Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Şarkı Söylemek İçin Hangi Eğitimler Alınır?

Sesini Keşfet! Güzel Şarkı Söylemek İstiyorsan Bu Eğitimleri Al!

Güzel şarkı söylemek için öncelikle sesinizi keşfetmeniz gerekiyor. Güzel bir sese sahipsiniz ve bu özelliğinizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsunuz. Profesyonel eğitim almadan önce kendi kendinize şarkı söyleyerek yeteneğinizin farkına varabilirsiniz. Her gün sevdiğiniz tarzda müzikler dinleyerek ve söyleyerek pratik yapabilirsiniz. Şarkı söylerken sesinizi kaydedebilirsiniz. Böylece ses tonunuzu duyabilecek ve kulağınızı da geliştirmiş olacaksınız. 

Güzel şarkı söylemek için hangi eğitimler alınır? sorusunu yanıtlamadan önce sesimizi keşfetmemiz gerekiyor. Sesimizi keşfetmemizde tonlama ve hareket önemli rol oynar. Tonlama esnasında a-e-i-o gibi harflerle egzersizler yapabilirsiniz. Bu sesinizi tanımanız da gerçekleştireceğiniz temel vokallerdir. Bağırmadan düşükten, yükseğe doğru sesinizle tonlama yapın. Tonlama sırasında nefesiniz bir uzayıp, kısalacaktır. 

Şan Eğitimi Alarak Sesinizi Güzelleştirin! Yeteneklerinize Yön Verin!

Güzel şarkılar söylemek için hangi eğitimler alınır? sorusunun cevabı konservatuardan geçiyor. Şarkı söylemeyi profesyonel olarak düşünüyorsanız ve bu işi meslek haline getirmek istiyorsanız eğer, mutlaka şan eğitimi almalısınız. Bunun için üniversite sınavının ilk basamağını kazandıktan sonra özel yetenek sınavıyla birlikte konservatuara girebilirsiniz.

Konservatuara girmenin zor bir süreç olduğunu ve ciddi bir çalışma gerektirdiğini unutmayın. Konservatuarın müzik bölümünü kazanmak için en az 6 ay en fazla 1 yıl kadar konservatuara hazırlık kurslarından birine giderek özel bir müzik atölyesine gidip orada şan ve solfej eğitimi almalısınız. 

Bu özel kurs yerlerinin ses atölyelerinde ses ya da şan eğitiminin yanı sıra ses terapisi eğitimi de alarak sesinizi geliştirebilirsiniz. Sesinizi güçlendirmek, yeni tekniklerle donatmak için mutlaka bu kurslara kayıt olun. Böylece burada alacağınız ses metodu müfredatıyla birlikte kendi ses tonunuzu keşfedecek ve kendi tarzınızı oluşturabileceksiniz. Burada ses tonunuza hangi tür şarkılara uygun olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız. Sesiniz kalın, tok ve güçlüyse opera bölümü sizin için uygundur. Örneğin ses tonunuz yumuşak ve huzur veren bir tınıya sahipse Türk Sanat Müziği size uygundur. Bunun gibi bir çok müzik türünü de öğrenecek ve yorumlayacaksınız. Türlerin belirlenmesi enstrüman eşliğinde çalınan notalarla ses tonunuzun bütünleştirilmesi sağlanacaktır.  

Şan Eğitiminde Solfej Dersleri

Güzel şarkı söylemek için şan ve solfej eğitimi almanız gerekmektedir. Solfej çalışmaları notaların ses ve ritimlere göre söylenmesidir. Kısaca notaların seslere dönüşmesidir. Öğrenci bu eğitimde notaların tonlama ve vurgulama yerlerini belirleyebilecektir. Solfej şan eğitiminin en önemli çalışmasıdır. Bu eğitimin ardından öğrenci notaları uygun bir ses ve ritimle söyleyecek ve enstrümanla birleştirebilecektir. 

Şan Eğitimi Kaç Ay Sürer?

Ses eğitimi için şan eğitimi önemlidir. Şan eğitimi öğrencinin gayretine ve başarısına göre değişiklik gösterebilir. Eğitim yaklaşık olarak 3 ay sürebilmektedir. Bu süre sonrasında öğrenci kendine özel bir çalışma yürüterek kendini geliştirebilmektedir. 

Şan Eğitiminde Neler Öğretiliyor?

Başlangıçtan ileri seviyeye kadar süren eğitim size geniş bir şekilde perpektifler katacaktır. Eğitim üç bölüme ayrılarak veriliyor.

  • Mikro - Temel Düzey Şan Eğitimi
  • Mezzo – Orta Düzey Şan Eğitimi
  • Makro  - İleri Düzey Şan Eğitimi 

Şan Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Şan eğitimi kişisel gelişiminiz için önemli olduğu gibi, müzik hayatınızda da başarılı bir meslek hayatı sergilemeniz için etkili olacaktır. Ses ve nefes kontrolünü rahatlıkla sağlayabilecek ve şarkı söylediğiniz zaman detone olmayacaksınız. Müziğe karşı bir ilginiz varsa ve şarkı söylemeyi çok seviyorsanız bu mesleğe gönül vermiş olan binlerce kişinin arasından sıyrılacak ve sektörde yerinizi alabileceksiniz.  

Tonlama sorunları, ses ve nefes kontrolünde oluşan sorunlar, seste oluşan yorgunluk, algılama gibi problemler kaybolacak ve özgüven eksikliğinizde ortadan kalkacaktır. Böyle düzgün ses kontrolüyle güzel şarkılar söyleyebileceksiniz. 

Şan ve Solfej Kursları ile Müzik Dünyasına Merhaba Deyin!

Güzel şarkı söylemek için eğitim alabileceğiniz profesyonel ve kaliteli bir kursa kayıt olmalısınız. Müzik dünyasına adım atmak ve bu alanda kalıcı başarılara imza atmak istiyorsanız eğer, mutlaka şan ve solfej kurslarına zaman kaybetmeden kaydınızı yaptırmalısınız. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar hızlı bir şekilde kariyerinizde yol almaya başlarsınız. Bu yüzden güvenilir, profesyonel ve duayen sanatçılarla eğitim veren kurslara başvurmalısınız. 

Ses eğitimi almak için rahat ulaşabileceğiniz, yasal olan ve kurs sonunda MEB onaylı sertifika veren kurslarla iletişime geçerek hayalinizi gerçekleştirmek için sağlam bir adım atın. 

[widget-145]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40