Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Kurgu Yönetmeni Nasıl Olunur?

Kurgu Yönetmeni Olmadan Kaliteli Bir Sonuç Elde Edilemez!

Kurgu, yapılan çekimler sonucu elde edilen ham görüntülerin düzenlenerek senaryoya uygun hale getirilmesi işlemidir. Kurgu yönetmeni kimdir diye soruyorsanız, bu montaj işleminden sorumlu olan kişi kurgu yönetmenidir. Bir projede; yönetmen, senarist, oyuncular ve teknik ekip ne kadar başarılı olursa olsun profesyonel bir kurgu yönetmeni olmadan kaliteli bir sonuca ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Kurgu yönetmeni, çekim materyallerini kurguya hazırlayarak ses ve görüntüyü yapım amacına uygun bir biçimde bir araya getiren kişidir. Kurgu hedeflerinin belirlenmesi, çekim materyallerinin ilgili formatlara aktarılması, montaj süreçlerinin koordinasyonun sağlanması gibi önemli işler kurgu yönetmeninin sorumluluğundadır.

Teknik Donanım, Eğitim ve Güçlü Bir İletişim Becerisi; Kurgu Yönetmeni Olmak İçin Olmazsa Olmaz!

Kurgu yönetmeni olmak için birçok özelliğe sahip olmak gerekir. Kurgu yönetmeninin kendini birçok alanda geliştirmesi beklenir. Kurgu yönetmeni nasıl olunur diyorsanız birlikte inceleyelim:

  • Kurgu yönetmeni olmak için, gerekli ekipmanları etkin bir şekilde kullanmayı bilmek gerekir. Kurgu yönetmeni nasıl olunur diyorsanız, gereken teknik donanımı edinmenizi öneririz.
  • Kurgu yönetmeni olmak için gereken özelliklerden bir diğeri kreatif bakış açısına sahip olmaktır. Kurgu yönetmeni nasıl olunur sorusunun cevabı, yaratıcı düşünebilmekten geçer.
  • Eğitim almak, kurgu yönetmeni olmak için şarttır. İyi bir kurgu yönetmeni, gerekli tüm montaj programlarını kullanmayı iyi derecede bilmelidir.
  • Kurgu yönetmeni olmak için hangi bölüm okunur? Üniversitelerin iletişim fakülteleri radyo ve sinema bölümleri kurgu yönetmeni olmak için tercih edilebilecek bölümlerdir. Ayrıca önlisans programı olan radyo ve televizyon programcılığı mezunları da kurgu yönetmeni olabilir.
  • Kendini sinema sektörü konusunda geliştirmek, kurgu yönetmeni nasıl olunur sorusunun bir başka cevabıdır. Üniversitede alınacak; radyo televizyonun temel kavramları, sinematografi, iletişim bilimi, kurgu kuram ve ilkeleri, sinema akımları, temel fotoğrafçılık, senaryo uygulamaları, dijital kurgu gibi dersler kurgu yönetmeni olmak için büyük önem taşımaktadır.

Kurgu yönetmeni nasıl olunur, sorusunun bir diğer cevabı iletişim becerilerinizi geliştirerektir. Kurgu yönetmeni kimdir sorusunun bir başka cevabı, montaj ekibini yöneten kişidir. Dolayısıyla bir ekibi yönetebilecek vasfa sahip olmalıdır. Kurgu yönetmeni olmak için ekiple iyi ve sağlıklı bir iletişim kurabilecek beceriye sahip olmak gerekir.

Kurgu Yönetmeni Olmak İçin, Filmleri Daha Dikkatli İzleyin!

Kurgu yönetmeni, çekim sonucu elde edilen görüntülerin dramatik yapıya uygun bir biçimde montajlanmasından sorumlu kişidir. Planlama ve analiz yapabilmek, teknik olarak yeterliliğe sahip olmak; kurgu yönetmeni nasıl olunur sorusunun cevaplarıdır.

Kurgu yönetmeni olmak için; gerekli teknik programlarını kullanabilmeli, sinemacılık terimlerine hakim olmalı, bir ekibi yönetebilecek liderlik vasfına sahip olmalısınız. Bunun için gereken eğitimi almanızı, stajyer olarak setlerde çalışmanızı, gözlem yapmanızı ve daha fazla filmi notlar alarak izlemenizi tavsiye ederiz.

[widget-152]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40