Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Doğru ve Etkileyici Konuşmanın 10 Yolu

Etkili ve Akıcı Konuşmanın Kuralları

Doğru konuşmak iletişimin önemli bir aracıdır. Bu yüzden kendinizi doğru bir şekilde ifade etmek için uygulamanız gereken bazı kurallar vardır. Aşağıda sizlere doğru ve etkileyici konuşmanın yolları ile sağlıklı iletişim kurabilmenizi sağlayacak kurallardan bahsedeceğiz. 

Etkili  konuşmanın yolları ya da doğru konuşmanın yolları gerek iş gerekse sosyal yaşamımızın önemli faktörlerinden biridir. Etkili konuşmak aynı zamanda doğru, güvenilir, anlaşılır biri olmanızı sağladığı gibi karşınızdakileri de kolay bir şekilde ikna etmenizin önemli bir yoludur. Etkili ve doğru konuşup konuşmadığımızı, nerelerde hata yaptığımızı düşünür dururuz. Akıcı, doğru ve etkili konuşmayı hepimiz isteriz. Konuşurken nasıl nefes alıp verdiğimiz, jest ve mimikleri nasıl kullandığımız, göz teması, duruşumuz gibi birçok etmenler vardır. Peki, bu önemli etmenler ya da kurallar nelerdir birlikte göz atalım. 

Çok Kitap Okuyun!

Etkileyici konuşmak için bol bol kitap okuyun. Her konuda bilgi birikimine sahip olmak, etkili ve akıcı cümleler kurmak istiyorsanız eğer, her konuya değinen bütün kitapları okumalısınız. 

Dudaklarınızı Çalıştırın!

Etkili konuşmanın yolları arasında yer alan önemli kurallardan biridir. Hızlı konuşmak ve kelimeleri doğru telaffuz etmek için dudaklarınızı tekerlemeler okuyarak çalıştırın. Böylece yüzünüzdeki kaslar çalışmış olacak, bu da yüz mimiklerinizi rahat kullanmanız açısından olumlu yönde etkileyecektir.

Doğru Nefes Alın!

Etkili konuşmak için doğru nefes almak önemli bir unsurdur. Doğru nefes alarak konuşma esnasında çabuk yorulmaz ve cümleleriniz yarıda kalmaz. Bu yüzden hızlı konuşurken anlaşılır olmak istiyorsanız doğru nefes almaya dikkat etmelisiniz. Bunun için sık sık diyafram egzersizleri yapın. 

Kelime Dağarcığınızı Genişletin

Doğru konuşmanın yolları içinde kelime dağarcığınızı genişletmek için yeni kelimeler öğrenmelisiniz.  Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar çok ikna edici olursunuz. Sürekli aynı kelimeleri kullanmak yerine eş anlamlı kelimeleri kullanarak farklı olduğunuzu ortaya koyun. Böylece dikkat çekecek ve karşı tarafın sizi dinlemesini sağlamış olacaksınız. Yeni kelimeler öğrenmek için internette bulunan kelime oyunlarından faydalanabilirsiniz. Her konuda kitap, dergi, makale, gazete okumalısınız. 

Ses Tonunuzu Ayarlayın!

Etkili konuşmak için ses tonunuzu iyi kullanmalısınız. Konuşma sırasında ses tonunuzu ayarlamaya dikkat edin. Bir yükseltip, diğer yandan alçaltmayın. Yüksek ses sizi sinirli, alçak ses ise sizi güvensiz olarak gösterecektir. 

Sade ve Anlaşılır Olun!

Doğru konuşmak için konuşma esnasında herkesin anlayıp, soru sorabileceği veya cevap verebileceği herkesçe bilinen kelimeler kullanın. Kimsenin bilmediği kelimeleri kullanmak sizi anlaşılır hale getirmez. Kendi dilinizdeki kelimeleri kullanın. Cümle içinde yabancı kelimeler kullanmayın.

Jest ve Mimiklere Dikkat Edin!

Doğru ve etkileyici konuşmanın yolları içinde jest ve mimikler önemli bir kural olarak dikkat çekmektedir. Konuşurken sadece mimiklerinizi kullanmayın arada jestleri de kullanın. Yani ellerinizi hareket ettirin. Konuşurken jest ve mimik kullanımında abartıdan kaçının. Çok fazla mimik ve jest yaparsanız bu sizi bencil, kendini beğenmiş, hâkimiyet kuran, baskıcı biri olarak gösterir. Jest ve mimik ayarını doğru tutturduğunuz zaman kendinize olan güveninizi karşı tarafa hissettirmiş olursunuz. 

Önceden Hazırlık Yapın!

Etkili konuşmak için konuşmanızı sunmadan önce mutlaka sesinizi kaydedin. Nerede vurgu yapıp yapmadığınızı, ses tonunuzu nerelerde düşürüp, yükselttiğinizi kontrol etmiş olursunuz. Böylece yaptığınız hataları ve eksikleri daha rahat anlayabilir ve düzeltebilirsiniz. 

Pratik Yapın!

Etkileyici konuşmak için konuşmanızı önceden bir kâğıda yazın ve ayna karşısında sürekli pratik yapın. Böylece metni ezberlemiş ve nasıl konuşabileceğinizi önceden kendiniz görmüş olursunuz.  

Göz Teması Kurun!

Etkili konuşmak için göz teması kurmayı ihmal etmeyin. Konuşma esnasında karşınızdaki kişiyi ciddi bir şekilde dinlemek için göz temasından kaçınmayın. Aynı şekilde siz konuştuğunuz esnada da karşıdaki kişinin gözlerine bakarak konuşun. Böylece anlattıklarınızın ne kadar önemli olduğunu yansıtmış olup, dinlenen kişi olursunuz. 

Doğru ve Etkileyici Konuşarak Dikkatleri Üzerinize Çekin!

Doğru konuşmak ve konuşmalarınızla dikkatleri üzerinize çekmek ve kendinizi en iyi şekilde ifade etmek toplumdaki vizyonunuzu da önemli yönde etkileyecektir. Pozitif bir mizaca ve vizyona sahip olmak sizi gerek sosyal gerekse iş hayatınızda aranılan, özel bir kişi haline getirecektir. Bunun yolu da doğru ve etkileyici konuşmaktan geçer.

Doğru ve etkileyici konuşmayı istiyorsanız diksiyon kurslarından yardım alın, eğitmeninizle bire bir çalışın, daha hızlı ilerleyin. 

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40