Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Cast Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Cast Ajansına Başvururken Ne Yapmam Gerekiyor?

Birçok oyuncu adayı eğitimlerinin ardından bir cast ajansına başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyor. Bu yüzden sizler için cast ajansı seçerken nelere dikkat edilir? Sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Oyunculuğun zorlu bir yol olduğunu bu yolda ilerlerken karşınıza engeller çıkabileceğini unutmayın. Ancak eğitimli, yetenekli ve kendinize güvenen bir oyuncu adayıysanız eğer bu zorlu yolda yürümeniz kolay olacaktır. 

Peki cast ajansı seçerken nelere dikkat edilir? Cast ajansı seçmek zor mudur? En iyi cast ajansı hangisi? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtı sayfamızda...

Sektörde Deneyimli mi?

Başvuru yapacağınız cast ajansları sektörde deneyimli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Daha önce önemli projelerde yer almışlar mı? Hangi oyuncularla çalışmışlar? Bunlar önemli detaylar. Başvuru öncesinde ajansın projelerini, kayıtlı olan oyuncuları…vb konularda araştırma yapmalısınız.

Hangi Oyuncularla Çalışıyor?

Kaliteli bir cast ajansı seçmek kariyeriniz için önemli bir adımdır. Ajansın deneyimli, popüler ve profesyonel oyuncularla çalıştıklarına dikkat edin. Amatör ve alanında başarısız, deneyimsiz oyuncularla çalışan ajanslara kayıt olursanız  iyi bir deneyim kazanamazsınız.

Yapımcılarla Araları Nasıl?

İyi bir cast ajansı yapımcılarla arası iyi olan ajanstır. Ajansın sektörün tanınmış, en iyi projelere imza atmış yapımcılarla çalışmış olmaları sizin oyunculuk geleceğiniz için önemlidir. Bu ajanslar sürekli aynı yapımcılarla çalışmayı uygun görürler. Sizlerde ses getirmiş, başarılı olmuş filmlere, dizilere imza atan yapımcıların olduğu ajanslara kayıt olmalısınız. Böylece sürekli olarak projeler olacak ve kendinize yer bulacaksınız. Kısacası oyunculukta işsiz kalma gibi olumsuz bir durumunuz olmayacak.

İstediğiniz Zaman Ulaşabilecek misiniz?

Ajansa istediğiniz zaman ulaşmalısınız. İletişimi güçlü bir yer olmalı. Size her proje için yaptığınız deneme çekimi sonrası olumlu veya olumsuz olarak haber vermeli. Bunun yanı sıra uygun olduğunuz projelerde sizinle iletişime geçebilecek bir ajans olmalı.

Güvenilir mi?

En iyi cast ajansı hangisi? diye sorarsınız kesinlikle güvenilir olandır diye yanıtlayabiliriz. Güvenilir ajanslar oyuncularıyla sözleşme imzalarlar. Bunun yanı sıra sektöre ait yasal belgelerinin olması şarttır. Sizi hayal kırıklığına uğratacak, size umut verip, projelerde yer vermeyen, kayıt sırasında sizden ücret alan ajanslara itibar etmeyiniz.

Cast Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilir? En İyi Cast Ajanslarının Özelliği Ne?

En iyi cast ajansları ile çalışmak istiyorsanız çok iyi araştırma yapmanız ve sektörde yer alan kişilerle sürekli irtibat halinde olmanız gerekiyor. Ülkenin en iyi oyuncuları en iyi cast ajansları ile anlaşırlar. Gündemde olan filmleri veya dizileri izlerken filmin sonunda çıkan künyede hangi cast ajanslarıyla çalışıldığı yazılmaktadır. Bu yüzden en iyi projelere imza atan ajanslar profesyonel ajanslardır.

En iyi cast ajansları teknolojik stüdyolara sahiptirler. Vizyonları ve misyonları geniştir. Önemli ve konuşulan projelerde yer alırlar. Büyük bütçeli projelerle çalışmayı tercih ederler. Çalıştıkları yapımcılar tanınan, popüler kişilerdir. Kataloglarında ödüllü, başarılı, ünlü oyuncular bulunur. Her zaman sektörde başvurulan ajansların başında gelirler. Sektördeki yapımcıların güvenini kazandıkları için istikrarlı ve işini doğru, düzgün bir şekilde yapan, titiz kurumlardır. Bu tür ajanslar sadece ulusal projelerde değil, uluslararası projelerde de yer alırlar. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40