Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

DJ Nasıl Olunur?

Eğlence Dünyasının Bir Numaralı DJ’i Olmak İstemez Misiniz?

Disc Jockey ifadesinin kısaltması olan DJ, temel olarak farklı ezgi ve ritimleri birbirleriyle uyumlu bir şekilde miksleyerek eğlence mekanları ve müzik platformları için düzenleyen kişilere denir. Her ne kadar böyle tanımlayınca kulağa kolay gibi gelse de başarılı bir DJ nasıl olunur sorusuna cevap vermek o kadar da kolay değildir. Kimi zaman düşünülenin aksine iyi bir DJ’in müziğin temellerini bilmesi ve bu temelleri hayal gücü ile zenginleştirmesi şarttır.

Yazımızda DJ nasıl olunur sorusunu merkeze alarak DJ olmak için hangi üniversite okunmalıdır, DJ olmak için gerekenler nelerdir gibi sorulara yanıt vereceğiz. Eğer DJ olmak istiyor ve nasıl DJ olunur diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

DJ Olmak İçin Hangi Bölüm Okunur?

DJ olmak için gerekenler ile ilgili tavsiyeler vermeye başlamadan önce DJ olmak için hangi bölüm okunur sorusuna yanıt vermenin faydalı olacağına inanıyoruz. Ülkemizde Yıldız Teknik Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi gibi bölümlerde ses mühendisliği bölümleri mevcuttur. Ancak herhangi bir üniversitede DJ’lik ile ilgili doğrudan bir bölüm var olduğunu söylemek mümkün değildir. Ses mühendisliği okumak müzik ve müziğin prodüksiyonel aşamalarıyla ilgili ciddi oranda birikim elde etmenizi sağlayacaktır ve elbette bu birikim DJ olmak için gerekenler açısından da önemlidir.

Ancak hemen söylemek gerekir nasıl DJ olunur sorusuna cevaben 4 yıllık ses mühendisliği okumaktan bahsetmek doğru olmayacaktır. Ses mühendisliği DJ’lik ile kıyaslandığında çok daha kapsamlı bir konudur. Dolayısıyla üniversitede karşılaşacağınız derslerin büyük bir bölümü DJ olarak kariyerinize pek de etkide bulunmayacaktır. Ses mühendisliği eğitimi alabileceğiniz DJlik kursu gibi daha yoğunlaştırılmış eğitim programları eğlence dünyasına adım atmak için çok daha iyi bir fırsattır.

DJ Olmak İçin Müzik Endüstrisini Takip Etmelisiniz

Eğer bir DJ olarak eğlence sektöründe kendinize yer edinmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey müzik endüstrisinin dinamiklerini yakından takip etmektir. Müzik endüstrisinde trendler çok hızlı bir şekilde değişebilmekte, eğlence sektörü kendisine her an yeni tarzlar bulabilmektedir. Bu noktada DJ olmak için gerekenler hakkında konuşurken en başa iyi bir dinleyici olmayı koymak gerekir. İyi bir müzik dinleyicisi ve trendlerin iyi bir takipçisi olmadan eğlence dünyasının nabzını tutmanız neredeyse imkansızdır.

Ses Yazılımları ve DJ Ekipmanlarını Tanımalısınız

Çoğu müzik türünün aksine eğlence müziği büyük oranda dijital müzik yazılımları ve özel DJ ekipmanları ile yürümektedir. Bu noktada kaliteli bir DJlik kursu ile stüdyo ortamında çalışma fırsatı bulabilir; şarkıları mikslemek ve frekans dengesini tutturmak için ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanlarla tanışabilirsiniz. Elbette kendi başınıza bu tür ekipman ve yazılımları satın almanız da mümkündür. Ancak gerek pahalı olmaları gerekse öğrenmede yaşayabileceğiniz zorluk nedeniyle ilk adımlarınızı bir DJ performance kursu ile birlikte atmanız çok daha verimli olacaktır.

Kendini Kanıtlamış DJ’lerden İlham Alabilirsiniz

Taklide kaçmadığınız sürece her tür müzikte olduğu gibi DJ setleri için de kendini kanıtlamış isimlerden ilham almanızda bir sakınca yoktur. Aksine usta isimleri takip etmeniz DJ olmak için gerekenler hakkında vizyonunuzun genişlemesi açısından da önemlidir. Hayran olduğunuz DJ’lerin mikslerinde ne türden looplar ve örneklemeler kullandıklarına bakabilir, sahne ve stüdyo performanslarını izleyebilirsiniz.

DJ Performance Kursu ile Eğlence Dünyasındaki İlk Adımlarınızı Sağlam Atabilirsiniz

Tüm bu saydıklarımızın dışında DJ performance kursu ile ihtiyacınız olan kazanımları çok kısa sürede elde edebilir, eğlence dünyasının dinamiklerine hakim olmaya başlayabilirsiniz. Sinema Akademi olarak sizlere DJ performance kursu programlarımızda mekan akustiği, yankılanma süresi, stüdyo ve sahne ekipmanları ile ekipman aksesuarları, eğlence mekanlarının akustik farkları ve frekans ilişkisi, turntablizm akımı, duyum egzersizleri gibi pek çok alanda kapsamlı bir eğitim sunmaktayız. Kısa sürede profesyonel bir DJ olmaya hazırlanmak için DJ performance kursu programlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Yazımızda DJ nasıl olunur sorusunu yanıtlayarak DJ olmak için gerekenler hakkında sizlere bilgi verdik. Eğer DJ nasıl olunur diye merak etmeye devam ediyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, eğitmenlerimizle görüşebilirsiniz.

[widget-151]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40