Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

MEB Onaylı Oyunculuk Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Alınır? Tüm Sorularınızı Yanıtlıyoruz!

Özel eğitim kurumlarından alınan sertifikalar konusunda akılların biraz karışık olduğunu itiraf etmek gerekir. Katılım sertifikası, MEB onaylı sertifika ve mezun belgesi gibi isimler öğrencileri seçim yapmakta zorlanmaya itmektedir. Bu noktada hemen söyleyelim; MEB onaylı sertifika veren kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş kurumlardır. Elbette MEB ruhsatı olan kurumlar farklı kurs programlarında katılım sertifikası gibi farklı isimlere sahip sertifikalar verebilir. Ancak MEB ruhsatı olmayan bir kurs merkezi; hiçbir kurs programında MEB onaylı sertifika veremez!

Peki MEB onaylı sertifika nasıl verilir? Temel olarak MEB onaylı oyunculuk kursu sertifikası öğrencinin oyunculuk kursu programını başarıyla tamamladığını gösteren bir belgedir. Ancak bu belgeyi alabilmek için bazı şartların gerçekleşmiş olması zorunludur. MEB onaylı sertifika şartları 3 ayrı başlığa indirgenebillir. Bunlar;

  • Kurumun MEB eğitim ruhsatına sahip olması,
  • Öğrencinin kursa katılım göstermesi,
  • Öğrencinin kurs sonu sertifika sınavında başarılı olması şeklindedir.

Gelin, bu saydığımız başlıklara daha detaylı bir şekilde göz atalım ve MEB onaylı sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt verelim.

Kurumun MEB Ruhsatı Olduğundan Emin Olun! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı oyunculuk kursu sertifikası almak için ilk dikkat edilmesi gereken nokta eğitim alınan kurumdur. Pek çok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de kaçak ve merdiven altı kurumların var olduğunu unutmamak gerekir. Bu tür kurumlar; katılım sertifikası, mezun veya başarı belgesi gibi farklı isimlere sahip sertifikalar kullanarak yeni öğrenciler çekmeye çalışır. Öyle ki işi daha ileriye götürüp sahte MEB onaylı sertifika veren kurumlar bile vardır.

Ancak MEB oyunculuk kursu sertifikası söz konusu olduğunda sürecin başından sonuna kadar resmi bir işleyişe sahip olduğunu unutmamalısınız. Başvuru tarihleri içerisinde gerekli evraklar ve bilgilerinizle kuruma kayıt olduğunuzda eğitim kurumu bu bilgileri Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşmak zorundadır. Dolayısıyla bu aşamadan itibaren öğrencinin kurs programındaki ilerlemesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından takip edilmektedir.

Kursa Katılım Zorunlu! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt verirken unutulmaması gereken bir diğer nokta da öğrencinin devam zorunluluğudur. Milli Eğitim Bakanlığı güncel olarak MEB onaylı oyunculuk kursu sertifikası için %90 katılım şartı getirmiştir. Dolayısıyla %10’dan fazla devamsızlık yapan bir öğrencinin MEB onaylı oyunculuk sertifikası alabilmesi mümkün değildir.

Öğrencinin katılım ve devamsızlık durumu Milli Eğitim Bakanlığı ve kurumun bağlı olduğu il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sistematik olarak takip edilmektedir. Ders saati başlangıcında yoklama alınmakta, devam ve devamsızlık kayıtları yoklama defterine işlenmekte, bu yoklama defteri Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmektedir. Buna ek olarak öğrencinin devamsızlık yaptığı derslerde bu durum öğrenci bilgi sistemine eş zamanlı olarak işlenmektedir.

Son Olarak Sertifika Sınavında Başarılı Olmalısınız! - MEB Sertifika Şartları

MEB sertifika almak için son yapmanız gereken şey ise oyunculuk kursu sonunda yapılacak olan sertifika sınavından başarıyla ayrılmanızdır! Bazı eğitim kurumlarının sınav olmaksızın MEB onaylı sertifika verdiklerine dair çeşitli şeyler söylediklerine rastlayabilirsiniz. Ancak bunlara kesinlikle güvenmemenizi öneririz, çünkü MEB onaylı oyunculuk sertifikası almak için sertifika sınavına girmeniz şarttır.

Üstelik bu sınavın sağlıklı bir biçimde gerçekleştiğinden emin olmak adına Milli Eğitim Bakanlığı bazı düzenlemeler yapmıştır. İlk olarak sınavın tarihini Milli Eğitim Müdürlüğü belirlemekte, kurs bitiminden 1 hafta ile 6 ay sonrasına kadar bir gün vermektedir. Bunun yanı sıra sınavı denetlemesi için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir gözetmen atanmaktadır. MEB oyunculuk kursu sertifikası için yapılan sınavın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün atadığı gözetmen eşliğinde yapılması gerekir.

MEB Onaylı Oyunculuk Sertifikası Nasıl Görünür? - Aldığınız Sertifikayı Kontrol Etmeyi Unutmayın!

MEB onaylı sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt verdiğimize göre son olarak sertifikanın nasıl göründüğü hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu şekilde MEB onaylı sertifika verdiğini söylemesine karşılık farklı düzenlemeler yapmaya çalışan kurumlara karşı tedbirli davranabilirsiniz.

İlk olarak MEB onaylı oyunculuk sertifikası üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla verildiğine dair bir ibare bulunur. Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Müdürlüğünün mührü ve Milli Eğitim Müdürünün imzası sertifikanın üzerinde yer alır. Dolayısıyla bunları taklit etmek pek de mümkün değildir.

Ayrıca MEB onaylı oyunculuk sertifikası e-devlet sistemi üzerinden de görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla size verilen sertifikanın MEB onaylı olup olmadığından emin değilseniz, e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40