Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Şarkı Söylemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Güzel Şarkı Söyleme Teknikleri

Arkadaşlarınız ve aileniz sesinizin çok güzel olduğunu mu söylüyor? Şarkı söylüyor ancak eksiklerinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Daha güzel şarkı söylemek içi ne yapmak gerekir, merak mı ediyorsunuz? Öncelikle sesinizin değerlendirilmesi için profesyonel bir şan eğitmeninden yardım alabileceğinizi söyleyebiliriz. Ses renginizin belirlenmesi, şarkı söyleme becerinizin ölçülmesi, almanız gereken eğitimlerin planlanması için şan kursları yardımcı olabilir.

Eğer şan eğitimi alacak maddi durumunuz yoksa birkaç püf noktaya dikkat ederek güzel şarkı söyleyebilirsiniz. Güzel şarkı nasıl söylenir, güzel şarkı söyleme teknikleriyle sesinizi daha iyi kullanabilir misiniz, gelin birlikte inceleyelim.

Diyaframınızı Doğru Kullanın

Güzel şarkı nasıl söylenir diyorsanız ilk olarak nasıl nefes alıp vermeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Göğüs yerine karın bölgesinden alınan nefesi hem günlük hayatta hem de şarkı söylerken rahat etmenizi sağlayacaktır. Diyafram nefesini kullanarak oktav aralığınızı genişletebilir, sesinizin yetmediği notalara ulaşabilir, zorlanarak söylediğiniz şarkıları rahatça söyleyebilirsiniz. Şarkı söylerken nefesinizin yetmemesi gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Güzel şarkı söylemek için diyafram nefesini kullanmayı internetteki videolar aracılığı ile deneyebilir ya da şan eğitimi alarak şarkı söylerken nefes alış veriş konusunu daha iyi kavrayabilirsiniz.

Şarkı Söylerken Dik Durun

Nasıl güzel şarkı söylenir sorunuza bir diğer cevabımız da dik durmanız gerektiğidir. Eğer duruşunuz yanlış ise sesinizden istediğiniz verimi alamazsınız. Bu nedenle güzel şarkı söylemek için belinizden yukarısı 90 derece açıyla yere dik bir şekilde olmalıdır. Yüzünüz tam olarak karşıya bakmalı, boynunuz ise rahat bir pozisyonda, gergin olmayacak şekilde durmalıdır.

Ses Tellerinizi Rahatlatın

Güzel şarkı söyleme teknikleri arasında ses tellerini rahatlatmak da yer alır. Eğer ses telleriniz gerginse istediğiniz notaya çıkamazsınız. Ses tellerini rahatlatmak için hece tekrarları yapabilirsiniz.

Yüksek Notalara Çıkmak İçin Kendinizi Zorlamayın

Güzel şarkı söyleme yöntemleri olarak sesinizin sınırlarını bilmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Yüksek notalara çıkmayı gerektiren bir parça, ses tellerinizi tahriş ederek zarar verebilir. Detone olmak gibi sorunlara da neden olabilir. Güzel şarkı söylemek için ne yapmak gerekir diyorsanız öncelikle sesinizin yetmeyeceği şarkılardan kaçınmanızı öneririz.

Şarkıyı Parçalara Ayırarak Çalışın

Dinleyenlerin beğeneceği bir performans için şarkıyı parçalayabilirsiniz. Vuruş ve nota yerlerini belirleyerek doğru yerlerde nefes alıp verir, şarkı söylerken hata yapmamış olursunuz. Ayrıca şarkıyı iki ya da üç bölüme ayırarak farklı zamanlarda çalışırsanız söz ve notalara daha fazla hakim olursunuz.

Sesinizi Kaydedin, Hatalarınızı Belirleyin

Şarkı söylediğinizde sesiniz size çok güzel geliyor olabilir. Ancak karşı tarafın duyduğu sesin güzel olup olmadığını bilemezsiniz. Bu nedenle sesinizin güzel olup olmadığını öğrenmek için sesinizi kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz sesi dinleyerek eksiklerinizi tespit edebilirsiniz.

Çok Soğuk Olmamakla Birlikte Bol Su Tüketin

Güzel şarkı nasıl söylenir diyorsanız ses tellerinizi nemlendirmenizin de işe yarayacağını söyleyebiliriz. Güzel şarkı söylemek için boğazda mukus oluşumuna neden olabilecek süt, meşrubat ve benzeri içeceklerden uzak durun. Alırı soğuk su tüketmeyin çünkü ses telleriniz şok etkisiyle gerginleşebilir.

Her Gün Pratik Yapın

Ne kadar çok denerseniz o kadar iyi şarkı söylersiniz. Her gün pratik yapmanız sesinizi geliştirmeniz için yararlı olacaktır. Güzel şarkı nasıl söylenir sorusunun aslında en önemli cevabı bu. Her gün çalışarak ve yeteneğinizi geliştirmekte ısrarcı olarak sesinizi iyileştirebilirsiniz.

Eleştiriler Alın

Kendinizi iyi şarkı söyleyen biri olarak nitelendirmeden önce başka insanların fikirlerini alın. Güzel şarkı söyleme yöntemleri sadece teknik olarak ne yapacağınızla ilgili değildir çünkü. Bakış açısına güvendiğiniz arkadaşlarınızdan ya da ailenizden şarkı söyleme şeklinize eleştiri yapmalarını isteyin. Hatalarınızı not edin, eksiklerinizi gidermek için çalışmalar yapın.

Profesyonelleşene Kadar Sesinize Uygun Parçalar Seçin!

Herkesin kendi ses rengi ve aralığı bulunmaktadır. Ses aralığımızı aşan parçaları söylememiz biraz zordur. Dolayısıyla iyi bir ses sanatçısı ya da şarkıcı olana kadar kendi ses aralığınızda şarkı söylemeniz iyi olacaktır. Bu durum hem özgüveninizi arttıracak hem de sesinizi geliştirecektir.

Tüm bunların dışında güzel şarkı söylemek için topluluk önünde şarkı söylemeye çalışın, ünlü sanatçıların videolarını izleyerek seslerini taklit edin, sesinizin kırılmaması için çok yüksek ve çok düşük tonlarda şarkı söylemeyin. Şarkı söylerken kelimelerin daha anlaşılır olmasına özen gösterin, gerekirse diksiyon eğitimi alın.

Güzel şarkı nasıl söylenir, güzel şarkı söylemek için hangi eğitimleri almak gerek gibi aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalıştık. Güzel şarkı söylemek istiyorsanız yeteneğinizi göz ardı etmeden sıkça pratik yapmanız gerektiğini unutmayın. Azmetmeden ve emek vermeden bir şey başaramazsınız.

[widget-145]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40