Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Yüksek Sesli Kitap Okumak Konuşmayı Geliştirir Mi?

Sesli Kitap Okumanın Faydaları

Yüksek sesli kitap okumak konuşmayı geliştirir mi? sorusuna yanıt bulmak için bu yazımızı sizler için hazırladık. Yüksek sesli kitap okumak konuşmamızı elbette ki olumlu yönde etkiler. Henüz çocukken bize söylenilen “çok kitap okuyun” cümlesini hiçbirimiz unutmayız. Bunun sebebi sesli kitap okumanın diksiyonu geliştirmesidir.

Sadece diksiyona değil mesleki ve sosyal hayatımızın geneline yüksek sesle kitap okuma etki eder. Peki, yüksek sesli kitap okumanın faydaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

1.    Akıcı Konuşmanızı Sağlar

Yüksek sesli kitap okumak, akıcı ve hızlı bir şekilde konuşmanızı sağlar. Okuduğunuzu duyduğunuz için diksiyonunuzdaki eksikliklerinde farkına varıp, düzeltme imkanı bulabileceksiniz. Konuşma bozukluğuna sahipseniz eğer mutlaka düzenli olarak yüksek sesli kitap okumalısınız. Böylece kurduğunuz cümlelerde hangi yerlerde vurgu ve doğru tonlama yapabileceğinizi de anlamış olacaksınız.

2.    Motivasyonunuzu Kolaylaştırır

Yüksek sesli kitap okumak, motivasyonunuzu kolaylaştırır. Dikkatinizi dağıtan bazı şeyleri unutmanızı ve kitap okumaya odaklanmasını sağlayarak, motivasyon yetisi kazanmanızı sağlar. Zihninizi hızlı bir şekilde çalıştırır. Ses ve zihin arasında bir bağlantı olduğu için, hafızanızı da güçlendirir. Odaklanma kalitenizi arttırır.

3.    Kelime Dağarcığınızı Geliştirir

Sesli kitap okumanın faydaları içinde en önemlisi de kelime dağarcığıdır. Anadilinizde yer alan kelimeleri öğrenmenizi sağlayarak, kelime dağarcığınızın gelişmesini sağlar. Yeni kelimeler öğrenecek ve bu kelimelerle cümleler kurarak, farkınızı ortaya koyabileceksiniz. Sürekli aynı kelimelerle cümleler kurmak dinleyiciyi sıkar ve bunaltır. Dikkat çekmek ve dinlenmek istiyorsanız farklı, etkileyici, merak uyandıran kelimeler kullanmalısınız. Bu da yüksek sesli kitap okumakla gerçekleşebilir.

4.    Anlama-Kavrama Yetisi Kazandırır

Yüksek sesli kitap okumak kavrama yetinizi güçlendirir. Böylece duygu ve düşüncelerinizi aktarırken nasıl anlamlandırmanız açısından etkili olacaktır. Sesli kitap okumak okuduğunuzu daha iyi anlamanızı sağlar.

5.    Hayal Gücü Katar

Sesli kitap okumak hayal gücünüzü geliştirir. Yüksek sesle okuduğunuz için zihin devreye girer ve kitapta anlatılan hikâyeyi canlandırmanızı sağlar. Kitabın karakterleriyle sohbet ediyormuş gibi hissedip, onlarla konuşuyormuş gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Kendinizi bir anda hikayenin içinde bulabilir ve hayal gücünüzü güçlendirebilirsiniz.

6- Ses Tonunuzu Geliştirir

Yüksek sesli kitap okumak ses tonunuzu ayarlamanıza yardımcı olur. Konuşmanızda nerelerde vurgu yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sesinizi cümlenin yansıttığı anlama göre ses tonunuzu yükseltip, alçaltarak duygu katabileceksiniz.

7- Bilgi Birikiminizi Arttırır

Yüksek sesli kitap okumak aynı zamanda bilgi birikiminizi geliştirir. Kitaplar aynı zamanda bilgi aktardığı için yüksek sesle okuduğunuzda öğrendiğiniz yeni bilgilerde doğal olarak hafızanınız da yer edecektir. Buradan öğreneceğiniz bilgileri konuşma yaparken alıntılayarak dinleyicilere aktarabilirsiniz.

8- Unutkanlığa İyi Gelir

Yüksek sesli kitap okumak unutkanlığa iyi gelir çünkü beyin kaslarının çalışmasına yardımcı olur ve zihni güçlü yapar.

9-  Duygusal Zekayı Güçlendirir

Yüksek sesli kitap okumak, duygusal zekanızın gelişmesine yardımcı olur. Okuduğunuz cümlenin anlamına göre sesinizle duygu katıp bunu hissedebilirsiniz. Böylece konuşma yaparken aktaracağınız metnin içeriğine göre nasıl bir duygu akışıyla anlatım yapacağınız kolaylaşacaktır.

10- Nefes Kontrolü Sağlar

Sesli kitap okumak, özellikle konuşma sırasında nefesini kontrol edemeyen kişiler için etkilidir. Nefesinizi kontrol edemezseniz, kaliteli bir konuşma yapamazsınız. Konuşma esnasında tıkanmak, dinlenme ihtiyacı duymak, yorulmak gibi olumsuz etkiler yaşamak istemiyorsanız mutlaka yüksek sesle kitap okumalısınız.

11- Dinleme Becerisi Kazandırır

Yüksek sesli kitap okuma faydaları içinde belki de en önemli olan dinleme becerisini kazandırmasıdır. Böylece ses tonunuzun anlaşılmasını ve duyulmasını sağlayabileceksiniz. Konuşma alanınıza göre ses tonunuzun ayarlayıp dinleme ve dinleme becerisine sahip olabileceksiniz.

Yukarıda aktardığımız bilgileri dikkate alırsanız eğer, hem kariyerinizde hem de özel hayatınızda kaliteli konuşma yeteneğine sahip olabileceksiniz.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40