Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınır?

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Birçok kişinin çocukluğundan itibaren en büyük hayalidir oyuncu olmak. Bunun için oyuncu ajanslarına kayıt olarak, tiyatro oyunlarında roller alarak kendilerini geliştirmeyi denerler. Yetenekli ve biraz da şanslı olanlar oyunculuk kariyerlerine başlarlar ve bu yolda ilerlerler. 

Eğer siz de oyuncu olmak istiyorsanız oyuncu olmak için hangi eğitimler alınır? Bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapmalısınız. Oyuncu olmak için yalnızca yeteneğin yeterli olmadığını bilmelisiniz. Bunun yanında kendinizi, meslek hayatınız boyunca geliştirebileceğiniz ciddi bir eğitim almanız gerektiğine kabul ettirmelisiniz.

Dizi ya da film sektöründe beğenilen, aranılan bir oyuncu olmak için yaptığınız çalışmalar yetersiz kalabilir. Bu yüzden oyunculuk için eğitimi alarak mesleğinizi kalıcı hale getirebilirsiniz.

Hangi Eğitimleri Alırsak Oyuncu Olabiliriz?

Oyuncu olmak için önemli kriterler ve unsurlar bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanları ise şunlardır; çok çalışmak, kaliteli eğitim, yetenek, gözlem, duygusal zeka, özgüvenli olmak, etkili ve güzel diksiyon, etkili bir beden dili.

Oyunculuk için eğitim çok önemlidir. Sadece yetenek sahibi olduğunuz için ya da alaylı olmakla gerçek bir oyuncu olamazsınız. Oyunculuk yüksek performans isteyen ve disiplinli bir çalışma sistemine sahip mesleklerdendir. Ruhen ve bedenen güçlü olmanız ve her rolü oynamanız gerekmektedir. Oyunculuk temel tekniklerini hem teorik hem de pratik olarak öğrenmelisiniz.

Oyuncu olmak için almanız gereken eğitimler arasında şunlar bulunmaktadır;

 • Temel oyunculuk
 • Kamera önü oyunculuk
 • Sahne uygulamaları
 • Atölye çalışmaları
 • Ses eğitimi
 • Konuşma / Diksiyon
 • Beden dili
 • Doğaçlama
 • Etkili iletişim becerileri
 • Dans
 • Ritim ve Beden Perküsyonu

Eğitim almadan uyguladığınız oyunculuk tekniklerinin ne olduğunu bilemezseniz eğer nerede hata yaptığınızın veya hangi konularda eksiklerinizin olduğunuzun da farkına varamazsınız.

Oyunculuk Eğitimi Nereden Alınır?

Bir oyuncu adayı bu işi meslek olarak yapmak istiyorsa eğitim her şeyden önce gelmektedir. Her meslekte eğitim önemlidir. Oyunculukta da eğitim olmadan başarılı olmak imkansızdır. Ekranlarda gördüğünüz oyunculuk eğitimi almadığını düşündüğünüz birçok oyuncu bu alanda ciddi eğitimler almış ve almaya devam etmektedir. Bu kişiler kaliteli ve güvenli oyunculuk kurslarına giderek geleceğine büyük bir yatırım yapmışlardır.

Oyunculuk eğitimi nereden alınır? Sorusuna gelince, bunun için öncelikle üniversitenin sinema-televizyon bölümünü kazanmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra oyunculuk eğitimi veren tanınmış, usta oyuncuların eğitmenlik yaptığı kurslara başvurabilirsiniz. Günümüzde oyunculuk eğitimi veren ve bu işi ticarete dökerek oyuncu adaylarının umutlarını yok eden bir çok kurs bulunmaktadır. Bu yüzden MEB onaylı sertifika veren, sizi sektörde başarılı olan kişilerle tanıştırarak aracı olan ve bazı projelere yönlendirerek ilk oyunculuk deneyiminizi kazandırmanızı sağlayabilecek kurslara başvuru yapmalısınız.

Oyuncu Olmak İçin Hemen Bir Kursa Gidin!

Oyuncu olmak için mutlaka güvenilir, kaliteli eğitim veren bir kursa gitmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle detaylı bir araştırma yapmalısınız. Piyasada bu anlamda eğitim vererek, oyuncu adaylarının hevesini kıran ve onları yarı yolda bırakan, güvenilmez ve yasal olmayan bir çok kurs bulunmaktadır. Kurslarda görevli olan eğitimcilerin mesleklerinin oyuncu olmasına, geçmişte başarılı işlere imza atmış tecrübeli kişiler olmalarına, yasal belgelere sahip, MEB onaylı sertifika veren, güvenilir bir kurum olmasına dikkat edin. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40