Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Etkili ve Güzel Konuşmak İçin Ne Yapılır?

Mükemmel Bir Konuşma Yapmak İster Misiniz? Önerilerimizi Dinleyin!

Eğitim, iş ve sosyal hayatımızda etkili ve güzel konuşmak önemlidir. Düşüncelerimizi paylaşmamızda, kendimizi tanıtmada, insanları ikna etme çabamızda güzel konuşmanın etkisi büyüktür. Etkili ve güzel konuşma becerisine sahip değilseniz hayatınızın birçok alanında başarılı ve mutlu olamazsınız.

Etkili ve güzel konuşmanın avantajları içinde en önemli olanı ise ikna etme yetisi kazandırmasıdır. Bu sayede kurumsal hayatta müşteri ve partnerlerinizi ikna ederek birçok projeye imza atabilir, ürünlerinizi rahatlıkla pazarlayabilirsiniz. Bunu yanı sıra etkili ve güzel konuştuğunuz için bu sizi sempatik ve pozitif bir kişilik yapar, sosyal hayatta aranılan kişi olabilirsiniz. Vizyonunuza farkındalık kazandırabilirsiniz. İkili ilişkilerde ise kız arkadaşınızı veya erkek arkadaşınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Yanlış anlaşılmak gibi bir sorun yaşamazsınız.

Peki, etkili ve güzel konuşmak için ne yapılır? Kısaca bu konuya değinelim.

Hazırlık Yapın

Etkili ve güzel konuşmak için hazırlık yapın. Topluluk önünde hazırlıksız konuşmalar kişiyi gerginleştirir, heyecan ve stres yaşamasına neden olur. Kelime veya cümleleri unutması, dikkatinin dağılması gibi sorunlar yaşar. Bu yüzden konuşma yapmadan günler öncesinden ön hazırlık yapmalısınız. Ayna karşısında konuşma metninizi alıp konuşuyormuş gibi anlatın. Sakın kitap okur gibi bir yorumlama yapmayın. Bu dinleyici sıkar ve boğar.

Hızlı Konuşmayın

Etkili ve güzel konuşma neyi ve nasıl, ne şekilde ifade edeceğimiz konusunda çok önemlidir. Konuşmanızı yaparken hızlı konuşmayın. Hızlı konuşma, dinleyicinin motivasyonunu ve anlama yetisini bozar, dikkatini dağıtır, kafa karıştırmaya neden olur. Bu yüzden onların anlayacağı şekilde konuşmanızı yavaş yapın.

Göz Teması Kurun

Topluluk karşısında etkili ve güzel konuşmak istiyorsanız eğer, göz teması kurmalısınız. Göz teması dinleyicinin konuşmanıza odaklanmasını, sizi dinlemenizi ve size güven duymasını sağlar. Göz teması kurmazsanız, dinleyici önemsenmediğini, umursanmadığını düşünür bu hissi kesinlikle yansıtmayın. Göz teması kurarken abartıdan kaçının, aşırı göz teması laubali bir tavır ortaya çıkarır.

Mizah Yapın

Etkili ve güzel konuşma toplum önünde karakterimizi yansıtır. Konuşma yaparken konuşmanızın konusuna göre ve ciddiyeti bozmadan mizah yapabilirsiniz. Deneyimlediğiniz ilginç, komik, anlamlı anılardan anekdotlar ekleyebilirsiniz.

Ses Tonunuzu Ayarlayın

Etkili ve güzel konuşmak için ses tonunuzu ayarlamalısınız. Yüksek sesle, bağırarak konuşmak dinleyici ürkütür, dikkatini dağıtır. Dinleyicinin konuşmanızı dikkatli bir şekilde dinlemesini istiyorsanız ses tonunuzu konuşmanızdaki vurgulara ayarlamalısınız.

Duygularınızı İfade Etmekten Çekinmeyin

Etkili ve güzel konuşma sırasında duygusal tepkilerinizi yansıtmaktan çekinmeyin. Konuşmanızı yaparken duygularınızı karşınızdaki kişilere hissettirmelisiniz. Bu sizin samimi ve erdemli olduğunuzu gösterir. Kişilerle güvenilir ve samimi bağlantılar kurabilirsiniz.

Kitap Okuyun

Etkili ve güzel konuşmak için sık sık kitap okuyun. Yeni bilgiler edinin. Böylece konuşma sırasında bu bilgilerden faydalanabilir ve dinleyicilerle paylaşabilirsiniz. Yeni ve ilginç bilgiler dinleyicinin dikkatini çeker ve size odaklanmasını sağlar.

Kısa ve Öz Konuşun, Kendinize Hayran Bırakın!

Etkili ve güzel konuşmak için kısa ve öz konuşun. Konuşmanızı gereksiz yere uzatmayın. Konuşma sürenizi uzatırsanız dinleyicinin sıkılmasına neden olursunuz.

Etkili ve güzel konuşmak oyuncular, siyasetçiler, sanatçılar, girişimciler…vb mesleklerin dışında herkes için önemlidir. Sizlerde güzel ve etkili konuşmak istiyorsanız eğer diksiyon eğitimi veren güvenilir ve kaliteli kurumlara kaydolarak eğitim alabilir ve bu özelliğe sahip olabilirsiniz.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40