Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler

Oyuncu Olabilmek İçin Güzellik ya da Yakışıklılık Önemli Bir Kriter mi?

Oyunculuk mesleği, günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle dizi oyuncuların yaşam standartının yüksek olması, gençlerde oyunculuk mesleğine karşı bir merak oluşturmuştur.

Peki oyuncu olmak için gereken fiziksel özellikler neler? Oyuncu olmak için güzel olmak ya da yakışıklı olmak önemli bir kriter mi? Oyunculuk için fiziksel görüntü ne kadar belirleyici? Oyuncu olmak istiyor ama kafanızda oluşan bu soruların doğru yanıtını bilmiyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Oyuncu Olmak İçin En Önemli Kriter Yetenektir!

Oyuncu olmak için gereken ilk şart oyunculuk yeteneğine sahip olmanızdır. Oyunculuk mesleği; yaratıcı bir bakış açısına, gözlem ve ezberleme yeteneğine sahip olmayı gerektirir. Düzgün bir diksiyon, oyuncu olmak için gereken şartlar arasındadır. Oyunculuk yapabilmek için önemli olan, var olan yeteneğin doğru bir eğitimle geliştirilmesidir. 

Sanıldığı gibi oyunculukta fiziksel görüntü çok önem taşımaz. Oyuncu olmak için gereken fiziksel özellikler diye bir standart kalıp yoktur. Genellikle oyunculuk için fiziksel görüntü cast seçimlerinde dikkate alınır. Fakat oyuncu olabilmek için güzel ya da yakışıklı olmanız tek başına yeterli olamaz.

Oyunculukta Farklı Fiziksel Özelliklere Sahip Oyunculara İhtiyaç Duyulur!

Televizyon dizisi, sinema filmi ya da tiyatro oyunlarında oyuncuların uzun boylu, kaslı ya da zayıf olmaları birinci öncelik değildir. Elbette düzgün bir fiziğe sahip olmak, sağlıklı ve fit bir görüntü avantaj olacaktır. Fakat oyunculuk için fiziksel görüntü tek bir tip üzerinden genellenemez.

Sahnede ya da kamera önünde farklı fiziksel özelliklere sahip oyunculara ihtiyaç duyulur. Her rolün belirli cast özellikleri bulunur. Farklı fiziksel özelliklere sahip olmak, hiç tahmin etmediğiniz bir rol için avantaj olabilir. Oyunculukta fiziksel görüntü, oynayabileceğiniz rolleri belirlemekte tek başına bir kıstas değildir. Oyuncu olmak istiyorsanız fiziksel anlamda şu kriterlere dikkat etmenizi öneririz:

  • Bakımlı Olun: Oyuncu olmak için gereken fiziksel özellikler arasında bakımlı ve temiz olmanız bulunur. Gideceğiniz tüm oyunculuk seçmelerinde bakımlı olmaya özen gösterin. Kıyafetinizin rolünüze uygun olmasına, temiz ve ütülü olmasına dikkat edin. Ağız sağlığınıza önem verin. Oyunculukta fiziksel görüntü sizinle ilgili ilk izlenimi yaratacak olan şeydir.
  • Sağlıklı Yaşayın: Oyuncu olmak istiyorsanız fiziksel görüntünüzü etkileyecek olan bir başka madde sağlıklı beslenmeniz olacaktır. Ne kadar temiz beslenir ve yeterli su tüketirseniz cildiniz de o kadar düzgün olacaktır. Hem cilt hem ağız sağlığınız için sigara ve alkol tüketmemeye dikkat edin.
  • Spor Yapın: Spor genellikle zayıflamak için yapılır, gibi bir algı vardır. Bu doğru değildir. Sporu sağlıklı yaşamın bir parçası olarak hayatınıza alın. Oyuncu olmak için gereken fiziksel özelliklerden en önemlisi fiziğinizin esnek olması ve rolünüze uygun olarak fiziğinizi rahat bir şekilde kullanabilmenizdir. Hantallık, oyunculuk için istenmeyen bir özelliktir. Bu sebeple sevdiğiniz bir sporu yaparak yeterli gücü kazanın.

Oyunculuk, Sadece Fiziksel Görüntü ile Yapılabilecek Bir Meslek Değildir!

Oyuncu olmak için gereken fiziksel özellikler, tek bir kalıpla sınırlı değildir. Öncelik, oyunculuk yeteneğiniz ve eğitiminizdir. Seyirci, oyuncunun fiziksel özelliklerine dikkat edebilir fakat bu ikinci planda kalır. Önemli olan duyguyu seyirciye ne kadar verebildiğinizdir.

Özellikle kamera önü oyunculukta, oyuncunun kameraya yakışmasına dikkat edilir. Bu anlamda düzgün bir fiziğe sahip olmanız avantaj olabilir, ama rolü alabilmeniz için yeterli değildir. Kendinizi oyunculuk anlamında geliştirmelisiniz.  Öncelikle oyunculuk eğitimleri almalı, beden dilinizi ve diksiyonunuzu doğru kullanmalı, karakter analizi yapabilmelisiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40