Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

İstanbul Türkçesi Nasıl Öğrenilir? - Doğru ve Güzel Konuşmanın Sırlarını Öğrenin!

İstanbul Türkçesi Nedir? Nasıl Ortak Ağız Haline Geldi?

Aşağıda sizler için İstanbul Türkçesi nasıl öğrenilir sorusuna yanıt vererek İstanbul Türkçesi öğrenmek isteyenlere ipuçları verdik. Ancak isterseniz gelin önce İstanbul Türkçesi ne demek sorusuna yanıt vermeye çalışalım ve bu konudaki kafa karışıklıklarını gidererek işe başlayalım. Çünkü internette yazılan diğer yorumlara bakılınca İstanbul Türkçesi hakkındaki bilgilerde bazı yanlışlıklar olduğunu görüyoruz.

Öncelikle İstanbul Türkçesi nedir sorusuna yanıt verirken günümüzün yazı dilini oluşturan standart Türkçe tanımını yapabiliriz. Türkçe; günümüzde olduğu gibi tarih boyunca da Anadolu ve diğer Türki devletlerde farklı ağız ve şivelerde konuşulmaktaydı. Ancak diğer dillerde olduğu gibi bu farklılık arasında bir ortaklık kurabilmek için Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul’da konuşulan Türkçe tercih edildi.

Elbette bu durum mahalli dillere özgü bazı sözcüklerin ve ifadelerin kaybolmaya yüz tutmasına da neden olmaktadır. Ancak Türkiye’nin farklı bölgelerinde her insanın birbiriyle kolayca anlaşabilmesi ve resmi eğitim ve diğer süreçlerin yürütülebilmesi için ortak bir dilin gerekliliği de açıktır.

İstanbul Türkçesi ve Diksiyon İlişkisi – İstanbul Türkçesi Nasıl Öğrenilir?

İstanbul Türkçesi nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre buna ek olarak İstanbul Türkçesi ile diksiyon arasındaki ilişkiye değinebiliriz. Yukarıda İstanbul Türkçesinin yazı dilini oluşturan Türkçe olduğunu söylemiştik. Aslında bu cümle Türkçenin yazıldığı gibi okunan ve konuşulan bir dil olduğu kabulüne dayanır. Bu durumun istisnaları olmakla birlikte yine de İstanbul Türkçesi ve diksiyon arasındaki ilişkiyi açıklarken bu önkabulden hareket etmekte bir sakınca yoktur.

İstanbul Türkçesi diğer tüm ağızların ortak dili kabul edildiği için aslında doğru diksiyon; yazı diline yani İstanbul Türkçesine uygun olan diksiyondur. Dolayısıyla aslında İstanbul Türkçesi öğrenmek doğru ve güzel diksiyonun inceliklerini öğrenmekle aynıdır.

İstanbul Türkçesi Öğrenmek İçin Neler Yapmalısınız? – İstanbul Türkçesi Nasıl Öğrenilir?

Gelelim asıl konumuz olan İstanbul Türkçesi nasıl öğrenilir sorusuna... Elbette bunun için tek bir yol olduğunu söylemek pek de doğru olmaz. Yine de İstanbul Türkçesi öğrenmek ve akıcı bir konuşmayla hem sosyal yaşamda hem de kurumsal dünyada dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız işe diksiyon eğitimi alarak başlamanızı öneririz. Buna ek olarak şu noktalara da dikkat etmenizi öneririz:

  • İstanbul Türkçesi yazı dilinin doğru sesletimidir. Doğru sesletim için de konuşma organlarınızı iyi tanımalı, sesleri doğru çıkarmayı öğrenmelisiniz.
  • Nefes egzersizleri yapmak konuşurken nefesinizi doğru kullanmanızı ve sesleri doğru çıkarabilmenizi kolaylaştıracaktır.
  • İstanbul Türkçesi az vurgulu bir dildir. Buna rağmen vurgu ve tonlamanın doğru kullanılması akıcı ve güzel bir konuşma sağlamanız için önemlidir.
  • Dudak ve dil egzersizleri ile ağız tembelliklerinin önüne geçerek telaffuz edemediğiniz harf ve kelimeleri daha kolay telaffuz etmeye başlayabilirsiniz.
  • Tekerlemelerden faydalanmak İstanbul Türkçesi öğrenmek için en etkili ve eğlenceli yollardan biridir.
  • Kitap okumak; özellikle sesli kitap okuma egzersizleri diksiyonunuzu geliştirmeniz için en iyi yöntemlerdendir.
  • Ses kaydı alarak konuşmanızı dinlemek, hatalarınızı fark ederek düzeltmenize yardımcı olabilir.

Nitelikli Bir Eğitimle İstanbul Türkçesi Öğrenmeye Ne Dersiniz?

Elbette İstanbul Türkçesi nasıl öğrenilir sorusuna kendi başınıza pratikler yaparak yanıtını vermek mümkündür. Ancak kendi başınıza pratik yapmanın önemli bir dezavantajı da eğer ki hatalarınızı fark edemezseniz bunları alışkanlık haline getirme riskinizdir ki alışkanlık haline gelen bir diksiyon bozukluğunu telafi etmek çok daha zor olabilir.

Eğer daha kısa sürede İstanbul Türkçesi öğrenmek ve akıcı bir konuşmayla kendinizi ifade etmek istiyorsanız bizim önerimiz iyi bir diksiyon eğitmeninden eğitim almanızdır! Bu şekilde hatalarınızı çok daha kolay fark ederek düzeltmek için en verimli yöntemleri uygulayabilirsiniz.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40