Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nasıl Yenilir?

Topluluk Önünde Konuşma Kaygısını Yönetmenin 5 Yolu

Topluluk önünde konuşmak size stres mi yaşatıyor? Kalabalık bir ortamda sunum yapacağınız zaman psikolojik olarak sesiniz mi kısılıyor? Topluluk önünde konuşma korkusu nasıl yenilir, biliyor musunuz? Topluluk önünde konuşma kaygısı nasıl yönetilir bilmiyorsanız, birlikte ayrıntılarıyla bu konuyu ele alabiliriz. 

Kendinizi topluluk önünde yalnız hissedip endişelere kapılıyorsanız ve konuşmanız esnasında yaşanacaklardan ötürü kaygı bozukluğu yaşıyorsanız tüm bu düşünceleri bir kenara bırakabileceğiniz çözümleri sizin için derledik. Öyleyse, gelin birlikte topluluk önünde konuşma korkusu yani glossofobi hakkında öğrenebileceğimiz detaylara bakalım.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nedir?

Ciddi derecede fobi şeklini almadığı müddetçe topluluk önünde konuşma korkusu fazlasıyla insani bir durumdur. Çevre tarafından baskı hisseden psikolojimiz, bilmediği bir durumla karşı karşıya kalmadan önce, kendini koruma altına alma adına bir savunma mekanizması gösterir. Böylece toplumun yüzde 75’lik bir kısmında topluluk önünde konuşma korkusu görülür. Topluluk önünde konuşma korkusu nasıl yenilir, bilirseniz bu durumla baş etmek gerçekten kolay bir hal alabilir.

Bir topluluğa girmeden ve konuşma yapmadan önce, az sonra yapacağınız konuşmayı düşünmeye başladığınızda elleriniz titriyorsa, midenize kramplar giriyorsa, kalp çarpıntılarınız artıyorsa, ağzınız kuruyorsa, özgüven kaybı yaşadığınızı hissediyorsanız sizde de topluluk önünde konuşma korkusu olabilir. Bu kaygının daha fazla gelişip glossofobi haline gelmemesine dikkat etmelisiniz. Eğer fobi halini almış ağır bir kaygı bozukluğuna dönüşmüşse topluluk önünde konuşma fobisi tedavisi için bir uzmana başvurmanız gerekebilir.

Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Nasıl Yönetilir?

Topluluk önünde konuşurken heyecanı yenmenin yolları hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek istiyorsanız biraz da bu konuya değinmemiz gerekiyor. Kaygılarınızı yenerek, özgüveninizi kaybetmeden etkili bir sunum gerçekleştirebilirsiniz. Öyleyse topluluk önünde konuşma korkusu nasıl yenilir?

  • Araştırma ve Hazırlıklarınızı Tamamlayın

Topluluk önünde yapacağınız sunum veya konuşma için ortam analizi yapmalısınız. Tam olarak hangi mekânda konuşma yapacaksanız önceden kolaçan etmenizde yarar var. Sunumu yansıtmak için kullanılacak projektörden varsa çıkacağınız kürsüye kadar gözlem yapmalı, olası sorunları görmeye çalışmalısınız. Herhangi bir sorun çıkarsa müdahale edebilmeniz veya alternatif yolları hızlıca düşünebilmeniz için önemli bir detay. 

  • Konuşma Planı Çıkarın

Konuşurken heyecanı yenmenin yolları, bahsedeceğiniz konuyu iyi bilmenizden geçiyor. Konuşmanızın tüm detaylarına hakim olmalısınız. Topluluk önünde konuşma korkusu nasıl yenilir diye soran kişilere belki de ilk verilmesi gereken tavsiye budur. Bunun için öncelikle konu başlıklarınızı çıkarabilir, bahsedeceğiniz her şeyi derleyebilirsiniz. 

  • Konuşma Çalışmaları Yapın

Topluluk önünde konuşma fobisi tedavisi için uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilen yollardan biri konuşma çalışmaları yapmaktır. Hem yapacağınız konuşmaya hazırlık yaparak metnin üstünden geçmiş olursunuz hem de stresinizi bir nebze olsun azaltırsınız. Rahatlayın ve kendinize güvenin!

  • Video ve Ses Kaydıyla Kendinizi İzleyin

Konuşma çalışmaları yaparken kendinizi görmeniz veya duymanız da önemli. Nerelerde vurgu yaptığınızı, nerelerde takıldığınızı, en sık yaptığınız hataları görerek etkili bir sunum için hazır olmanızı sağlayan bir yöntemdir. Aynı zamanda kendinizi sunum yaparken gördüğünüzde bu durum hoşunuza gidecek ve kendinize güvenmenizi sağlayacak.

  • Etkili Konuşma ve Hitabet Eğitimi Alın

Topluluk önünde konuşma kaygısı nasıl yönetilir bilmiyorsanız iyi bir eğitim bulmanızın zamanı geldi demektir. Kaliteli bir eğitim kurumundan alacağınız Etkili Konuşma ve Hitabet eğitimleriyle topluluk önünde konuşma korkusu nasıl yenilir, en ince detaylarına kadar öğreneceksiniz. Profesyonel eğitimlere yönelirseniz topluluk önünde konuşma kaygısı yaşamazsınız. Eğitimlerinizi ihmal etmeden katılmanız ve söylenen tüm çalışmaları yapmanız önemli. Sunumunuz öncesi alacağınız eğitimle fark yaratacaksınız. 

Psikolojik Tedavi Gerektiren Durumları Ciddiye Alın!

Ne yaparsanız yapın topluluk önünde konuşma korkusu yaşamanın önüne geçemiyorsanız, kaygılarınız ciddi bir boyuta ulaşmış olabilir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, uzman desteği almaktır. Anksiyete bozukluğu olarak ifade edilen glossofobiden kurtulmanın tek yolu glossofobi tedavisi olacaktır. 

Yukarıda bahsettiğimiz kaygı yönetme metotları, uzmanların size tavsiye edeceği metotlardandır. Fakat kaygı bozukluğunuz ciddi bir boyuta ulaşıyorsa ilaç tedavisine başvurulabilir. Bu yüzden Etkili Konuşma ve Hitabet eğitimleri sonrası nasıl hissettiğinizi gözlemleyin, gelişme kaydedemiyorsanız muhakkak bir psikolojik danışman desteği alın. 

[widget-158]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40