Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Erteleme Sorunuyla Başa Çıkmak İçin 6 İpucu

Zamanın Tuzaklarından Sakınmak Mümkün!

Erteleme sorunu ya da hastalığı bir kimsenin yerine getirmesi gereken bir sorumluluğu vakti olmasına rağmen son ana kadar ertelemesi şeklinde tanımlanabilir. Uzmanlara göre erteleme sorunu; motivasyon eksikliği, sonuç hakkında fazla endişeli olmak, özgüvensizlik gibi farklı nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi kişinin zaman yönetimi konusunda yeterince birikim sahibi olmamasından da kaynaklanabilmektedir.

Peki erteleme sorunuyla başa çıkmak mümkün mü? Yazımızda erteleme sorunu ile başa çıkma konusunda sizlere bilgi vererek işinize yarayabilecek 6 ipucu aktaracağız. Eğer erteleme sorunu nasıl çözülür diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

1. Öncelikle Ertelemenin Altında Yatan Gerçek Nedeni Bulmalısınız

Yazımızın başında söylediğimiz gibi erteleme sorununa neden olan farklı nedenlerden bahsetmek mümkündür. Bu nedenle erteleme hastalığı nasıl geçer diye araştırma yapıyorsanız ilk olarak ertelemenin altında yatan gerçek nedeni bulmaya çalışmanızı tavsiye ederiz. Mükemmeliyetçilik, endişe ya da işi sevmemek gibi gerekçelerle erteleme sorunundan muzdaripseniz bu gerekçelerin üzerine gitmeniz sorunu ortadan kaldırabilir.

2. Zamanınızı Planlamayı Deneyin

Günlük ve haftalık planlarla hangi işi ne zaman yapacağınızı planlamak erteleme sorunuyla başa çıkmak için deneyebileceğiniz en kullanışlı yöntemlerden biridir. En başta planlı bir şekilde hareket etmek işlerin gözünüzde büyüyerek sizi endişeye sevk etmesini engelleyecektir. Ayrıca listenizi yaparken acil işlerinizi ya da önceliklerinizi belirleyebilmeniz de kendinizi daha özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

3. Ertelemenin Yol Açacağı Sorunları Düşünün

Eğer işi tamamladığınızda karşılaşacağınız sorunlar hakkında endişeli olduğunuz için erteleme alışkanlığı edindiyseniz ertelemenin yol açacağı sorunları düşünmek aslında karşınızda daha büyük bir problem olduğunu size göstererek motivasyon sağlayabilir. Bu nedenle erteleme hastalığıyla başa çıkmak için sorumluluklarınızı yerine getirmediğinizde nelerle karşılaşabileceğinizi düşünerek hareket edebilirsiniz.

4. Kısa Çalışma ve Dinlenme Süreleriyle İlerleyin

Erteleme sorunu nasıl çözülür? Uzmanlara göre insanın verimli çalışma süresi 25 dakikadır. Dolayısıyla 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık dinlenme süreleri ile çok daha sağlıklı bir çalışma düzeni yakalayabilirsiniz. Nitekim erteleme sorunuyla başa çıkmak için zaman yönetimi son derece önemli bir kavramdır. Kısa çalışma süreleri başlangıçta size verimsiz gözükse de zamanla konsantrasyon süreniz artmaya başlayacaktır.

5. Kolaydan Başlayın

Erteleme sorununun başlıca nedenleri arasında yapılacak olan işin zorluğu gelmektedir. Eğer böyle bir düşünceye sahipseniz erteleme sorunuyla başa çıkmak için işe kolay yerden başlamanız oldukça etkili sonuçlar verebilir. İşin kolay kısmı bütünüyle kıyaslandığında hiçbir şey gibi gözükebilir. Ancak hemen söyleyelim; bu süreçte elde ettiğiniz başarı ve başlamış olmanın verdiği özgüven gerisi için de ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayacaktır.

6. Kendinizi Ödüllendirin

Erteleme sorunu ile başa çıkma yollarından biri de küçük ödüllerle beyni kandırmak ve dopamin salgılamasını sağlamaktır. Örneğin bilgisayar başında çalıştığınız bir iş yapıyorsanız erteleme sorunuyla başa çıkmak için koyduğunuz her hedefi gerçekleştirmeniz karşılığında sevdiğiniz diziden bir bölüm izleme gibi küçük ödüllerle ilerlemeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle yaptığınız işten keyif almanız daha kolay olacaktır.

Zaman Yönetimi Eğitimi ile Zamanınızı Verimli Kullanmayı Öğrenin

Zamanınızı daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmak, zamanın tuzaklarına takılmaksızın hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız zaman yönetimi eğitimi programlarımızdan yararlanabilirsiniz. Sinema Akademi olarak zaman yönetimi eğitimi ile sizlere öncelik grafiği, zaman kazanma, hedef belirleme, yetki devrinden kaçınma, günlük aylık ve yıllık planlama, karar verme ve hayata geçirme gibi konularla dolu dolu 2 günlük bir program sunmaktayız.

Yazımızda erteleme sorunu ile başa çıkma konusunda sizlere bilgi vererek işinize yarayabilecek 6 ipucu aktardık. Eğer erteleme sorunu nasıl çözülür diye merak ediyor, erteleme sorunuyla başa çıkmak için zaman yönetimi eğitimi programlarımızdan yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-162]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40