Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Güzel Konuşma Sanatı – Nasıl Güzel Konuşurum?

Akıcı Bir Şekilde Konuşmak İçin Neler Gerekir?

Düşüncelerini en iyi şekilde ifade etmeyi ve güçlü bir hitabete sahip olmayı kim istemez ki? Özellikle kurumsal yaşamda iletişim becerilerinizle karşınızdaki insanı etkilemek ve güçlü bir imaj sergilemek, kulağa hoş gelmiyor mu? Siz de mesleğinizde önemli bir artıya sahip olacağınız güzel konuşma sanatı ile hitabetinizi güçlendirmeye hazır olun!

Eğitimcilerin, politikacıların, spikerlerin ve yöneticilerin olmazsa olmazı olan güzel konuşma sanatı ile hem mesleki açıdan kazanım sağlamak hem de kişisel gelişiminize destek olmak ister misiniz? Hemen sosyal ve kurumsal yaşamda faydasını göreceğiniz güzel konuşma kurallarına göz atın!

Güzel Konuşma Teknikleri – Nasıl Daha Güzel Konuşabilirim?

 1. Güzel konuşma ve diksiyon eğitimi alın.

Güzel konuşma kurallarının ilki, diksiyon. Güzel konuşma ve diksiyon eğitimi alarak telaffuz etmekte güçlük çektiğiniz kelime veya harflerle ilgili pratik yaparak konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

 1. Ses tonunuzu ayarlayın.

Yüksek sesle konuşmanın güçlü iletişimin bir özelliği olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Karşınızdaki insanla ifadelerinizin anlaşılacağı bir tonda konuşmanız, güzel konuşma sanatının olmazsa olmazıdır.

 1. Özgün bir konuşma tarzınız olsun.

Konuşurken birilerini taklit etmekten ve size uygun olmayan konuşma tarzlarını kullanmaktan vazgeçin. Kendinize has, insanlara sizi anımsatacak özgün bir konuşma tarzı edinin.

 1. Korkunuzu yenin.

Güzel konuşma tekniklerini iyi bilmediğinizi düşünüyor, bu yüzden de topluluk önünde konuşmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Güzel konuşma sanatını öğrenme sürecinde ilk iş olarak cesaretinizi toplamayı deneyebilir, özgüveninizi tazeleyebilirsiniz.

 1. Kitap okumayı, yaşamınız için bir rutin haline getirin.

Kitap okumanın kelime dağarcığınızı geliştirdiğini biliyor musunuz? Düzenli olarak kitap okuma alışkanlığı edinerek kelimeleri doğru bir şekilde kullanabilir, kelime hazinenizi güçlendirebilirsiniz.

 1. Beden dili kullanımına özen gösterin.

Beden dilinin iletişimdeki önemi çok büyük. Dolayısıyla duygu ve düşüncelerinizi aktarma konusunda beden dilinden yararlanmanız, kendinizi ifade etme becerilerinizi geliştirebilir.

 1. Göz teması kurun.

Güzel konuşma sanatını öğrenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de göz teması. İletişim halinde olduğunuz kişiyle göz teması kurmak, sohbetiniz etkileşimli ve verimli olmasını sağlar. Konuşurken başka bir şeyle ilgilenmeniz, karşınızdaki kişiyi önemsemediğiniz izlenimi yaratabilir. 

 1. Diyaloğunuz, monoloğa dönüşmesin.

Karşınızdaki insanı dinlemeden ya da konuşmasına fırsat vermeden sürekli konuşan taraf siz olursanız iletişiminizde kopukluklar meydana gelebilir. İnsanlar üzerinde bencil bir imaj yaratmamak için her iki tarafın da aktif olacağı şekilde iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz.

 1. Güzel konuşma egzersizleri yapın.

Güzel konuşma sanatının en önemli aşaması, tekerlemeler ve güzel konuşma egzersizleri. Akıcılığınızı artırmak ve telaffuzunuzu güçlendirmek için bol bol pratik yapabilirsiniz.

Akıcı Konuşmanın Sırrı: Güzel Konuşma Egzersizleri

Güzel konuşma ve diksiyon derslerinde de sık sık uygulanan bir yöntem olan güzel konuşma egzersizleri ile siz de konuşmadaki hatalarınızı en aza indirebilir, akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz.

 • “Abana’dan Adana’ya abarta abarta apar topar ahlatla ağdalı avuntucuahmakınavandaklıklarını aparanlardan Acar Abdullah ile akıllı Abdi akşam akşam geldi.’’
 • “Gagavuz kuşunun gagası gerdandan sarkar, ger ger gerilen gergefin gültası Galata’dan galat gergedana gül atar.”
 • “Vırvırcı Vedia ile vıdı vıdıcı Veli, velînimeti vatman Vahit’e vilâyette veda edip Vefa’ya doğru velespitle, vaveylâsız volta vururlarken, voleybolcu Volkan, virtüoz Vicdanî ve Viranşehirli vatansever viyolonselist Vecibe ile karşılaştılar.”
 • “Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirine bağlayıp, Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Balıkesir pazarına parasız giden bu paytak budala, babası topal Badi´den biberli bir papara yedi.”
 • “Bir tarlaya kemeken ekmişler. İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.”
 • “İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş´in istif istiridyeleri mi, yoksa, İskilipli İspinoz işportacı İshak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi, bilemiyorum.”

Güzel Konuşma Sanatı – İnsanlar Üzerinde Güçlü Bir Etki Bırakın!

Kelimeleri doğru kullanmayı ve özenle seçmeyi bilerek herkesin hayran olduğu bir konuşma tarzına sahip olabilir, tüm dikkatleri üzerine toplayabilirsiniz. Güzel konuşma ve diksiyon eğitimi alarak telaffuz etmekte güçlük çektiğiniz ifadeleri iyileştirebilir, kusursuz bir Türkçeye sahip olabilirsiniz.

Güzel konuşma tekniklerini ve güzel konuşma kurallarını öğrenerek hem iş yaşamınızda hem sosyal hayatınızda bir adım önde olmayı isterseniz güzel konuşma sanatı eğitimlerine katılarak etkileyiciliğinizi artırabilirsiniz.

[widget-158]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40