Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

4 Yaş Çocuk Kursları - Çocuğunuzun Hayal Gücünü Zenginleştirin

Çocuğunuz İçin En İdeal 4 Yaş Çocuk Kursları

4 yaş, çocuk gelişiminin en önemli dönemlerinden biridir. Çoğu ebeveyn çocukluğun zihinsel gelişimden çok fiziksel gelişime odaklı olduğunu düşünse de aslında bu doğru değildir. Elbette çocukluk döneminde fiziksel gelişimin oranı da çok büyüktür. Ancak belli dönemlerde zihinsel gelişim de ciddi oranda öne çıkmaktadır. Bu dönemlerden biri de 3-4 yaş dönemidir.

Bu nedenle 4 yaş çocuk kursları da çocuğun fiziksel farkındalıkla birlikte hayal gücünü geliştirmeye odaklanır. Bağımsızlık duygusunun ağır bastığı bir dönem olan 4 yaş için çocuk kursları bu şekilde düzenlenerek çocuğun hayal gücüne araladığı kapının daha geniş bir dünyaya açılmasını hedeflemektedir. Eğer 4 yaş çocuk kursları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. 4 yaş çocuğu hangi kurslara gidebilir sorusu başta olmak üzere 4 yaş çocuk kurslarının faydaları nelerdir, 4 yaş çocuklarının çocuk gelişiminde önemi gibi konuları yazımızda bulacaksınız.

4 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

4 yaş, çocukların artan becerileriyle birlikte bağımsızlık ve keşif duygusunun önem kazandığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar; hayali oyunlar oynama, mış gibi yapma türünde aktivitelerle somut gerçekliğe bağlı kalmayarak sanki farklı bir dünyada yaşıyor izlenimi uyandırır. Örneğin; 4 yaşında bir çocuğun eline bir süpürge alarak kendisini şarkıcı ilan etmesi hiç de şaşırtıcı değildir.

Tüm bu söylediklerimizden hemen fark edilebileceği üzere dört yaş çocuk kursları söz konusu olduğunda en faydalı programlardan biri, çocuğun hayal gücü gelişimine sağladığı katkı ve kendisini gerçekleştirmesi için sunduğu imkan sayesinde müzik orff kurslarıdır. Müzik orff kursu programında çocuğun müzikle birlikte kendisini ifade etmesi, kendi isteğiyle bir gruba katılması ve müzik, konuşma, hareket gibi farklı gelişimsel noktalara katkı sağlayan yetileri aynı anda kullanması gerekmektedir. Benzer bir şekilde ritim perküsyon eğitimi de 4 yaş çocuk kursları arasında duyusal yeteneklere sağladığı katkı ile anılmaya değerdir. Gelin, burada kısaca değinerek geçmek yerine farklı kurs programlarının 4 yaş çocuklar için sağladığı katkılara daha yakından bakalım.

Müzik Orff Kursu: Eğlence, Oyun ve Müzik

Dört yaş için çocuk kursları söz konusu olduğunda müzik orff kursunun son derece önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamak gerekir. 4 yaşın, çocukların bağımsızlık ve keşif duygusunun ağır basmaya başladığı bir dönem olduğunu söylemiştik. Böyle bir dönemde özgüven gelişimine katkı sağlayan bir eğitim yaklaşımı benimsenmediği takdirde çocuğun gelecekte daha çekingen bir kişilik edinmesi olasıdır. Bu noktada müzik orff kursu çocuklara yaratıcılıklarını özgüvenle sergileme imkanı sunarak bağımsızlık duygusu ve keşif dürtüsünü desteklemektedir.

Nitekim müzik orff kursu, 4 yaş çocuk kurslarının faydaları açısından baktığımızda farklı kurs programlarının kazanımlarını bir araya toplamış gibidir. Müzik orff kursu programında dramadan, dans etmeye, bedensel farkındalıktan yaratıcılığa kadar pek çok değerli aktivite ve kazanım söz konusudur. Tüm bu kazanımlar çocuğun fiziksel yeterliliklerinden yola çıkarak hayal gücünün geniş dünyasına açılmalarına olanak sağlamaktadır.

Ritim Perküsyon Eğitimi: Uyum, İş Birliği ve Müzik

4 yaş çocuk kursları açısından en faydalı programlardan biri de ritim perküsyon eğitimidir. Ritim perküsyon eğitimi alan çocukların yakın gelecekte okul hayatlarında daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Aslında bu durumun neden kaynaklandığı çok da sır değildir. Ritim perküsyon eğitimi; çocuğun yaşıtlarıyla uyum içerisinde ritme dayalı bir ezgi çıkarmasına yöneliktir. Bu da çocuğun, arkadaşlarıyla iş birliği yapmayı erken yaşta öğrenmesi için etkili bir yöntemdir.

Dört yaş için çocuk kursları bağlamında ritim perküsyon eğitiminden söz ederken unutulmaması gereken bir diğer nokta da sanat sevgisine sağladığı katkıdır. Soyut düşünmenin ilk işaretlerini gördüğümüz 4 yaş döneminde çocuğun sanatla tanışması, gelecekte sanat sever bir yetişkin olmasında büyük rol oynamaktadır.

Çocuklar İçin Dans Kursu ile Çocuklarınız Hayatın Ritmini Keşfetsin

4 yaş çocuk kursları arasında yer alan özel dans kursu programlarımızla çocukların eğlenirken aynı zamanda bedensel farkındalığını artırmalarını ve erken yaşta vücutlarının sınırlarını tanımalarını sağlıyoruz. Buna ek olarak özgüvenli, kendilerinden emin, sosyalleşmeye açık bireyler olarak mutlu bir yaşam sürmek için gerekli donanımlara sahip olmalarını yardımcı oluyoruz.

Çocuklar için bale kursu ile çocuğun kas ve eklem yapısının doğru biçimde gelişmesini hedefliyor, aynı zamanda doğru duruş, hareket ve esneklik gibi kabiliyetler kazanmalarına katkı sağlıyoruz. Bireysel kazanımların yanı sıra grup aktivitesinde rol paylaşımı ve iş birliği gibi önemli değerleri de çocuklar için bale kursu aracılığıyla çocuklarımıza aktarıyoruz.

Keşfetmeyi Seven Özgür Ruhlu Çocuklar Yetiştiriyoruz

Sinema Akademi ailesi olarak genç ve yetişkinlere verdiğimiz kursların yanı sıra farklı yaş gruplarından çocuklarımız için de özel olarak geliştirilmiş çocuk kursları düzenliyoruz. Bu doğrultuda 4 yaş çocuk kursları kapsamında gelişmelerinin en hızlı olduğu bu dönemde çocuklarımızın eğlenceli aktivitelerle pedagojik açıdan son derece değerli kazanımlar elde etmesine yardımcı oluyoruz.

Yazımızda 4 yaş çocuk kursları hakkında konuşarak 4 yaş çocuk kurslarının yararları ile ilgili bilgi verdik. Eğer 4 yaş çocuk kursları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, Sinema Akademi'nin sıcak ve sevecen ortamına misafir olarak çocuklarınızın nasıl bir ortamda eğitim göreceğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40