Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Cast Ajansı Başvuru Şartları Neler?

Cast Ajansına Nasıl Kaydolurum?

Cast ajansına nasıl başvuru yaparım? sorusu bütün oyuncu adaylarının merak ettiği bir sorudur. İyi bir oyunculuk eğitiminin ardından artık bir dizide veya filmde rol almak istiyorsunuz. Bu isteğinize giden ilk yol elbette bir cast ajansına kayıt olmaktan geçiyor.

Ancak her cast ajansı sizi hayal ettiğiniz kariyere ulaştırmıyor. Güvenilir ve kaliteli projelere imza atmış bir ajansa başvurmanız gerekiyor. Cast ajansına nasıl kayıt olunur? Cast ajansı başvurusu nasıl yapılır? Birlikte bakalım….

Oyunculuk Cast Ajansı Başvuru Şartları

Bir ajansa kaydolmadan önce cast ajansı başvuru şartları neler? çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Genel olarak cast ajansı başvuru kriterleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Oyunculuk eğitimi almak
 • Şarkı söylemek, dans etmek, ata binmek, araç kullanmak, tenis oynamak, yüzmek, bisiklet kullanmak vb. hobilere sahip olmak
 • Özgüven
 • Utangaç olmamak
 • Pozitif ve enerjik olmak
 • Kendini çok iyi ifade etmek
 • Etkili iletişim
 • Sosyal olmak
 • Entelektüel olmak
 • Gündemdeki dizi ya da filmleri takip etmek
 • Doğal olmak
 • Aşırı makyaj yapmamak
 • Dikkat çekici kıyafetlerden kaçınmak
 • Aceleci davranmamak
 • Sakin olmak
 • Heyecanlı olmamak

Yukarıda belirttiğimiz şartlara sahipseniz eğer, bir cast ajansına kaydolabilirsiniz. Sadece güzel ya da yakışıklı olmanın yetmeyeceğini de unutmamalısınız.

Cast Ajansları Güvenilir Mi?

Oyuncu adaylarını en çok düşündüren ise cast ajansları güvenilir mi değil mi? sorunsalıdır. Sektörde kalitesiz işlere imza atan, oyuncuların hevesini kıran ve onları dolandıran güvenilir olmayan birçok cast ajansı bulunmaktadır. Sizler ajansınızı seçerken legal belgelere sahip, daha önce sektörde oyunculuk, yönetmenlik yapmış kişilerin sahip olduğu cast ajanslarını tercih etmelisiniz. Aksi halde oyunculuğa adım atmadan meslekten soğur ve vazgeçmek zorunda kalırsınız.

Sizden üyelik ya da kaydolmak için ücret isteyen yerlerden uzak durun. Ajans direktörünün size vereceği formu düzgün bir şekilde doldurun. Bu formda adınız soyadınız, yaşınız, göz renginiz, boyunuz, kilonuz, hobileriniz, eğitimleriniz, daha önce rol aldığınız projeler… gibi bilgiler yer alacaktır.

Cast Ajansının Oyuncu Kadrosuna Katılmak İçin Ne Yapmalıyım?

Herkesin çocukluğundan itibaren hayalini süsleyen oyunculuk mesleği eğitimli ve yetenekli kişilerin idealleri arasında yer almaktadır. Günümüzde teknolojiyle birlikte dijital çağın gelişmesiyle cast ajansları online olarak web siteleri üzerinden ön başvuru kabul etmektedir.

Cast ajansı başvurusu yapmak için online başvuru üzerinden kaydolup ilk adımı atmış oluyorsunuz. Başvurunun yapıldığı bölüm üzerinden bilgilerinizi ve fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz. Fotoğrafınızı yüklerken efekt kullanmamaya ve fotoğraf programlarıyla değiştirmemelisiniz. Vesikalık ve boy fotoğrafı olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak uzaktan çekilmiş fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır.  Göndereceğiniz fotoğrafların jpg uzantılı olup, en fazla 8MB boyutunda olmasına özen gösterin.  Oyunculuk kadrosuna katılacak olan kişiler ajans direktörü tarafından aranarak sinema, dizi, klip…vb deneme çekimlerine çağırılırlar.

Ajansa Kaydol, Hayalini Gerçekleştir!

Cast ajansı başvuru şartları neler olduğunu yazımızın başında belirttik. Hayalinize ulaşmak için ilk yapmanız gerekenler arasında eğitim olduğunu sonrasında güvenilir bir ajansa kaydolmanız gerektiğini aktardık. Bu yolda ilerlerken kendinize olan özgüveninizi yitirmemelisiniz. Sabırlı, istekli ve inançlı olmalısınız. Kendinize güvenmez ve inanmazsanız bu zorlu yolu aşamazsınız.

Bir cast ajansına kaydolma kararını verirken çevrenizde bazı kişiler sizi küçümseyebilir, bunun zor olduğunu söyleyebilirler. Bu yönde şansınızı zorlamamanız için hevesini kıran duyumlar alabilirsiniz. Öncelikle bu tür negatif seslere karşı kulaklarınızı tıkamanız gerekiyor. Eğitim almış yetenekli bir oyuncu adayıysanız eğer şansınızın yüksek olduğunu unutmayın ve sizi hayalinize kavuşturacak bir cast ajansına doğru yol alın.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40