Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

MEB Onaylı Diksiyon Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nedir, Nasıl Alınır? Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar…

Gerek profesyonel kariyerleri için iletişim becerilerini güçlendirmek gerekse sosyal yaşamlarında insanlarla daha iyi etkileşim kurabilmek adına insanların en çok yöneldiği kişisel gelişim kurslarından biri diksiyon kurslarıdır. Özellikle özgeçmişinize eklemeyi düşünüyorsanız bu noktada diksiyon kursu sertifikanızın nasıl olacağı da büyük önem kazanmaktadır. MEB onaylı, katılım sertifikası, kurum onaylı sertifika… Tüm bunlar ne ifade ediyor?

Öncelikle MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası eğitim aldığınız kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş bir kurum olduğunu gösterir. MEB onaylı sertifika veren kurumlar; elbette başka kurs programlarında katılım sertifikası gibi diğer sertifika türlerini de verebilir. Ancak MEB ruhsatı olmayan bir kurs merkezinin MEB diksiyon kursu sertifikası vermesine imkan yoktur.

Peki MEB onaylı sertifika nasıl alınır? Aslında bu soruya üç başlıkta yanıt vermek mümkündür. Bunlar:

  • Eğitim aldığınız kurumun MEB ruhsatı olması,
  • Kurs programına katılım göstermeniz,
  • Kurs sonu sınavı başarıyla bitirmeniz şeklindedir.

MEB sertifika nasıl alınır, MEB onaylı sertifika şartları nelerdir detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin, sizin için aşağıda tüm bu sorulara yanıt verdik.

Eğitim Aldığınız Kurumun MEB Ruhsatı Var Mı? - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası alabileceğiniz bir eğitim kurumu arıyorsanız kesinlikle kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitim ruhsatına sahip olduğundan emin olmalısınız. MEB ruhsatı olmayan hiçbir kurum MEB diksiyon kursu sertifikası veremez, üstelik herhangi bir alanda herhangi bir eğitim vermesi de yasal değildir.

Buna karşılık MEB ruhsatı olan bir kuruma MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası için başvurduğunuzda evraklarınız kurumun bağlı olduğu il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilir ve resmi olarak süreç başlamış olur.

Devam Zorunluluğuna Dikkat Edin! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası almak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de devam zorunluluğu bulunup bulunmadığıdır. Güncel Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre MEB diksiyon kursu sertifikası için gereken katılım %90 oranındadır. Dolayısıyla derslerin %10’undan fazlasında devamsızlık yaptığınız takdirde MEB sertifika almak için hak kazanamazsınız.

Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’nın süreç boyunca Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından öğrenci katılımını takip ettiğini de vurgulayalım. Diksiyon kursu süresince ders başlangıçlarında yoklama alınmakta, öğrencilerin devamsızlıkları yoklama defterinin yanı sıra öğrenci bilgi sistemine işlenmekte, ayrıca yoklama defteri de kurs sonunda Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmektedir.

Kurs Sonu Sınavında Başarılı Olmanız Gerek! - MEB Sertifika Şartları

MEB sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt verirken son değinmemiz gereken başlık ise kurs bitiminde yapılan sertifika sınavıdır. Kimi kurumlar daha fazla öğrenci çekebilmek adına sınavsız MEB onaylı sertifika gibi reklam cümleleri kullanmaktadır, ancak bunun doğru olmadığının altını çizelim. MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası için sınav yapılması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şart koşulmuştur.

Eğitim kurumunun bağlı olduğu il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen sınav tarihinde, öğrencinin eğitim aldığı kurumda sınav gerçekleştirilir. Ancak sınav sırasında orada bulunması için Milli Eğitim Müdürlüğü ayrıca bir sınav gözetmeni görevlendirir.

Sertifikanızın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarsınız? - MEB Onaylı Diksiyon Kursu Sertifikası

Kurs sonunda öğrencilerin aklına takılan sorulardan biri de aldıkları sertifikanın gerçek olup olmadığıdır. MEB sertifika alma şartları hakkındaki soru işaretlerini giderdiğimize göre biz de bu konuya kısaca değinebiliriz.

Öncelikle MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Müdürlüğünün mührü ve Milli Eğitim Müdürünün imzası bulunur. Dolayısıyla mühür ve imzanın bulunmadığı sertifikaların gerçek olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Buna ek olarak MEB onaylı diksiyon kursu sertifikası e-devlet sistemi üzerinden de görüntülenebilmektedir. Eğer sertifikanız üzerindeki imza ve mühre dair de bir kuşkunuz varsa e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

[widget-143]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40