Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Eğitim Almadan Oyuncu Olunur Mu?

Oyuncu Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Oyunculuk birçok kişinin çocukluğundan itibaren hayalini kurduğu bir meslektir. Günümüzde sektörde hem alaylı hem de eğitimli birçok oyuncu bulunmaktadır. Kimi konservatuar mezunu kimi ise alaylı olarak tabir edilen eğitim almamış oyunculardır. Ancak başarılı ve popüler birçok oyuncunun bu alanda eğitim almaya devam ettiği bilinmektedir.

Eğitim almadan oyuncu olunur mu? sorusu oyuncu olmak isteyen ve yeteneğine güvenenlerin sık sık sorduğu sorulardandır. Oyunculuk ünlü olmak için icra edilen bir meslek değildir ve içinde işitsel, görsel, felsefi ve sanatsal alanları bulunduran bir sanat dalıdır. Oyuncu olmak için eğitim ve yetenek önemli iki unsurdur. Dolayısıyla yetenek olmadan eğitim almak anlamsızken eğitim almadan da yeteneğin tam olarak kullanılması mümkün değildir. Peki eğitim almadan oyuncu olmak mümkün mü? Oyuncu olmak için ne yapmalısınız? Birlikte bakalım…

Oyuncu Olmak İçin Ne Yapmalıyım? Eğitim Almam Şart mı?

Oyuncu olmak için her şeyden önce yeteneğin yeterli olmadığını ve ciddi bir eğitimden geçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Oyunculuğu profesyonel bir meslek olarak yapmak istiyorsanız mutlaka eğitim almanız lazım. 

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım? Sorusu birçok oyuncu adayının merak ettiği soruların başında gelmektedir. Oyuncu olmak için en başta teorik ve pratik eğitim almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra ödüllü ve popüler dizileri ve filmleri izlemelisiniz. Özgüven sahibi olmalı kültürel açıdan kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz. Bol bol gözlem yapmalısınız. Her zaman yeniliğe ve değişime açık olmalısınız. İstikrarlı olmalı ve reddedilmeye alışkın olmalısınız. Sürekli toplum içinde olmalı ve utangaç olmamalısınız. 

Kararlı ve İstikrarlı Olun!

Oyuncu olmak için bilmeniz gerekenler arasında kararlı ve istikrar sahibi olmanızın yanı sıra azim, sabır, yetenek, değişime açık olma, çalışma ve özen gösterme gibi özelliklere sahip olmalısınız. Oyunculuğun yaşamınız boyunca tamamlanamayan bir süreç olduğunu unutmayın. Sürekli öğrenme halinde olacaksınız. Bu nedenle oyunculuğu bir hobi ya da şöhret olmak için düşünmeyin. Oyunculuğu profesyonel bir meslek olarak icra eden birçok yetenekli kişi aynı zamanda üniversite eğitimi ve sonrasında kurs eğitimleri almışlardır. Sizlerde mutlaka ek eğitimler almalısınız. 

Oyunculukla ilgili eğitim veren birçok kurs bulunmaktadır. Oyuncu olmak için mutlaka bir kursa kayıt olmalısınız. Burada alacağınız eğitimin ardından MEB onaylı sertifikaya sahip olduktan sonra sektöre adım atmış olacaksınız. Eğitimin ardından ise yapmanız gerekenler arasında şunlar yer alıyor;

  • Çok okuyun, araştırın ve kendinizi geliştirin
  • Yeteneklerinizi keşfedin ve işinizi severek yapın
  • Yerel projeleri takip edin
  • Aceleci olmayın, sakin ve yavaş ilerleyin
  • Sosyalleşin ve kendinizi pazarlayın, markalaşın

Yukarıdaki maddeleri yerine getirdiğiniz zaman başarılı ve ünlü bir oyuncu olmanız için hiçbir engel olmayacaktır. 

Yeteneğinizin Farkına Varın ve Kendinizi Eğitin! Türkiye'nin En İyi Oyunculuk Kurslarından Eğitim Alın!

Oyuncu olmadan önce bu mesleğe karşı bir yeteneğinizin olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden kendinizi çok iyi tanımalı ve ne istediğinizi bilmelisiniz. Oyunculukta yeteneğin yeterli olmadığını bilmelisiniz. Bunun yanında eğitimin şart olduğunun bilincinde olmalısınız. Sürekli kitap, gazete ve dergiler okumalısınız. Gündemi takip etmelisiniz. Toplum içinde sosyalleşirken binlerce karakterin arasında olduğunuzu unutmayın onları çok iyi bir şekilde gözlemleyin. 

Oyuncu olmak için yeteneğinizin farkına varın. Örneğin dışa dönük, rahat, espritüel bir mizaca sahipseniz komedi rollerini rahatlıkla oynayabilirsiniz. Aşırı duygusal, romantik bir karaktere sahipseniz dramatik rollerde çok daha başarılı olabilirsiniz demektir. Ancak bir oyuncunun her rolü oynayabilen ve o duyguyu seyirciye en iyi şekilde yansıtan kişi olduğunu unutmayın. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40