Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Oyunculuk Eğitimi Almaya Karar Verdiyseniz Oyunculuk Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Bilmelisiniz!

Oyuncu olmaya karar verdiniz. Yeteneğinize güveniyorsunuz. Kendinizi bu alanda geliştirmek, neler yapabileceğinizi keşfetmek istiyorsunuz. Oyuncu olabilmek için oyunculuk eğitimi almak çok önemli bir kriterdir. Oyunculuk kursu seçmek zor bir süreçtir. Bu sebeple karar vermeden önce oyunculuk kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Piyasada gün geçtikçe artan oyunculuk eğitimi kurumları, oyuncu olmak isteyen adayların kafasını karıştırmakta. Doğru eğitimi nereden, nasıl alacaksınız? Oyunculuk kursu seçerken nelere dikkat edilir? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımıza göz atmanızı öneririz.

Oyunculuk kursunda eğitim verecek isimleri detaylıca araştırın! 

Oyunculuk kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusuna verilecek ilk cevap doğru eğitmenleri bulmak olacaktır. Oyunculuk eğitimi ancak konservatuar mezunu ve tecrübeli kişiler tarafından verilmelidir. Kurs boyunca bir ya da birden fazla isimden eğitim alabilirsiniz. Bu kişilerin eğitim geçmişlerinden emin değilseniz o kursa katılmamanızı tavsiye ederiz. 

Ders programını inceleyin! 

Oyunculuk eğitimi alacağınız kurumun ders programını incelemek, oyunculuk kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Oyunculuk sadece tek yönlü bir meslek değildir. İyi bir oyuncunun; bedenini rahatça kullanabileceği esnekliğe, düzgün bir diksiyona, doğru ses ve nefes tekniğine, belirli bir düzeyde genel kültüre sahip olması gerekir. Gideceğiniz oyunculuk kursunda bu eğitimlerin verilip verilmediğini detaylıca öğrenin.

Kaç kişilik sınıflarda eğitim alacağınızı sorun! 

Eğitim alacağınız sınıftaki kişi sayısı, oyunculuk kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusunun bir başka cevabıdır. Oyunculuk eğitimi, hem teorik olarak hem de pratik yapılarak alınması gereken bir eğitimdir. Bu yüzden her derste mutlaka sahne pratiği yapmanız büyük önem taşır. Bu da elbette kalabalık bir sınıfta pek mümkün olmaz. Amacı iyi oyuncular yetiştirmek olan oyunculuk kurslarıyla, maddi kaygı taşıyarak kayıt alan oyunculuk kursları arasındaki farkı sınıftaki öğrenci sayısıyla ayırt edebilirsiniz.

Sektörde ne kadar süredir eğitim verdiklerini öğrenin! 

Oyunculuk kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri oyunculuk kursunun tecrübesidir. Elbette eğitmenin tecrübesi kadar gideceğiniz oyunculuk kursunun da tecrübeli olması bir o kadar önem taşır. Sektöre yeni giren kurumlarda para ve zaman kaybetmektense, tanınan ve kendini kanıtlamış bir oyunculuk kursu daha en baştan sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Bütçeyi netleştirin! 

Oyunculuk kurslarının eğitim saatleri ve ders içerikleri farklılık göstermektedir. Buna göre fiyatlandırma da farklı olacaktır. Alacağınız ders çeşitliliğine ve ders saatlerine göre bütçenizi doğru planlayın. Oyunculuk kursu seçmek elbette sizin bütçenize de bağlıdır. En pahalı olan en iyidir, diye bir düşünceye aldanmayın. Fakat ucuz diye de kalitesiz bir kursa yatırım yapmayın. 

Uygulama yapılıp yapılmadığını sorun! 

Oyunculuk kursu seçerken nelere dikkat edilir diyorsanız, mutlaka uygulama yapılıp yapılmadığını öğrenin. Kamera önü oyunculuk eğitimi alıyorsanız deneme çekimi yapılıp yapılmadığını, tiyatro oyunculuğu eğitimi alıyorsanız oyun sahneleyip sahnelemeyeceğinizi sorun. Öğrendiklerinizi deneyimlemedikçe aldığınız eğitim maalesef size tecrübe kazandırmayacak. Bu sebeple oyunculuk kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de uygulama dersleriyle ilgili önceden bilgi istemektir.

Eğitimin sonunda sertifika verilip verilmeyeceğini öğrenin! 

MEB onaylı sertifikalı bir eğitim almış olmak, sektöre girdiğinizde sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Oyunculuk kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de oyunculuk eğitimi sonunda sertifika verilip verilmeyeceğidir. Sertifika veren oyunculuk kursları, verdikleri eğitime ve kurumdan çıkacak olan öğrencilere güveniyor oldukları anlamına gelir. Eğitim sonunda sertifika veriliyor olması, oyunculuk kursu seçerken nelere dikkat edilir sorusunun cevaplarından biridir.

Yanlış Oyunculuk Kursunu Seçerek Hevesinizi ve Paranızı Boş Yere Harcamayın!

Oyunculuğa başlamak için atacağınız ilk adım doğru oyunculuk kursunu seçmek olacak. Bu yüzden oyunculuk kursu seçerken nelere dikkat edilir iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dikkatli ve özenli hareket etmeniz, gideceğiniz oyunculuk kursunu detaylıca araştırmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu sayede hevesinizi, vaktinizi ve paranızı boş yere kaybetmemiş olacaksınız. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40