Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Zamanı Doğru Kullanmanın Yolları

Zamanınızı Doğru Kullanın, Gününüzü Verimli Hale Getirin!

Zaman, soyut ve sabit bir kavramdır. Zamanı geri alamaz, durduramaz ve değiştiremeyiz. Bazı günleri kısa, bazı günlerin uzunmuş gibi hissetmemizin sebebi tamamen günü ne kadar verimli kullandığımızla ilgilidir.

Zamanı ölçmek için gün içinde yaptığınız işlerin toplamına bakabilirsiniz. Yapmanız gereken işin 1 saat ya da 1 ay içinde tamamlanması gerekse de zamanı verimli kullanmak için planlamanızı doğru yapmalısınız.

Peki zamanı doğru kullanmanın yolları nelerdir? Zamanı verimli kullanmak ve zamanı doğru yönetmek hangi şartlara bağlı? Bu soruların cevabı için yazımıza göz atabilirsiniz.

Ajanda Kullanın.

Zamanı doğru kullanmanın yollarından biri ajanda kullanmaktır. Ajanda tutarak, yapılacak ve yapılan işleri not alarak zamanı doğru yönetebilirsiniz. Böylece yapılması gereken hiçbir işi de atlamamış olacaksınız.

Güne Erken Başlayın!

“Erken kalkan yol alır.” Sözünü atalarımız boşuna söylememiş. Zamanı iyi kullanmanın yollarından en önemlisi güne erken başlamaktır. Öğlen olmadan birçok işinizi halledebilir böylece kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Zamanı doğru yönetmek için güne erken başlayın.

Yapılacak İşleri Aciliyet Durumuna Göre Sıralandırın!

Zamanı doğru kullanmanın yollarından biri de yapılacak işleri listelendirmenizdir. Etkili zaman yönetimi için acil işlerinizden başlayarak yapılacakları sıralandırın. Böylece hangisine önce başlayacağınızı düşünerek zaman kaybetmeyeceksiniz.

Molalarınızı Doğru Zamanlarda Verin!

Zamanı iyi kullanmanın yollarından biri molalarınızı doğru planlamaktır. Zamanı verimli kullanmak için çalışırken doğru zamanlarda mola vermelisiniz. Örneğin 3 saatlik işi mola vermeden yapmaya çalışırsanız dikkatiniz dağılacak ve verim alamayacaksınız. Onun yerine çalışmanızı başlıklara bölün ve başlığınız tamamlanınca kendinize mola vermeyi deneyin.

Gününüzü Programlayın!

Zamanı verimli kullanmak için günü programlamayı öğrenmelisiniz. Bunu dilerseniz haftalık olarak da yapabilirsiniz. Uyandığınız zaman o gün hangi işleri, hangi sırayla halledeceğinizi bilmek size psikolojik olarak da çok iyi gelecektir. Etkili zaman yönetimi için günü planlamayı ve plana sadık kalmayı alışkanlık edinmelisiniz.

Cep Telefonu Kullanımınızı Sınırlandırın!

Cep telefonu kullanımı günümüzde bir bağımlılık haline geldi. Eğer böyle bir bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsanız zamanı verimli kullanmak için cep telefonu kullanımınızı sınırlandırmanız gerekecek. Gün içinde kendinize saatler belirleyin ve bu saatler dışında sosyal medyada ya da internette dolaşmayın. Başlangıçta bu saatleri biraz daha sık koyabilir, zamanla arayı açabilirsiniz. Cep telefonu detoksunun size ne kadar zaman kazandırdığına inanamayacaksınız.

Güne Enerjik Başlamak İçin Uykunuzu Alın!

Zamanı doğru yönetmek istiyorsanız enerjik olmanız gerekiyor. Bu da kaliteli bir uykuyla doğru orantılıdır. Zamanı doğru kullanmanın yollarından biri güne uykunuzu almış bir şekilde başlamanızdır. Yeterli uyku uyumamışsınız yapılacaklar için gerekli enerjiyi bulamayacak, kendinizi yorgun hissedeceksiniz.

Gün İçinde Sevdiğiniz Aktivitelere Mutlaka Zaman Ayırın!

Zamanı doğru yönetmek için gereken motivasyonu sevdiğiniz şeyleri yaparak bulabilirsiniz. Gününüzü doğru planlarsanız, sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırmamak için bahaneniz kalmayacak. Etkili zaman yönetimi için gününüzü programlarken 1 saat de olsa sevdiğiniz bir aktiviteyi not etmeyi unutmayın.

Zamanın İçinde Kaybolmaktansa Etkili Zaman Yönetimi ile Onu Siz Yönlendirin!

Yıl da, ay da, hafta da, gün de değiştirilemeyen rakamlardan oluşuyor. Bu rakamları değiştiremezsiniz fakat onların hızını değiştirebilirsiniz. Bu da ancak saatlerinizi nasıl harcadığınıza bağlı. Zamanı doğru kullanmanın yollarını bilirseniz, gününüzü dolayısıyla hayatınızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Zaman bize verilmiş doğal bir kaynaktır. Bu kaynağı boşa harcamak ya da dolu dolu geçirmek bizim elimizde! Etkili zaman yönetiminin karşılığı; birçok işi daha çabuk zamanda halletmeniz ve kendinize, ailenize, sevdiğiniz aktivitelere daha fazla zaman ayırabilmeniz olacak. Zamanı doğru yönetmek; verimsizliği ortadan kaldırarak hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

[widget-162]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40