Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Başarılı İnsanların Asla Yapmayacağı Beden Dili Hareketleri

Beden Dilinizi Doğru Kullanın İş Hayatında Öne Çıkın

İletişim sadece sözlü ve yazılı olarak gerçekleşmez. Kendimizi beden dilimizle de ifade ederiz. Bunu bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yapsak da beden dilimizle karşı tarafa birçok mesaj veririz. Beden dilini öğrenmeye başladığınızda ve günlük hayatınızda kullandığınızda insanlarla iletişiminizin nasıl değişeceğine çok şaşıracaksınız.  

Özellikle iş hayatında başarılı olmuş insanların beden diline hiç dikkat ettiniz mi? Dikkat ederseniz başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketleri olduğunu fark edebilirsiniz. Başarılı insanlar, beden dilini öğrenmek ve doğru kullanmak için özel olarak çaba sarf ederler. Başarıyı hiçbir anlamda tesadüfe bırakmazlar. Ve asla yapılmaması gereken beden dili hareketlerini bilip yanlış beden dili hareketlerini asla kullanmazlar. 

Peki başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketleri nelerdir? Sizin için asla yapılmaması gereken 15 beden dili hareketini araştırdık.

1.Kambur Durmak

Başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden ilki için kambur durmak diyebiliriz. Kambur durmak, özgüvensiz bir duruş sergilemenize sebep olur. Yanlış beden dili hareketlerinden biri kambur durmaktır. Duruşunuz dik, kendinizden emin bir şekilde olmalı. Böylelikle insanlarla olan iletişiminizin kalitesi de artacak kendinizi daha özgüvenli hissedeceksiniz. 

2.Kolları Birleştirmek 

Başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden bir diğeri kolları birleştirmektir. Kollarınızı birleştirdiğinizde karşınızdaki kişiye iletişime açık olmadığınız ve onu dinlemediğiniz mesajını verirsiniz. Bu şekilde oturmak ya da ayakta durmak bir savunma hareketidir. Dolayısıyla bu hareketi yaptığınızda karşınızdaki kişilerle iletişiminizi kesmiş olursunuz.  Kolları birleştirmek yapılmaması gereken beden dili hareketleri arasında sayılır.

3.Göz Teması Kurmamak 

İletişimde olduğu kişiyle göz teması kurmamak, başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden bir başkası. Karşınızdaki kişiyle yeteri kadar göz teması kurmazsanız yine özgüvensiz bir tavır sergilemiş olursunuz. Ayrıca biri konuşurken onunla göz teması kurmazsanız, dikkatinizin dağıldığını düşündürürsünüz. Bunun yerine size bir şeyler anlatan ya da gösteren kişiye odaklanmamak oldukça kaba bir davranış olacaktır.  

4.Zayıf Bir Şekilde Tokalaşma 

Başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden biri zayıf bir şekilde tokalaşmaktır. Özellikle tanışmalarda el sıkışmalar kişiler hakkında ilk izlenim için oldukça önemlidir. Zayıf bir el sıkma, zayıf bir özgüven ve zayıf bir otorite demektir. Başarılı insanlar el sıkıştıkları kişinin elini önden ve güçlü bir şekilde kavrarlar. Ayrıca el sıkışırken göz teması kurmak da başarılı insanların kullandıkları beden dili hareketlerinden biridir. 

5.Çok Fazla Hareket Halinde Olmak 

Başarılı insanların iletişim halindeyken sürekli parmaklarıyla oynadıklarına, durmadan saatlerini kontrol ettiklerine ya da çok fazla hareket halinde olduklarına şahitlik edemezsiniz. Çünkü bu beden dili hareketleriyle karşısındaki kişiye sıkıldığı izlenimi vereceğini bilirler.  Çok fazla hareket halinde olmak yapılmaması gereken beden dili hareketlerinden biridir.

6.Abartılı Jest ve Mimikler Kullanmak

Abartılı jestler ve mimikler başarılı insanların kullanmadığı bir başka beden dili hareketleridir. Bu tarz abartılı jest ve mimikler karşı tarafa doğruyu saptırdığınız izlenimini verecektir. Hatalı beden dili hareketlerinden biri maalesef abartılı jestler ve mimiklerdir. Başarılı insanların kullandıkları beden dili daha kontrollü ve doğal jestlerdir.

7.Tırnak Yemek 

Başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden bir diğeri tırnak yemektir. Başarılı bir insanın asla tırnaklarını yediklerine şahit olamazsınız. Hatalı beden dili hareketlerinden bir diğeridir.

8.Çok Fazla Gülümsemek Ya da Gülümsemeyi Tamamen Unutmak 

Başarılı insanların kullandıkları beden dili hareketleri arasında, gülümsemenin dozunu oldukça kararında tuttuklarını fark edebilirsiniz. Çok fazla gülümsemeye çalışmak sizi samimiyetsiz, gülümsemeyi tamamen bırakmak hatalı beden dili hareketlerindendir. Sizi olduğunuzdan daha stresli göstermeye sebep olabilir. 

9.Fazla Durağan Olmak 

Biriyle konuşurken çok durağan olmak, başarılı insanların asla kullanmadıkları 15 beden dilinden bir tanesidir. Çok fazla durağan kalmak karşınızdakine söyledikleriyle ilgilenmediğiniz izlenimi verir. Bunun yerine karşınızdakini gerçekten dinler ve doğal tepkiler vermeye özen gösterirseniz başarılı bir iletişim kurmuş olursunuz. 

10.Mesafeyi Fazla Yakın ya da Fazla Uzak Tutmak 

Başarılı insanlar, iletişim kurdukları kişiyle mesafeyi ayarlamanın önemli bir beden dili hareketi olduğunu bilirler. İletişim kurduğunuz kişiyle çok yakın durmanız, onun kişisel alanına saygı duymadığınız mesajını verebilir. İdeal olan iletişiminizi bir buçuk adımdan daha fazla yakın mesafede kurmamak olacaktır. 

11.Kulaklarla Oynamak 

Kulaklarla oynamak, beden dilinde kararsızlık mesajı taşır. Başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden bir tanesi kulaklarla oynamaktır. Bu hareketle karşınızdaki kişiye bir sonuca varamadığınızı göstermiş olursunuz. Dolayısıyla kulaklarınızla çok fazla oynamak, yapılmaması gereken beden dili hareketlerinden bir başkasıdır.

12.Saçla Oynamak 

Başarılı insanların saçlarıyla çok fazla meşgul olmadıklarına dikkat edebilirsiniz. Bunun sebebi saçınızla fazla oynamanız sizi gergin ve huzursuz gösterir. Ayrıca saçınızla fazla oynamanız sizin fiziksel görünüşünüze, kariyerinizden daha çok özen gösterdiğinizi düşündüren bir hareket olacaktır. Saçınızla çok fazla oynamanız yanlış beden dili hareketlerinden biridir.

13.Göz Devirmek 

Göz devirmek, başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden bir tanesidir. Bu hareket, iletişimde olduğunuz kişi tarafından saygısızlık olarak düşünülecektir. Göz devirmek, yapılmaması gereken beden dili hareketleri arasındadır. Bu yanlış beden dili hareketiyle iletişimde olduğunuz kişiye istemediğiniz bir mesaj verebilirsiniz.

14.Kaşları Çatık Bir İfade Takınmak 

Başarılı insanlar kaşları çatık bir ifade takındıklarında sinirli ya da endişeli gözükeceklerini bilir ve bu beden dilinden uzak dururlar. Kaşları çatmak, yanlış beden dili hareketlerinden biridir. Bu hatalı beden dili hareketleriyle iletişimde olduğunuz kişiye kendinizi kapatmış ve mesafe koymuş olursunuz.  

15.Sıkışık ve Kenetlenmiş Yumruklar 

Başarılı insanların asla yapmayacakları beden dili hareketlerinden bir diğeri yumrukları sıkmaktır. Çünkü bu hareket duygularınızı bastırmaya çalıştığınızı ya da hayal kırıklığına uğradığınızı gösterir. Yapılmaması gereken beden dili hareketlerinden biri yumruklarınızı kenetlemektir.

Tüm bu detaylara baktığınızda beden dili hareketlerinin düşündüğünüzden çok daha önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Beden dili, gerçek duygu ve düşüncelerimizi açığa vurduğumuz sözsüz iletişim aracıdır. Bu sebeple yapılmaması gereken beden dili hareketlerini öğrenip, başarılı insanların kullandıkları beden dili hareketlerine daha fazla dikkat eder uygularsanız iletişiminizin ne kadar güçlü bir hale geleceğini kısa sürede fark edeceksiniz.

Başarılı insanların asla yapmayacağı beden dili hareketlerinden kaçınmak size başarılı ilişkiler kurmak konusunda yardımcı olacaktır. 

[widget-144]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40