Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Kadınların Beden Dili – Doğru Anlayın, Sağlıklı İletişim Kurun!

Erkek ve Kadınların Beden Dili Hareketleri Farklı Mı? Kimilerine Göre Evet!

Sözcüklerimizin arkasındaki iletişim yöntemimiz olan beden dili hareketleri kadın ve erkeklerde ne ölçüde farklılık gösteriyor olabilir? Kimileri ciddi bir farklılık olmadığını düşünse de uzmanlara göre erkek ve kadınların beden dili hareketleri ciddi oranda farklılıklar barındırıyor. Peki bu farklar neler merak ediyor musunuz?

Aşağıda sizler için kadınların beden dili hareketleri hakkında bilgi verdik ve kadınlara özel beden dili hareketleri nasıl okunur anlamaya çalıştık. Siz de kadın beden dili hakkında daha fazla bilgi edinmek ve daha sağlıklı iletişim kurabilmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin!

Kadınlara Özel Beden Dili Hareketleri Neler? – Kadın Beden Dili Kullanımı ve Farklılıklar

Çoğu zaman erkekler ve kadınların beden dili hareketleri arasındaki farklılıktan konuşulduğunda ufak nüans ve derece farklılıkları olduğu varsayılır. Ancak kadın beden dili hareketleri arasında yalnızca kadınlar tarafından kullanılan birtakım beden dili mesajları olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. İşte bunlardan bazıları:

  • Uzun saçların çoğu kadın için aksesuar niteliğinde olduğu göz önüne alınırsa saçlarla oynamanın kadınlara özel beden dili hareketleri arasında sayılmasını doğal karşılamak gerekir.
  • Bunun dışında gerçek bir aksesuar olarak çantanın da kadın beden dili kullanımı açısından önemli bir yeri olduğunu vurgulamak gerekir. Çoğu zaman kadınlar çantalarını bir çeşit mesafe aracı olarak kullanmaktadır.
  • El hareketleri ve jestler söz konusu olduğunda kadınların bilekten yapılan hareketleri daha çok kullandığını gözlemlemek mümkündür.
  • Ayrıca otururken erkekler daha çok tüm koltuğu kaplayacak şekilde oturmayı tercih ederken kadınlar ise koltuğun ucuna oturmayı tercih edebilmektedir.

Kadınların Beden Dili Neden Farklı? Etkileyen Faktörler Neler?

Sözlü iletişimde olduğu gibi sözsüz iletişimde de tercih ettiğimiz veya bilincinde olmadan yaptığımız hareketleri etkileyen pek çok faktör olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Erkeklere kıyasla kadınların beden dili kullanımı açısından farklılık gösteren hareketlerin en başında giyim tarzının geldiğini söyleyebiliriz. Tercih edilen ayakkabı, kıyafetin dar ya da bol olması, kullanılan aksesuarlar ve daha pek çok giyim unsuru kadınların beden dili üzerinde etkili olabilmektedir. Örneğin kısa bir etekle oturmak istediğinde kadınların koltuğun uç kısmına bacaklarını birleştirerek oturmayı tercih etmeleri çoğu zaman karşılaşmış bir şeydir.

Elbette toplum kültürünün ve yetişme tarzının da kadın beden dili hareketleri üzerinde görmezden gelinemez bir etkisi vardır. Özellikle kurumsal hayatta bu etki neredeyse sıfıra inmiş olsa da hala zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Ancak sosyal hayat söz konusu olduğunda kadınların beden dili hareketleri ile erkekler arasındaki farklılık daha da artmaktadır.

Beden Dili Mesajlarını Daha Doğru Yorumlamak İçin Beden Dili Eğitimi Almaya Ne Dersiniz?

Erkeklerin veya kadınların beden dili hareketleri için çoğu zaman genel yorumlamalarla karşılaşsanız da aslında doğru bir anlamlandırma için bağlama ve sözlü iletişimdeki içeriğe de göz atmak gerekir. Bunun için de farklı durumlarda beden dilini okumayı ve anlamlandırmayı bilmeli, beden dili mesajlarını iyi algılayabilmelisiniz.

Siz de başkalarının beden dili hareketlerini daha doğru anlamlandırmak veya kendi beden dilinizi etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız Sinema Akademi beden dili kursları ile tanışmanızın tam zamanı demektir. Eğitim danışmanlarımızla görüşün, beklentilerinize ve hedeflerinize en uygun beden dili eğitimi programını birlikte hazırlayalım.

[widget-144]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40