Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

İyi Bir Konuşmacı Nasıl Olunur?

Mükemmel Konuşmanın Sırrı

İyi bir konuşmacı olmak gerek iş gerekse gündelik hayatınızda kalabalıklardan kolaylıkla sıyrılmanızı sağlayabilir. Peki iyi bir konuşmacı nasıl olunur? İyi bir konuşmacının özellikleri nelerdir? Bu soruların tek cümlelik bir yanıtı yoktur. Yine de iyi bir konuşmacı olmak için gereken özellikleri kazanımlarınız arasına eklemeniz mümkündür.

İyi bir konuşmacı dediğimizde herkesin aklına farklı isimler gelse de muhtemelen iyi bir konuşmacının özellikleri dediğimizde pek çok ortak nokta bulabileceğimize inanıyoruz. Çünkü iyi bir konuşmacı olmak doğuştan gelen bir armağan değil, gerekli eğitimler ve egzersizler yardımıyla kazanılan bir özelliktir. Gelin şimdi iyi bir konuşmacı nasıl olunur, iyi bir konuşmacı hangi özelliklere sahip olmalıdır gibi sorulara birlikte cevap vermeye çalışalım.

İyi Bir Konuşmacıda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

En basit tanımıyla iyi bir konuşmacı, dinleyicilerine mesajını geçirebilen ve onlar üzerinde etki yaratabilen bir insandır. Ancak tüm bunları yapabilmek için hiç kuşkusuz dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Aşağıda sizler için iyi bir konuşmacıda bulunması gereken özellikler hakkında bilgi verdik:

  • Kelime Haznesi:

İyi bir konuşmacı nasıl olunur sorusuna verilmesi gereken ilk cevap kelime haznesidir. Yeterli düzeyde kelime haznesine sahip olmayan bir konuşmacının kendisini en doğru şekilde ifade edecek kelimeleri bulması mümkün değildir. İyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız kelime haznenizi geliştirmeye başlamalısınız.

  • Dinleyicileri Tanımak

İyi bir konuşmacı nasıl olunur? Konuşmayı bir yolculuk olarak düşünebilirsiniz. Dinleyicilerinizin kim olduğunu bilmek iyi bir konuşmacı olarak onları istediğiniz diyarlara götürebileceğiniz anlamına gelir. Ancak bunun için doğru kelimeleri seçmeli, yaş ya da eğitim düzeylerine göre anlayabilecekleri mesajlar vermeli, kısaca dinleyicilerinizi iyi tanımalısınız.

  • Pratik Yapmak

İyi bir konuşmacı nasıl olunur sorusuna  verilecek belki de en açık cevap çok sayıda pratik yapmaktır. Pratik yapmak konuşma sırasında eksikliklerinizi görmeniz için mükemmel bir yoldur. Eğer imkanınız varsa sesinizi kaydetmeniz, sonrasında dinleyerek hata yaptığınız yerleri anlamanızı kolaylaştıracaktır.

  • Heyecanı Kabullenmek

Bir konuşma sırasında heyecanlanmanız son derece doğaldır. Yıllardır konuşmalar yapan, kalabalıklara pek çok defa hitap eden iyi bir konuşmacı bile konuşma esnasında heyecanlanır. Önemli olan heyecanınızı kabullenerek doğru şekilde yönlendirmektir.

  • Ses Tonu ve Konuşma Ezgisini Ayarlamak

Konuşmanın temasına göre ses tonu ve konuşma ezgisini ayarlayabilmek iyi bir konuşmacı hangi özelliklere sahip olmalıdır sorusunun en önemli cevaplarından biridir. Dinleyicilerinizi ikna etmek, doğru şekilde yönlendirmek ve sizi takip etmelerini sağlamak büyük oranda ses tonunuza ve konuşma ezginize bağlıdır.

  • Görsel Materyallerden Yararlanmak

Özellikle mesleki ya da akademik konuşmalarda görsel materyallerden yararlanmak dinleyicilerinizin söylediklerinizi daha iyi kavramasına yardımcı olur. Bu nedenle iyi bir konuşmacının özellikleri arasında görsel materyallerden yararlanmayı kesinlikle saymak gerekir. Ayrıca görsel materyaller olmasa bile iyi bir konuşmacı konuşma yaptığı mekanın koşullarını lehine çevirecek yollar bulabilmelidir.

Diksiyon Dersleriyle Dinleyicilerinizi Hayran Bırakın

Sinema Akademi olarak iyi bir konuşmacı olmanız için sizlere güzel ve etkili konuşma dersleri vermekte, diksiyon kursları ile konuşma sırasında yaptığınız tüm hataları telafi etmekteyiz. Kısa sürede dinleyicileri hayran bırakan etkili bir konuşmaya kavuşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazımızda sizlere iyi bir konuşmacı nasıl olunur, iyi bir konuşmacının özellikleri nelerdir gibi soruların cevabını sunmaya çalıştık. İyi bir konuşmacının sahip olması gereken özellikler hakkında daha fazla bilgi almak ve iyi bir konuşmacı olmak üzere harekete geçmek için bize ulaşın.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40