Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nedir?

Neden Topluluk Önünde Konuşamama Durumu Yaşarız?

Huzursuzluk yaratan ve oldukça bilindik bir duygu olan topluluk önünde konuşma korkusu, çoğu insan için hayatı zindan eden durumlardan biridir. Endişe verici bir durum yaşamanıza neden olan topluluk önünde konuşma korkusu glossofobi olarak adlandırılır. Topluluk önünde konuşma kaygısı yaşayan biriyseniz, bu kaygının fobiye dönüşmemesi için önlem almanız gerekir. Aksi takdirde başa çıkması zor bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Topluluk önünde konuşmanız veya sunum yapmanız gereken bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız kendinizi endişeli, huzursuz, isteksiz hissedebilir, midenize giren kramplarla başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumunuz varsa topluluk önünde konuşma korkusu yaşadığınızı söyleyebiliriz. Bu durumla başa çıkmak hiç kolay olmasa da etkili konuşma ve hitabet eğitimleri alarak çözüm bulabilirsiniz. Topluluk önünde konuşma korkusu nedir, nedenleri nelerdir?

Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı: Glossofobi Nedir?

Topluluk önünde konuşma korkusu glossofobi olarak adlandırılan durumdur. Basit bir kaygı düzeyindeyken tedavi edilmeyen topluluk önünde konuşma korkusu, zaman içinde bir tehlikeli fobiye dönüşebilir; böylece glossofobi adını alır. Topluluk önünde konuşamama durumu genellikle bazı belirtilerle gün yüzüne çıkar. Örneğin; topluluk önüne çıkıp bir sunu yapmanız gerektiğinde, bu fikir kafanızda oluşur oluşmaz mide bulantısı ve panik hissetmeye başlayacak, kalp çarpıntılarınızı duyacak, ağız kuruluğu ve terleme gibi durumlar yaşayacaksınız. 

Böyle durumlarda, konuşmanız esnasında elleriniz ve sesiniz titremeye başlayabilir, baş dönmesi problemi yaşayabilirsiniz. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75’ini etkileyen bir korku olan topluluk önünde konuşma fobisi yaşam kalitenizi ciddi oranda olumsuz etkiler. Hatta yapılan araştırmalar gösteriyor ki glossofobi, ölüm korkusundan bile daha yaygın seyrediyor. Tüm bu olumsuzlukları göz önünde bulundurduğumuzda ve topluluk önünde konuşma fobisi yaşıyorsanız, bir an önce bu sorunla baş etmeyi öğrenmelisiniz. 

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nedenleri

Topluluk önünde konuşmaktan çekiniyor, kendinizi huzursuz hissediyorsanız muhtemelen topluluk önünde konuşma korkusu yaşayan nüfusa dahilsiniz demektir. Elbette, kalabalıklar arasında kendinizi özgüvensiz ve çekingen hissetmenizin bazı sebepleri bulunuyor. Topluluk önünde konuşma korkusu nedenleri nelerdir, merak ediyorsanız çocukluğunuzun büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Diğer fobilerde de olduğu gibi glossofobi yani topluluk önünde konuşma kaygısı yaşayan kişilerin de çocukluktan itibaren bu durumu hissetmeye başladıkları uzmanlar tarafından varsayılıyor. Genetik ve çevresel faktörler veya çocukken yaşanmış bir durum da bu kaygıyı tetikleyebiliyor. 

Topluluk önünde konuşamama durumu, bir sunum için hazırlıksız olmanız sebebiyle de gerçekleşiyor olabilir. Önceden haberiniz olmadan bir sunum için yönlendirildiğinizde, topluluk önüne çıkmak için psikolojinizi yeteri kadar hazırlayamamış olabilirsiniz. Bu durum topluluk önünde konuşma korkusu yaratarak sizi huzursuz edebilir. 

Geçmişte yaşadığınız problemler, yani topluluk önünde konuşurken bir hata yapmış olmanız da bu korkuyu tetikleyen faktörlerden biridir diyebiliriz. Ancak unutmayın; herkes hata yapabilir. Emin olun, konuşurken yanlış bir kelime kullanmanız kimseyi güldürmeyecek veya şaşırtmayacaktır. Çünkü zaman zaman herkes, konuşma esnasında hata yapmıştır. O yüzden rahat olun, derin bir nefes alarak konuşmanız için kendinizi hazırlayın. 

Etkili Konuşma Ve Hitabet Eğitimleri Yardımıyla Başa Çıkın!

İnsanların birçoğunun topluluk önünde konuşma kaygısı bulunur. Genellikle bu kaygı bastırılır ve heyecanlı görünmemek için büyük bir çaba sarf edilmesine neden olur. Yine de aşırı heyecanlı olan veya kaygı bozukluğu yaşayan kişiler duygularını bastırmakta oldukça zorlanır.

Siz hangi kategoride yer alıyorsunuz, bilmiyoruz fakat etkili bir sunum gerçekleştirebilmeniz ve topluluk önünde konuşamama hissinizi yenmeniz için Etkili Konuşma ve Hitabet eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu eğitimlerle kendinizi sahnede veya topluluk içinde daha rahat ifade edebilecek, glossofobi adlı anksiyete bozukluğundan korunmuş olacaksınız. 

[widget-158]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40