Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Ses Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ses Tasarımı Nedir?

Ses tasarımı, dijital ortamlarda çeşitli formatlardaki ses verilerinin düzenlenip dönüştürülmesi sürecine verilen isimdir. Ses tasarımı; televizyon, sinema, radyo içerikleri, video oyunları ve mobil uygulamalar gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Her ses tasarımı, profesyonel ses tasarımcıları tarafından belli uygulama ve sistem doğrultusunda ihtiyaca yönelik olarak geliştirilmektedir. Ses tasarımının özgün olması önemlidir. Her sahnenin, duygunun ya da mesajın farklı bir sesi olmalıdır. Bu sesler, özel ses tasarımı uygulamasıyla oluşturulur.

Peki ses tasarımı nasıl yapılır, ses tasarımcısı kimdir, efekt nedir? Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Ses Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ses tasarımı nasıl yapılır sorusunun cevabı, ses tasarımcısının elindeki materyali iyi anlamasından ve onu en uygun sesle yansıtmasından geçiyor. Ses tasarımı yapmak karmaşık ve detaylı bir işlemdir. Her bir işlem içinde farklı dinamikleri ve tasarım ilkelerini barındırır.

Ses tasarımı nasıl yapılır sorusunu yanıtlarsak, ses tasarımı ilk olarak proje için kullanılacak olan ses formatının tespit edilmesiyle başlar. Formatın tespit edilmesinden sonra ihtiyaca yönelik ses veya müzik kayıtları yapılır. Bu kayıtlar, farklı ses biçimleri bir araya getirilerek ihtiyaç duyulan ses dosyalarına dönüştürülür. Böylece hedefe yönelik, ihtiyaca en nitelikli şekilde cevap verebilecek ses tasarımı işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Ses Tasarımcısı Kimdir?

Ses tasarımcıları; müzik sektöründe olduğu kadar televizyon ve sinemanın, mobil uygulama ve video oyun dünyasının da vazgeçilmezleri arasındadır. Ses tasarımcıları, farklı dijital araçlarını kullanarak farklı formattaki ses verilerini manipüle eden kişilerdir. Ses tasarımcıları, ses dosyalarını manipüle ederek film, müzik, dizi, animasyon gibi içerikler için gerekli olan ses formatlarını üretirler.

Ses tasarımı içinde birçok detay barındırmaktadır. Bu sebeple ses tasarımcısının birçok alanda bilgisi olmalı, uyum sağlayabilmeli ve bu sayede farklı endüstriyel ihtiyaçlara yanıt verebilmelidir.

Efekt Nedir? Filmlerdeki Ses Efektleri Nasıl Yapılıyor?

Efekt, dizi ve filmlerle müzik ya da insan sesi dışında duyduğumuz diğer tüm seslerdir. Örneğin; patlamalar, araba çarpışmaları, rüzgar, dalgalar, kapı açma ve kapatma gibi tüm sesler dizi ve filmlerde efekt olarak karşımıza çıkar. Bu ses kurguları yani efektler, ses tasarımı işlemi sonucu ortaya çıkar. Peki filmlerdeki ses efektleri nasıl yapılıyor? Gelin birkaç örnek verelim:

  • Yağmur sesi için et pişirme sesi kullanılıyor.
  • Canavar ya da yaratıkların yürüme sesi için kereviz sapı ısırılıyor.
  • Atın yürürken çıkardığı ayak sesleri için hindistan cevizi kabukları birbirine vuruluyor.
  • Ok atma sesi için bambular kullanılıyor.
  • Gök gürültüsü sesi alüminyum levhalar kullanılarak çıkarılıyor.
  • Öpüşme sesinde, seslendirme sanatçıları kollarını öpüyor.
  • İnsanların yere düşme sesleri için büyük kitaplar kullanılıyor.
  • Yumruk sesi ise çiğ ete vurularak çıkartılıyor.

Çekim esnasında, bu sesler doğal ve kaliteli bir şekilde mikrofona ulaşamaz. Ses tasarımında efekt yapılmasının sebebi temiz bir ses aktarımını ve doğallığı sağlamaktır.

İyi Bir Ses Tasarımı Marka Yaratabilmek İçin Şarttır!

Görsel içeriklerin gün geçtikçe kalitesini arttırması ve teknoloji ile beslenmesi ses tasarımının önemini ortaya çıkarmıştır. Yüksek kalitedeki görsel içeriklerin yüksek kalitede ses tasarımlarıyla buluşmasıyla başarılı işler elde edilmektedir. Sinema ya da televizyon dünyasının dışında oyun ve uygulama kullanımlarında bile bu kalite farkını anlayabiliriz.

İyi bir ses tasarımı; müziğin, filmin ya da uygulamanın markalaşmasına katkı sağlar. Örneğin mobil oyunlarda klasikleşmiş sesler vardır ve bunları duyar duymaz hangi uygulama olduğunu anlayabiliriz. Bu durum, kaliteli bir ses tasarımı yapıldığını gösterir.

[widget-150]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40