soran öğrenciler için belirtmemiz gerekirse, güzel sanatlar lisesine girebilmek için yetenek sınavından geçer not almak ve ortaokul başarı puanını yüksek tutmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan öğrenciler, ilgili bölümün kontenjanına göre okula yerleşmektedir. 

Güzel sanatlar lisesi oyunculuk bölümü kaç puan sorusunun cevapları eğitim sistemde yaşanan sık değişimler sebebiyle sürekli olarak güncellenmektedir. Fakat 2023 güzel sanatlar lisesi puanları üzerinden konuşmak gerekirse yetenek sınavlarında geçer notun 50 olduğunu söyleyebiliriz. Yetenek sınavlarında 50 puan ve üzeri alan öğrenciler ortaokul başarı puanının da eklenmesi ve ortalaması doğrultusunda kontenjan durumuna göre istedikleri bölüme yerleşmektedirler. 

Güzel sanatlar liseleri resim bölümü özel yetenek sınavları 2 oturum olup: birinci oturumda “Desen”, ikinci oturumda “İmgesel” konuları üzerinde duruluyor. 1. Oturumda “Desen” puanlanan çizimin %40’ı, 2. Oturumda “İmgesel” puanlanan çizimin %60’ı baz alınarak “Yetenek Sınav Puanı” veriliyor. Yetenek sınav puanının %70’i, Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak aday öğrencilerin “Yerleştirme Puanı” belirleniyor. 50 puan altı öğrenciler başarısız sayılıyor.

Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü yetenek sınavları da; “Müziksel İşitme, Ritimsel Bellek, Ezgisel Bellek, Müziksel Çalma ve Söyleme” başlıklarında 4 bölüm şeklinde gerçekleştiriliyor. Yetenek Sınav Puanının %70’i ile Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak yine yerleştirme puanı belirleniyor. 50 puandan düşük adaylar değerlendirmeye alınmıyor.

Kazanmak istediğiniz bölümün ve okulun sayfasından yetenek sınav kriterlerini ve puanlarını öğrenebilir ve çalışmalarınızı bu doğrultuda planlayabilirsiniz. Güzel sanatlar lisesi puanları sizin için bir stres unsuru olmadan çalışmalı ve hedeflerinize odaklanmalısınız. Böylece stres seviyenizi en aza indirebilir ve kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz.

Yetenek Sınavlarında Başarı Yakalamak İçin Sinema Akademi! 

Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrenciler ilk olarak istedikleri alana yönelik düzenli bir çalışma planı oluşturmalı ve yeteneklerini geliştirmelidir.  Sinema Akademi olarak tiyatro, oyunculuk alanında ilerlemek ve güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümünü hedefleyen öğrencilere alanında uzman ve başarılarıyla adını duyurmuş eğitmenlerimiz ile kaliteli eğitimler veriyoruz!  

Yetenek sınavlarında başarılı olmak ve kendinizi istediğiniz okulda görmeyi hayal ediyorsanız Sinema Akademi olarak verdiğimiz kaliteli eğitimler ile her zaman yanınızdayız!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40