Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Diksiyon Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Vaktinizi Boşa Harcamayın

Diksiyon kursu seçimi yaparken temkinli davranmak gerek vaktinizin boşa gitmemesi gerekse hayallerinize daha kısa sürede kavuşmanız için önemlidir. İnsanların önemli bir bölümü diksiyon kursu seçerken yaptıkları yanlış tercihler nedeniyle kalitesiz bir eğitim almakta, bu nedenle kursu yarıda bırakarak akıcı ve kusursuz bir konuşmaya kavuşma hayallerinden vazgeçmektedir.

Peki diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edilir? Yazımızda diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vererek akıcı bir konuşma için en iyi diksiyon kursu seçiminde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Diksiyon kursu nasıl seçilir diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

1. Kurumun MEB Onayı Var Mı?

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmemesine rağmen kendisine kurs diyen pek çok işletme vardır. Diksiyon kursu seçimi sırasında bu tür kurumlara yönelmek hem vaktinizi hem de paranızı boşa harcamanız anlamına gelir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay almamış kurumlar en hafif ifadesiyle kaçak kurs statüsündedir. Nitekim bu tür işletmelerin tespit edildiğinde çeşitli cezalarla karşılaştığını da hatırlatmak gerekir.

Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusuna verilecek ilk cevap bu nedenle MEB onaylı eğitim ruhsatına sahip olup olmadığına bakmaktır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir kuruma eğitim ruhsatı vermesi için yalnızca dersliklerin durumu ve ders müfredatının içeriği yeterli değildir. Buna ek olarak binadaki acil çıkışlar, depreme dayanıklılık raporu, ekipman ve araç gereç yeterliliği de sayılması gerekenler arasındadır. Nitekim iyi diksiyon kursları bu tür yeterliliklere sahip olmalı, öğrencilerinin eğitiminin yanı sıra güvenilirliğine de önem vermelidir.

2. Kurumun Deneyimi

Son yıllarda sinema ve oyunculuk alanında çok sayıda kurs açıldığını görmekteyiz. Bu da diksiyon kursu seçimi sırasında çok daha dikkatli davranmayı zorunlu kılmaktadır. Nitekim henüz bir iki yıl önce eğitim sektörüne atılan birçok kursun bugün ismi bile anılmamaktadır. Her yıl farklı bir isimle yeniden eğitim sektörüne girerek fırsatçılık yapmaya çalışan güvenilmez kurumların varlığı da azımsanacak gibi değildir. Bu nedenle en iyi diksiyon kursu ile anlaşmak için kurumun geçmişi hakkında bilgi edinmeyi unutmayın.

3. Eğitmen Kadrosu

Diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edilir? Hiç kuşkusuz en iyi diksiyon kursu olmak büyük oranda en iyi eğitmenlere sahip olmakla ilgilidir. Yıllardır oyunculuk ve sahne sanatları alanında hizmet veren bir duayenden eğitim alma imkanı diksiyon kursu seçerken dikkat etmeniz gereken noktaların başında gelmektedir. Aynı zamanda eğitmenlerin pedagojik açıdan da yeterliliğe sahip olması önemlidir.

4. Kurs Sertifikasının Geçerliliği

Eğer kariyeriniz için kurs almayı planlıyorsanız diksiyon kursu seçerken kurs sertifikasının geçerliliğine dikkat etmelisiniz. MEB onaylı bir diksiyon kursu seçimi yapmanız kariyeriniz boyunca oldukça işinize yarayacaktır. Çünkü bir diksiyon kursunun MEB onaylı sertifika vermesi için kurs içeriğinin MEB müfredatındaki kazanımlara uyması zorunludur.

5. Sınıf Mevcudu

Diksiyon kursu seçimi için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kaç kişilik bir sınıfta eğitim alacağınız konusudur. Kalabalık sınıflar diksiyon kursu seçerken ideal değildir. Çünkü diksiyon eğitimi büyük oranda uygulama ve pratiğe dayanır. Bu nedenle eğitmeninizin sizinle daha fazla ilgilenebileceği az sayıda kursiyere sahip sınıflarda diksiyon kursu almak daha avantajlıdır.

Kusursuz Bir Diksiyon İçin Sinema Akademi

Kabul etmek gerekir ki diksiyon kursu seçmek pek de kolay bir iş değildir. Hele ki kariyeriniz için diksiyon kursu seçerken çok daha dikkatli davranmanız gerekir. Sayfamızdaki önerileri göz önüne alarak en iyi diksiyon kursu ile anlaşacağınıza inanıyoruz. Bu noktada Sinema Akademi sizlere uygulamaya dayalı bir diksiyon kursu sunduğumuzu vurgulamak isteriz. Bizimle iletişime geçerek akıcı ve kusursuz bir konuşmaya kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Yazımızda sizlere diksiyon kursu seçerken nelere dikkat edilir, en iyi diksiyon kursu nasıl seçilir hakkında bilgiler aktardık. Hayallerinize giden yolda geç kalmamak için ilk adımı hemen atın.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40