Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Uygulamalı Tiyatro Eğitimi

Neden Uygulamalı Tiyatro Dersleri Almalıyım?

Her ne kadar bir şeyi öğrenmek için teorik bilginin büyük önemi olsa da uygulamalı eğitimin yerini yalnızca teorik eğitimin tutması imkansızdır. Çünkü bir bilgiyi ezberlemek ya da zihne kaydetmekle tam anlamıyla bir davranış veya kazanım haline getirmek birbirinden son derece farklıdır. Bu noktada uygulamalı tiyatro eğitimi, sizlere sahneye çıkma fırsatı vererek öğrenme sürecinizi yaşamınızın ve deneyimlerinizin bir parçası haline getirmeyi hedefler.

Uygulamalı tiyatro eğitimi ile temel oyunculuk becerilerinizi çok daha hızlı bir biçimde geliştirebilir, daha fazla pratikle farklı durumlarda nasıl reaksiyonlar gösterebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde sahne ekipmanlarını yakından tanımak ve seyirci karşısında ya da sahne ışıklarının altında olmanın heyecanına alışmak da uygulamalı tiyatro kursu ile mümkündür. Gelin uygulamalı tiyatro kursları kişisel gelişiminiz açısından sizlere neler vadediyor yakından bakalım.

Oyunculuk Becerileriniz Daha Hızlı Gelişir

Uygulamalı tiyatro eğitimi her şeyden önce oyunculuk becerilerinizin çok daha hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Usta bir eğitmen ve rol arkadaşlarınızla birlikte farklı roller üzerine çalışmak, bu sırada beden dilinizden sahne hareketlerinize, yüz ifadelerinizden adımlarınıza kadar her bir noktanın, deneyimli bir eğitmenden gelen tavsiyelerle beraber üzerinden geçmek teorik bilgilerin size sunamayacağı becerileri kazanımlarınız arasına eklemenize olanak verir.

Daha Fazla Pratik Yaparsınız

Tiyatro dersleri söz konusu olduğunda hiç kuşkusuz pratik yapmanın önemini tartışmaya gerek bile yoktur. Usta oyuncular bile yeni bir rol oynayacakları zaman hem karakterlerinin repliklerini ezberleyebilmek hem de role girebilmek adına onlarca kez pratik yapar. Uygulamalı tiyatro kursları için de durum farksızdır.

Uygulamalı tiyatro eğitimi sırasında kursiyerler, tıpkı bir oyuna hazırlanıyormuş gibi rolleri üzerinde defalarca pratik yapar ve hata ya da eksikliklerini görme fırsatı bulur.

Sahne Deneyimi Kazanırsınız

Sahne tozu yutmak deyimini daha önce muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu deyimin pek de bir şey ifade etmediğini düşünüyorsanız hemen yanıldığınızı söyleyelim. Aksine usta bir oyuncu olmanın en önemli kriterlerinden biri sahne deneyimi kazanmaktır. Seyircinin karşısına çıktığınızda heyecanınızı kontrol etmeyi bilmeli ve bu heyecanı doğru şekilde yönlendirmelisiniz.

Uygulamalı tiyatro eğitimi, sahnede olmanın nasıl bir his olduğunu size göstererek gelecek için daha öğrenme aşamasında bile hazırlanmanızı sağlar.

Sahne Aksesuarlarını Yakından Tanırsınız

Rol arkadaşlarınızı saymazsak bir oyuncunun en büyük yardımcısı sahne aksesuarlarıdır. Sahne kostümlerinizden dekoru oluşturan en küçük detaylara kadar her şey, seyirci üzerinde gerekli etkiyi oluşturabilmeniz için son derece önemlidir. Ancak bu etkiyi yaratabilmek için sahne aksesuarlarını nasıl kullanabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Uygulamalı tiyatro dersleri sayesinde sık kullanılan sahne aksesuarları ve sahne aksesuarlarından yararlanma teknikleri hakkında bilgi sahibi olabilir, seyirciler üzerinde yarattığınız illüzyonu güçlendirebilirsiniz.

Kendinizi Daha İyi İfade Etmeyi Öğrenirsiniz

Uygulamalı tiyatro eğitimi yalnızca oyunculuk becerileri ile ilgili değildir. Uygulamalı tiyatro eğitimi sayesinde iletişim becerilerinizi çok daha hızlı bir şekilde geliştirebilir, kendinizi daha iyi ifade etmeyi öğrenebilirsiniz. Bu noktada tiyatronun tümüyle iletişim üzerine kurulu olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Drama pratikleri ve birçok rol egzersizi sayesinde duygularınızı açığa çıkarabilmek için yararlanabileceğiniz iletişim metotları hakkında uygulamalı bir şekilde bilgi sahibi olacaksınız.

Kültür ve Sanat Aktivitelerine Katılabilirsiniz

Uygulamalı tiyatro eğitimi ile kişisel becerilerin yanı sıra sosyalleşme imkanı bulabilir, kültür ve sanat etkinlikleri sayesinde tiyatronun büyülü dünyası hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz. Katılma fırsatı bulabileceğiniz sanat etkinlikleri, kültürel festivaller, söyleşiler ve elbette oyunlar sanata bakış açınızı geliştirerek çok daha vizyoner sanatçılar olarak yetişmenize katkı sağlayacaktır.

Tiyatro Sanatının İnceliklerini Yaparak Yaşayarak Öğrenme Fırsatı

Eğitim yöntemleri açısından baktığımızda yaparak yaşayarak öğrenme diğer yöntemlere çok daha etkili ve kalıcı kazanımları beraberinde getirmektedir. Bu noktada tiyatro gibi kişinin aktif katılımını gerektiren bir alanda uygulamalı eğitim ise hiç kuşkusuz öğrenme sürecini son derece hızlandırmakta, aynı zamanda kendinize olan güveninizi de tazelemektedir.

Sinema Akademi olarak sizler için hazırladığımız tüm eğitim programlarında uygulamalı eğitime büyük önem veriyor, kursiyerlerimizin eğitim süreci boyunca olabildiğince fazla deneyim kazanmalarına olanak sağlıyoruz. Hayal ettiğiniz oyunculuk kariyerine ulaşmak için uygulamalı tiyatro eğitimi fırsatlarımızdan yararlanabilir, eğitim programlarımız hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40