Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Kekemelik Tedavisinde Hangi Eğitimler Alınır?

Kekemelikten Kurtulmak Mümkün Mü?

Günümüzün en çok karşılaşılan konuşma bozukluklarından biri olan kekemelik gerek iş gerekse sosyal yaşamında kişinin karşısına bir iletişim bariyeri olarak çıkmaktadır. Ancak hemen vurgulamak gerekir ki kekemelik tedavisi ile kekemeliğin yarattığı sorunlardan büyük oranda kurtularak akıcı bir konuşmaya sahip olmak mümkündür. Kekemelik için eğitim ve tedavi alırken doğru seçimleri yapmanız bunun için yeterlidir.

Kekemelik için eğitim seanslarında temel amaç, konuşmadaki akıcılığı geliştirmektir. Kekemelik tedavi ve eğitim sürecinin ne oranda işe yarayacağı eğitimin kalitesiyle ilgili olduğu kadar kekemeliğin nedeniyle de ilgilidir. Yazımızı inceleyerek kekemelik tedavisinde hangi eğitimler alınır, kekemelik tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Ancak gelin önce kekemeliğin nedenlerine daha yakından bakalım.

Kekemelik Nedenleri

Yaygın bir konuşma bozukluğu olan kekemelik genellikle 2 ile 7 yaş arasında ortaya çıkar. Sürekli yapılan kelime tekrarları, tıkanmalar ve duraksamalar kekemeliğin en açık belirtileridir. İlk ortaya çıktığı çocukluk döneminde bu belirtilerin daha olması muhtemeldir. Bu dönemde alınacak bir kekemelik tedavisi, kekemelik nedenleri doğru analiz edildiğinde konuşma bozukluğunun tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

Kekemelik nedenleri arasında en yaygın olanlardan biri kalıtsal geçmiştir. Kişinin aile öyküsünde kekemelik varsa beynin konuşmayla ilgili bölümünü etkileyen kalıtsal bir sorun ebeveynlerinden kişiye aktarılmış olabilir.

Bunun dışında inme ya da kafa travması gibi durumların da kekemeliğe neden olabileceğini vurgulamak gerekir. Böyle durumlarda kekemelik tedavisi için diksiyon ve benzeri eğitimlerden önce kişinin genel sağlık durumu kontrol altına alınmalıdır.

Ayrıca fiziksel travmaların yanı sıra duygusal travmalar da kekemelik nedenleri arasında sayılmalıdır. Bu tür durumlara tıp literatüründe psikojen kekemelik adı verilmiştir.

Son olarak öğrenilmiş kekemelik ise gelişim döneminde kendiliğinden ortaya çıkan kekemelik türüdür. Kekemelik için eğitim ve terapiler tüm kekemelik nedenlerinde başarılı sonuçlar gösterse de öğrenilmiş ve psikojen kekemelikte sorunu tamamen ortada kaldırmak mümkündür.

Kekemelik Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Kekemelik tedavisi ve kekemelik eğitimi tamamen kişinin akıcı bir konuşmaya kavuşabilmesi için düzenlenmiştir. Bu nedenle genel sağlık durumu ile ilgili bir sorun almadığı takdirde kekemelik tedavisi genel olarak konuşma ve diksiyon eğitimine yöneliktir. Diksiyon eğitiminin kekemelik tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Nefes egzersizleriyle kişinin doğru solunum yapmasını sağlamak kekemelik tedavisinde kullanılan yöntemler arasında son derece önemlidir.
  • Buna ek olarak sesletim sırasında konuşma organlarının doğru şekilde pozisyon aldığından emin olmak gerekir.
  • Kekemelik tedavisinde hangi eğitimler alınır? Bu sorunun bir diğer cevabı da dil ve dudak tembelliğini gidermek için tekerleme ve metinler üzerinden pratikler yapmaktır.
  • Kişiye özel kekemelik için eğitim çalışmalarında özellikle tıkanma yaşanan harf ya da kelimeler tespit edilmeye çalışılabilir. Bu seslerin neden tıkanmaya sebep olduğunu anlamak için özel sesletim çalışmaları yapmak mümkündür.
  • Kekemelik için eğitim programının içeriğinde harflerin ve kelimelerin doğru telaffuzu ile ilgili uygulamalar yer almalıdır.
  • Son olarak kişinin konuşma sırasında beden dilini de aktif bir biçimde kullanmasını sağlamak için jest, mimik ve beden dili eğitiminden de yararlanmak gerekir.

Etkili Bir İletişim İçin İlk Adımı Atın

Kekemelik tedavisi ve kekemelik eğitimi ile konuşma bozukluklarından büyük oranda kurtulmanız mümkündür. Diksiyon eğitimi programındaki uygulamalar kekemelik gibi konuşma bozukluklarının tedavisi için oldukça etkili yöntemlerdir. Ayrıca bu uygulamaları sesli kitap okuma gibi basit egzersizlerle desteklemeniz sürecin daha da hızlı bir biçimde tamamlanmasını sağlayacaktır.

Kekemelik tedavisinde hangi eğitimler alınır, kekemelik tedavisi ve kekemelik eğitimi nedir gibi sorulara sizler için yanıt verdik. Kekemelikten kurtularak etkili ve akıcı bir konuşmaya kavuşmak için bizimle iletişime geçebilir, diksiyon eğitimi olanaklarımızdan yararlanabilirsiniz.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40