Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

DJ Kimdir? Ne İş Yapar?

DJ’lik Sadece Gece Kulüplerinde Müzik Çalmak Değildir!

DJ, ‘Disk Jokey’ kelimesinin kısa biçimde ifade edilmesidir. Disk jockey ne demek diyorsanız, DJ dinleyiciler için müzik seçimi yapan ve parçalar arası geçişi sağlayarak müzik akışını yöneten kişidir.

DJ kimdir sorusunun bir başka yanıtı, çalacağı parçaları seçerken hedef kitlesini dikkate alan ve buna göre çalma listesi oluşturan kişidir. Genellikle kendilerine verilmiş bir set listesi bulunur. DJ’ler müzikleri düzenleyerek dinleyiciye sunar. Radyo, bar, konser salonu, internet radyoları ve dans kulüplerinde çalışabilirler. DJ mesleği nedir, DJ’lerin çalışma alanları neler merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

DJ Ne İş Yapar?

DJ, çalıştığı kurum ve pozisyonuna göre çeşitli görevlerden sorumludur. Bir radyo istasyonunda çalışan DJ ne iş yapar? Radyo istasyonunda çalışan DJ, radyo yönetimi tarafından kendisine verilmiş çalma listesindeki müzik parçalarını çalmaktan sorumludur. Radyo istasyonunun oluşturduğu çalma listesi, programın içeriğine göre belirli bir kitleyi ve müzik türünü hedefler. Bu sebeple DJ, bu listenin dışına çok fazla çıkamaz.

Dinleyicilerden gelen çağrıları yanıtlamak, DJ ne iş yapar sorusunun yanıtlarından biridir. Radyo istasyonunda çalışan bir DJ, dinleyicilerden gelen çağrıları yanıtlamaktan sorumludur. Gelen çağrıların sebebi röportaj, istek ya da çalınan parçalar hakkında yorum yapmak olabilir. Bu esnada yapılan konuşmanın kalitesinden olduğu gibi araya girecek reklamlardan da DJ sorumludur.

Bir barda ya da dans kulübünde çalışan DJ ne iş yapar diye soruyorsanız; hem eğlenceli hem de kitleye hitap eden parçaları çalar. İyi bir DJ, çalıştığı mekanın tarzıyla uyumlu bir çalma listesi oluşturacaktır.

Peki DJ’lerin çalışma alanları nelerdir?

  • Gece Kulübü ve Bar DJ’leri

Gece kulübü ya da barlarda genellikle düzenli bir şekilde sahne alan DJ’lerdir. Çalacakları parçaları, mekanın tarzına ve hitap ettiği kitleye göre şekillendirir. Kendi bestelerinden çok popüler şarkıları çalar.

  • Mobil DJ’ler

Davet, toplantı, kutlama gibi etkinliklerde sahne alan DJ’lerdir. Gerekli ekipmanları da kendileri yanlarında getirirler. Çalacakları listeyi etkinliğe ve katılacak kitleye göre şekillendirirler.

  • Yapımcı DJ’ler

Yapımcı DJ ne iş yapar sorusunun cevabı, kendi bestelerini yaparak ürettikleri müziği paylaşırlar. Yapımcı DJ’ler genellikle enstrüman çalmayı bilir ve kendi bestelerini üretirler.

  • Teknik DJ’ler

Teknik DJ’ler mikser gibi aletlerin yanında konumlandırılan drum pad gibi farklı enstrümanlarla müziğini oluşturan DJ’lerdir.

DJ Olmak İçin Eğitim Alarak ve Kendi Bestelerinizi Yaparak Kariyerinizde Hızla İlerleyebilirsiniz!

DJ ne iş yapar sorusunun bir başka cevabı çalıştığı mekanla uyumlu parçaları seçer, olacaktır. Farklı müzik türleri hakkında bilgi sahibi olmak DJ için avantaj olacaktır. Ayrıca DJ, ses sistemlerini ve gereken teknik aletleri nasıl kullanması gerektiğini iyi bir seviyede bilmelidir.

DJ’lik yaratıcılık gerektiren bir meslektir. Bu meslek için müzik bilginizin olması şart! Şarkılar arasında geçiş sağlamak, yaptığınız beste varsa onları konumlandırabilmek bu mesleğin gerektirdiği becerilerdir. Bu teknikleri bilmek için eğitim almanızı tavsiye ederiz. Doğru eğitim ve yaratıcılığınızı geliştirerek DJ’lik kariyerinizde çok hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz.

[widget-151]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40