Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Konservatuvar Oyunculuk Bölümü İçin TYT Yeterli Mi?

Konservatuvar Oyunculuk Bölümünü Kazanmak İçin Kriterler Nedir?

Konservatuvarda oyunculuk bölümü okumak isteyen  gençler için oyunculuk bölümüne nasıl girilir sorusu büyük önem taşıyor. Lise düzeyini bitirmiş her bölümden öğrencinin girebileceği konservatuvar oyunculuk bölümü için öğrencilerin ne yapması, hangi sınavlara hazırlanması gerektiğini bilmesi oldukça önem taşıyor! 

Konservatuvarı kazanmak için gerekenler arasında hangi faktörler bulunuyor, konservatuvar için TYT yeterli mi sorularından yola çıkarak hazırladığımız yazımızı okuyarak konservatuvara hazırlık süreciniz hakkında bilgi alabilir ve oyunculuk bölümü nasıl kazanılır sizler de öğrenebilirsiniz. 

Oyunculuk Bölümü TYT Puanı Tek Başına Yeterli Olmuyor...

Konservatuvar oyunculuk bölümü için TYT yeterli mi? Bu soru konservatuvar sınavlarını yeni araştırmaya başlamış öğrenciler için oldukça önemli… Konservatuvara hazırlık sürecinde ister güzel sanatlar liselerinden mezun olun, isterseniz farklı bir lise türünün öğrencisi olun dikkat etmeniz gereken ortak kriterler bulunuyor çünkü konservatuvar oyunculuk bölümü her lise türünden öğrenci kabul ediyor, yanı illa ki güzel sanatlar lisesi mezunu olmanız gerekmiyor. Ancak bu noktada hangi liseden mezun olduğunuz değil, yetenek sınavı sırasında nasıl bir başarı yakaladığınız önemli. 

Bilindiği gibi liseden üniversiteye geçiş sırasında TYT adında bir sınav ile tüm Türkiye genelinde öğrencilerin hangi okullara yerleşeceği belirleniyor. TYT ise konservatuvar okumak isteyen öğrenciler için bazı noktalarda kafa karıştırıcı olabiliyor. Belirtmemiz gereken nokta şurası ki TYT konservatuvar sınavları için az miktarda da olsa etki eden bir sınav. Dolayısıyla istediğiniz üniversitenin kontenjan sıralaması içerisinde ilklerde yer almak için TYT’den güzel bir puan almanız sizlere yarar sağlar. 

Ancak oyunculuk bölümü için TYT yeterli mi merak edenler için hemen belirtelim  tabii ki TYT tek başına yeterli değil. TYT’nin ardından yetenek sınavları geliyor ve bu sınavlar birlikte hesaplanıyor. Büyük oranda etkili olan konservatuvar sınavı ise yetenek sınavı. Ayrıca mezun olunna okul başarı puanı da bu sınavlara eklenerek hesaplanan bir diğer kriter. 

Konservatuvar sınavı için katsayılar ise şu şekilde;

  • Yetenek sınavları katsayısı: 1.17 
  • TYT katsayısı: 0.22
  • Ortaöğretim Başarı Puanı katsayısı: 0. 11

Yani aslında konservatuvar sınavları için hesaplama şu şekilde yapılıyor TYT Puanı x 0.22 + Ortaöğretim Başarı Puanı x 0.11 + Yetenek Sınavı x 1.17. Ortaya çıkan sonuç ile konservatuvar sınavı başarınız belirleniyor.

Konservatuvar oyunculuk bölümü okumak isteyen öğrenciler yalnızca lise düzeyinde olmayabilir. Dolayısıyla, önlisans mezunlarından oyunculuk bölümüne nasıl girilir merak eden öğrenciler için belirtmemiz gerekir ki konservatuvar oyunculuk bölümü için yatay geçiş imkanı sunulan bir bölümde okuyorsanız yeniden TYT’ye hazırlanmanız gerekmiyor.

AYT Sınavı Konservatuvara Girişte Önemli Değil!

Konservatuvar sınavları arasında AYT bulunmuyor. Eğer farklı bir seçenek olarak başka bir bölüm okumak istiyorsanız AYT’ye girebilirsiniz ancak AYT, konservatuvar sınavı için etkili bir kıstas değil. Konservatuvar oyunculuk bölümüne nasıl girilir merak eden öğrencilerin bu nedenle AYT sınavı için endişelenmesine gerek yok.

Yetenek Sınavları Sanıldığı Kadar Zor Değil! – Tiyatro Bölümü Nasıl 

Kazanılır?

Tiyatro bölümü nasıl kazanılır, oyunculuk bölümü için TYT yeterli mi sorularına yanıt verdik ancak yetenek sınavları için nasıl hazırlanmalısınız kısaca ondan da bahsedelim. Konservatuvar oyunculuk bölümü için yeterli olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz ancak söylemeliyiz ki konservatuvar oyunculuk bölümü için yetenek sınavları sandığınız kadar kolay olmayabilir. Dolayısıyla oyunculuk bölümü nasıl kazanılır sorusunun cevapları arasında iyi bir konservatuvara hazırlık kursu ile oyunculuk eğitimi almak bulunuyor. Aksi halde Konservatuvar oyunculuk bölümü için TYT’ye disiplinli çalışıyor olabilirsiniz ancak konservatuvar kazanmak için gerekenler arasında kesinlikle disiplinli bir şekilde yetenek sınavlarına hazırlanmak ilk sıralarda yer alıyor.

Başarılı Olmak İçin Sıkı Çalışmalısınız!

Oyunculuk bölümüne nasıl girilir merak edenler için konservatuvar oyunculuk bölümü hakkında temel bilgileri aktardık; oyunculuk bölümü için TYT yeterli mi sorusunu yanıtladık, konservatuvar oyunculuk bölümü için profesyonellerden neden yardım almanız gerektiğini belirttik… Son bir hatırlatma daha yaparak seçtiğiniz konservatuvara hazırlık kursunun sizlere iyi bir eğitim verdiğinden emin olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Sinema Akademi olarak konservatuvara hazırlanan öğrencilerimizin her birine Avrupa standartlarında uygulamalı oyunculuk eğitimlerimiz ile en kapsamlı konservatuvara hazırlık kursu sürecini yaşatıyoruz. Uzman eğitmenlerimizin deneyimlerini aktarıyor ve yetenek sınavlarına hazırlık süreçlerinde bireyselleştirilmiş eğitim programımızla onları başarıya ulaştırıyoruz.

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40