Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Sanatlar Lisesi Bölümleri – Hangi Bölümler Var?

Sanat İle Geçecek Günlerinizde Sizleri Neler Bekliyor?

Türkiye’de lise düzeyinde eğitim veren kurumlardan farklı olarak Güzel sanatlar liseleri, öğrencilere 4 sene boyunca sanat eğitimleri vermektedir. Güzel sanatlar lisesi bünyesinde birçok farklı bölüm bulunmakta ve her sene daha fazla genç yetenek güzel sanatlar lise eğitimi ile profesyonel bir sanat kariyerine adım atmaktadır. Peki, güzel sanatlar lisesinde hangi eğitimler var?

Güzel sanatlar lisesi bölümleri, güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen her öğrencinin mutlaka araştırdığı ve merak ettiği konuların başında gelir. Güzel sanatlar lisesi bölümleri nelerdir merak edenler için kısaca güzel sanatlar lise bölümleri;

  • Müzik 
  • Tiyatro
  • Bale Dans 
  • Resim 
  • Fotoğrafçılık
  • Sinema TV

Öğrenciler bu bölümler altında dersler alarak gerek sahnede, gerek sahada ya da kamera önü veya arkasında çalışma imkanı yakalayabilirler. Güzel sanatlar lisesinde hangi bölümler var, nasıl eğitimi veriliyor, güzel sanatlar lisesi dersleri ne bilmek isteyenler için bu bölümler hakkında detaylı bilgi verelim…

Güzel Sanatlar Lise – Hangi Eğitimleri Alabilirsiniz?

Güzel sanatlar lisesi bölümleri nelerdir sorusu aklında dönüp duran ve bir güzel sanatlar lisesi ile geleceğini şekillendirmek isteyen öğrenciler aynı zamanda güzel sanatlar liselerinde hangi eğitimler var merak ediyor. Dolayısıyla henüz bir güzel sanatlar lisesi kazanmadan önce öğrenciler ilk olarak hangi bölümün nasıl dersler verdiğini merak ediyor. İlk olarak güzel sanatlar lisesi bölümleri ile tanışalım;

Müzik Bölümü

Piyano derslerinin zorunlu olduğu güzel sanatlar liseleri müzik bölümleri öğrencilere müzik kariyerleri için gerekli olabilecek gerekli teorik bilgiyi sağlarken aynı zamanda onları konservatuvara hazırlayan bir eğitim vermektedir. Güzel sanatlar liseleri için en çok tercih edilen bölümler arasında yer alan müzik bölümü tıpkı diğer güzel sanatlar lisesi bölümleri gibi yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapmaktadır. 

Tiyatro Bölümü

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü öğrencilerin sıkça tercih ettiği bölümlerden biridir. Çoğunlukla özel güzel sanatlar lisesi bölümleri arasında yer alan tiyatro, sahne sanatlarına yönelik derslerin yoğun olarak verildiği bir eğitim programına sahiptir. Oyuncu eğitmenlerden alınan tiyatro dersleri hem beden dilinizi geliştirmeye hem de sahnede özgüven kazanmanıza fayda sağlayacak ve sizi harika bir tiyatro kariyerine hazırlayacaktır. 

Resim Bölümü

Güzel sanatlar lisesi resim bölümü en yaygın güzel sanatlar lise bölümleri arasındadır. Resim yeteneği olan ve bunu profesyonel bir amacın peşinde geliştirmek isteyen her öğrenci güzel sanatlar resim bölümü yetenek sınavına katılarak şansını deneyebilir ve güzel sanatlar bölümleri arasında en keyiflilerinden biri olan resim bölümü ile kariyerini inşa etmeye başlayabilir. 4 sene boyunca teknik resim derslerinin görüleceği güzel sanatlar resim bölümü aynı zamanda öğrencilerine desen, resim, heykel ve grafik gibi temel dersleri de sunar.

Bale- Dans Bölümü

Güzel sanatlar lise dersleri bale – dans bölümü için oldukça hareketli ve aktif geçmektedir. Diğer tüm güzel sanatlar lise bölümleri müfredatında olduğu gibi bale – dans bölümü için de güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı ile öğrenci alınır. Öğrenciler 9. Sınıfta ağırlıklı olarak kültür derslerini, 10. Sınıftan itibaren ise kendi bölümleri ile alakalı meslek derslerini işlemektedir. Bu bağlamda aslen özel bir güzel sanatlar lise bölümü olan bale dans bölümü ders içeriği öğrencilere; Türk halk dansları, modern dans, klasik bale, pandomim gibi beden kullanılarak duyguların ifade edildiği dans ve dans teknikleri ile ilgili dersler sunar.

Sinema- TV Bölümü

Sinema – TV bölümü de tıpkı bale – dans ve tiyatro bölümü gibi özel güzel sanatlar lisesi bölümleri arasındadır. Sinema – TV bölümü, öğrencilerin yetenek sınavında genel kültürünü ölçen, sinemaya ve sinema tarihine yönelik bilgisini test eden bir süreç ile başlıyor. Mülakat sırasında öğrencilerden daha önce yaptıkları bir kısa film, Video ya da fotoğraf isteniyor… Dersler ise tüm bu temellerinizin üzerine şekilleniyor. Öğrencilerin gerek yönetmen gerek yapımcı, kamera önü ve arkasında aktif çalışabilen bireyler olmaları için gereken temel dersler veriliyor.

Hayal Ettiğiniz Bölümü Akademilerimiz İle Kazanın!

Güzel Sanatlar lisesine girmek isteyen birçok öğrenci bu bölümleri kazanabilmenin yollarını arıyor ve istedikleri güzel sanatlar lisesi bölümü için yetenek sınavlarına kadar özveri ile çabalıyor. Her öğrencinin çalışma süreci farklılık gösterdiği gibi, amaçları aynı olan bu gençlerin çalışma yöntemleri de farklılık gösteriyor. Kimi kendi başına çalışmayı tercih ederken kimisi bir güzel sanatlar lise hazırlık kursu ile daha bilinçli bir eğitimi süreci geçiriyor.

Sinema Akademi ile 15 yıllık deneyimimizi güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü hayali olan gençlerimize aktarıyor ve onlara hayal ettikleri başarılı kariyeri oluşturmaları için yardım ediyoruz. Aynı zamanda tiyatro ve oyunculuk bölümü dışında kalan güzel sanatlar lisesi bölümlerini hedefleyen öğrencilerimiz için Dans Akademi, Müzik Akademi, Bale Akademi, Resim Akademi ile kaliteli bir eğitim programı sunuyor ve yeteneklerini geliştirmeleri adına her zaman onlara destek oluyoruz. Gelin, sizler için en uygun eğitim programını eğitim danışmanlarımızla birlikte hazırlayalım ve başarınızın inşasında yanınızda olalım!

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40