Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel ve Etkili Konuşmanın İlkeleri

Güzel Konuşma Kuralları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Etkileyici ve güzel konuşabilmek herkesin istediği bir meziyettir. Karşımızdaki insanı etkileyebilmemizin belki de tek yolu güzel konuşmaktır. Güzel ve etkili konuşmanın ilkeleri biliniyorsa doğru ve güzel konuşamama şansımız azalır. Böylece çevremizi daha fazla etkileyebiliriz. 

Etkili bir iletişim kurabilmek, karşımızdaki kişiyi anlayabilmek ve onun da bizi anlamasını sağlayabilmek üzerine kurulu bir sisteme sahiptir. Doğru telaffuzla, iyi bir diksiyona sahip konuşmamızla etkileyemeyeceğimiz insan yoktur. İş ve sosyal yaşantımızda oldukça önemsediğimiz etkili, doğru ve güzel konuşma yeteneğimizi geliştirmemizin yolu ise etkileyici ve güzel konuşmanın ilkeleri hakkında bildiklerimizden geçiyor. Bu yazıda sizlere güzel konuşma ilkeleri hakkında ayrıntılar verecek, güzel ve etkili konuşma becerilerinizi geliştirmenize katkıda bulunacağız. 

Güzel Ve Etkili Konuşma İlkeleri Nelerdir? Doğru, Güzel ve Etkili Konuşmamızı Sağlayan Kurallar

Güzel konuşabilmeyi istiyor, ama öğrenmeye nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Doğru, güzel ve etkili konuşabilmek için hangi kurallara bağlı kalmak zorunda olduğunuzu sık sık düşünüyor musunuz? Öyleyse güzel ve etkili konuşmanın ilkeleri hakkında öğrenmeniz gereken bilgiler var demektir. Güzel konuşmanın ilkeleri:

  • Açıklık

İyi bir konuşmacının açık ve anlaşılır cümleler kurması gerekir. Kelime vurgulamaları doğru olmalı, konunun açık ve anlaşılır olmasına dikkat edilmeli. Etkili konuşma ilkeleri arasında en fazla dikkat edilmesi gereken konu açıklık ve anlaşılırlıktır. Güzel ve etkili konuşmanın ilkeleri arasından açıklık, hayat kurtarıcı bir konuşma kuralıdır. 

  • Doğallık

Doğru ve güzel konuşmanın ilkeleri arasında baş sıralarda yer alan doğallık, kesinlikle konuşmacıda bulunması gereken özelliklerden biridir. Konuşmanızın inandırıcı ve etkileyici olması için doğallık ilkesini benimsemeli, konuşmanız esnasında rahat olmalısınız. 

  • İnandırıcılık

Konuşmanızın etkili bir şekilde sürmesini istiyorsanız ikna kabiliyetinizin yüksek olması gerekir. İyi ve etkileyici bir konuşmanın önem kazanan özelliklerinden biri inandırıcılığa sahip olmasıdır. Bahsettiğiniz konuyu ne kadar iyi savunabilirseniz, o kadar iyi bir konuşmacı olabilirsiniz. Güzel konuşmanın ilkeleri arasında inandırıcılığın da bulunmasının önemi büyüktür. İnandırıcılığı asla elden bırakmayın.

  • Dikkat Çekicilik

İlginç bir konu ve dikkat çekici konuşma, dinleyicilerin ilgisini sürekli üzerinizde tutar. Güzel ve etkili konuşma yapmak isteyen herkesin konusunu dikkat çekici, ilginç tutması gerekir. Konunuzu anlatan hikayeler, anekdotlar, kullandığınız mimikler, sorular sorma, ilgi çekici materyaller kullanma gibi detaylar konuşmanızı dikkat çekici kılar ve sizi güzel ve etkileyici konuşma yapabilen biri haline getirir.

  • Bilgi Birikimi – Konuya Hakimiyet

Bahsettiğiniz konu hakkında bilginiz fazla değilse etkili konuşma ilkeleri sizin konuşmanızda eksik kalacaktır. Güzel ve etkili konuşmanın ilkeleri arasında mutlaka bulunması gereken bilgi birikimine yönelin. Dolu dolu bir konuşma içeriği sunarsanız güzel konuşma kuralları tamamen uygulanmış bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz. 

  • Doğru Üslup Belirleme

Güzel konuşma yapmak için belirlediğiniz üslup çok önemlidir. Konunuzdan bahsederken takınacağınız üslupla ya doğru ve etkili bir konuşma yapacak ya da konuşmacılarınızı sıkıp bunaltacaksınız. Öyleyse güzel ve etkili konuşmanın ilkeleri arasında üslup konusuna da dikkat ettiğinizden emin olmalısınız. Gülümsemenizi sergilemenizden argo kelimeler kullanmaya, neşeli hareketlerle konuşma yapmaktan resmi bir dil kullanmaya kadar her durum sizin üslubunuzdur. Üslup çok kişisel bir konu olmasına rağmen konunuza göre de şekillenebilmelidir. 

  • Doğru Telaffuz

Konuşurken kelimeleri doğru kullanmanız, sizi etkili ve güzel konuşan bir konuşmacı olarak gösterecektir. Sürekli yanlış telaffuz kullanan kişilerin konuşmaları genellikle keyif vermekten çok, dinleyicileri sıkan bir tarza yönelir. Güzel konuşma kuralları arasında en önemlisi doğru telaffuza dikkat etmektir. 

  • Ses Tonu

Güzel ve etkili konuşmanın ilkeleri, kullandığınız üsluptan ses tonuna kadar dikkat etmek anlamına gelir. Ses tonunuzun açık, anlaşılır, yumuşak, vurgularınıza göre şekillenen tarzıyla dinleyicilerinizi etkiniz altına alabilirsiniz. 

  • Yöntem ve Plan

Hazırlıklı bir konuşma yapacaksanız yöntem ve planınızı belirlemeniz gerekiyor. Etkili konuşmanın ilkeleri arasında yer alan plan belirleme, konunuza hakim olmanızı ve mantıksal çerçevede nasıl bir gidişat izlemeniz gerektiğini belirleyecektir. Yöntem ve plan belirlemede dinleyicilerinizin özellikleri, konuşmanızın süresi, konuşmanızı dikkat çekici hale getirecek unsurların belirlenmesi süreci tamamlanır. 

Etkili Bir Konuşma Yapmak İçin Güzel Konuşmak Önemli!

Güzel konuşma ilkeleri bilindiğinde herkesi etkilemeniz için büyük bir fırsata sahip olursunuz. İnsanların konuşmanıza ve size olan bakış açılarını yönetmek için bundan iyi bir ortam bulamayabilirsiniz. Güzel konuşmayı bilmenin getirdiği artılarla sosyal yaşantınıza renk katabilirsiniz.

En önemli güzel konuşma ilkeleri, sizi doğru ve etkili bir sunum yapmaya yönlendirecektir. Bu ilkeleri ayrıntılarıyla öğrenmek ve yaşamınızda etkili bir şekilde kullanabilmek için etkili iletişim veya hitabet eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

[widget-158]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40