Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Online Diksiyon Eğitimi Olur Mu? - Artıları ve Eksileri Neler?

Yüz Yüze Eğitimden Ne Kadar Farklı? – Online Diksiyon Kursu Hakkında Soru İşaretlerinizi Gideriyoruz!

Günümüzde hayatımızın önemli bir bölümünü telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve dolayısıyla internet üzerinden yaşıyoruz. Her ne kadar öncesinde de var olsa dahi pandemiyle birlikte eğitimin de dijital dünyaya gayet verimli bir şekilde taşınabildiğini keşfettik. Peki aynı durum diksiyon eğitimi için de geçerli mi? Online diksiyon eğitimi olur mu?

Hiç kuşkusuz online diksiyon dersleri birçok avantajı beraberinde getirerek kişisel gelişiminize yatırım yapmayı sizin için çok daha zahmetsiz bir hale sokuyor. Ancak bu noktada verimliliğin düşüp düşmediğini de göz ardı etmemek gerek. İsterseniz gelin, yüz yüze eğitimden ne oranda farklı olduğuna birlikte göz atalım...

Her Şeyden Önce Zamandan Tasarruf Edebilirsiniz! – Online Diksiyon Kursu Ne Kadar Yararlı?

Online diksiyon eğitimi ve diğer tüm online işlemler söz konusu olduğunda hiç kuşkusuz aklımıza gelen ilk artı; zamandan tasarruf oluyor. Evinizden çıkmak ve eğitim alacağınız kuruma yolculuk etmek zorunda değilsiniz! Bu büyük bir kolaylık olduğu gibi iş yoğunluğunuzdan ve gündelik yaşamın koşturmacalarından bulduğunuz küçük fırsatları kişisel gelişiminiz için değerlendirebilmenize imkan veriyor. Üstelik tek avantajın bu olmadığını da söyleyelim:

 • Online diksiyon dersleri ev konforunun sıcaklığında eğitim almanızı sağlıyor.
 • Eğitmeninizden birebir ve size en uygun zamanda ders alabiliyorsunuz.
 • Online diksiyon kursu fiyatları genellikle yüz yüze eğitimlerden daha uygun fiyatlara sahip.
 • Salgın koşullarında hastalanma olasılığınızı en aza indiriyor.
 • Yol masrafınız yok!
 • Kalabalık sınıflarda ders almaya mahkum edilme gibi bir risk söz konusu değil.
 • Boş zamanlarınızı en ideal şekilde planlamanızı sağlıyor!

Ancak Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler De Var! – Online Diksiyon Kursu Alırken Bunları Unutmayın!

Yukarıda online diksiyon eğitimi ile birlikte satın aldığınız avantajlardan bahsettik. Ancak gerçekten keyifli bir deneyim için şu noktalara dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız:

 • İnternet bağlantınız hızlı ve stabil mi?
 • Canlı ders mi video ders mi alacaksınız? Canlı dersler; yüz yüze eğitime çok daha benzer bir verimlilik vadeder. Ancak video derslerde sizin öğrenme hızınıza uygun bir online diksiyon eğitimi alma şansınız yoktur.
 • Eğitmeniniz sorulan sorulara geri dönüş yapıyor mu?
 • Ev ortamınız online diksiyon dersi almak ve pratik yapmak için uygun mu?
 • Kamera ve mikrofonunuz (harici olarak bunlara sahip olmak zorunda değilsiniz) verimli bir iletişim ve eğitim için yeterli mi?
 • Hangi program ve arayüzü kullanacaksınız?

Peki Ya Çocuklar? Online Çocuk Diksiyon Eğitimi Almak Onlar İçin De Verimli Mi?

Yukarıda söylediklerimizin genel olarak yetişkinleri kapsadığının farkındayız. Ancak söz konusu online diksiyon eğitimi olduğunda çocukları da göz ardı etmemeliyiz. Özellikle pandemi döneminde ilkokul ve lise düzeyi fark etmeksizin pek çok çocuk online eğitim almanın avantajları ve dezavantajları ile tanışmış oldu. Peki söz konusu online çocuk diksiyon kursu olduğunda ne yapmalı?

Dürüst olmak gerekirse biz; online çocuk diksiyon eğitimi programlarının verimliliğinin yetişkinlere göre oldukça düşük olduğuna inanıyoruz. Bu düşüncemizin de çeşitli gözlemlere dayandığını söyleyebiliriz. Her şeyden önce diksiyon eğitimi oldukça fazla pratik gerektiren bir süreç ve online çocuk diksiyon kursu programlarında çocukların odaklarını kaybetmeleri ve eğitimden tamamen kopmaları çok daha kolay oluyor.

Yine de burada şöyle bir alternatif düşünülebileceğini hemen belirtelim! Online çocuk diksiyon eğitimi için eğitmenin internet üzerinden, çocuğun da ebeveynlerinden biriyle birlikte katılacağı oyunlar içeren bir programla çocuklar için de süreci verimli hale getirmek mümkün. Ancak söylediğimiz gibi bunun için ebeveynin de ciddi ölçüde katkı sağlaması gerekiyor...

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40