Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

10 Olumsuz Beden Dili Hareketi – Bunları Kesinlikle Yapmayın!

Sık Yapılan Beden Dili Hataları – Sağlıklı Bir İletişim ve Etkili Bir İzlenim İçin Bunlara Dikkat Edin!

Ne söylediğiniz kadar bunu nasıl ifade ettiğiniz de önemlidir ve hiç kuşkusuz beden diliniz; ifade şeklinizi belirleyen en temel unsurlardan biridir. Eminiz siz de iletişimin %55’inin beden dili olduğunu söyleyen araştırmalara rastlamışsınızdır. Bu nedenle olumsuz beden dili hareketleri, mesajınızın karşı tarafta yanlış bir etki uyandırmasını beraberinde getirebilir ve zor duruma düşebilirsiniz.

Aşağıda sizler için gerek kurumsal hayatta gerekse sosyal yaşamınızda yapmamanız gereken 10 olumsuz beden dili hareketi hakkında bilgi verdik. Elbette bunlar arasında toplum içinde yapılması abes veya nezaket dışı kalacak hareketler yok! Ancak gündelik hayatta sıklıkla tekrarladığımız birtakım hareketlerin yanlış beden dili kullanımı açısından örnek teşkil ettiğini bilmek iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Konuşma Sırasında Ellerinizi Ovuşturmayın! – 10 Olumsuz Beden Dili Hareketi

Gündelik hayatta bu hareket havanın çok soğuk olduğu veya aradığınız fırsatı yakaladığınızı ima etmeniz gibi anlamlara gelebilir. Ancak bir konuşma sırasında gerek dinleyici gerekse konuşmacı olarak ellerinizi ovuşturmanız karşı tarafla aranızdaki mesafeyi arttıracaktır. Daha ilk izlenimden olumsuz bir mesaj vermemek için bu hareketten kaçınmanız öneririz.

Sandalyenizde Fazla Geriye Yaslanmayın! – Olumsuz Beden Dili Hareketleri

Elbette samimi bir arkadaşınızla bir ev buluşmasında bunu yapmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Ancak özellikle kurumsal hayatta arkanıza fazla yaslanarak deyim yerindeyse yayılmanız hem nezaket dışı bir durumdur hem de hakkınızda kötü bir yargı oluşturulması için en kolay yollardan biridir. Yanlış beden dili kullanımı nedeniyle kötü izlenim bırakmak istemiyorsanız oturuşunuzun her zaman dik olmasına dikkat etmelisiniz.

Kollarınızı Kavuşturmayın! – Olumsuz Beden Dili Mesajları

Eğer bir görüşmeyi hızlıca bitirmek istiyorsanız kollarınızı kavuşturmak yapacağınız ilk şeylerden biri olabilir. Ancak bunun dışında bu hareketin beden dili hataları arasında yer aldığını unutmamalısınız. Çoğu zaman kolları kavuşturmak, o konuşmaya pek ilgi duymadığınız ya da öfkeli olduğunuz gibi anlamlar ifade eder.

Göz Temasını Abartmayın! – 10 Olumsuz Beden Dili Hareketi

Göz teması kurmak genellikle doğru beden dili kullanımı için önemli noktalardan biri kabul edilir, ancak elbette dengesi iyi ayarlanmalıdır. Abartılı bir göz teması insanların yalan söylediğinizi veya en basit haliyle tuhaf biri olduğunuzu düşünmelerine neden olabilir. Agresif bir göz teması yerine bir iki saniyelik aralıklarla göz teması kurmanız çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Olumsuz beden dili hareketleri listemizdeki dört temel noktayı geride bıraktık. Detaylıca açıkladığımız bu temel maddelerin ardından diğer hatalı beden dili kullanımı örneklerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kambur durmayın! Kambur durmak, başı eğik bir duruş, özgüvensizliği ifade eder.
  • Fazla hareket etmeyin! Ellerinizin ve ayaklarınızın sürekli hareket etmesi gergin olduğunuz hissini uyandırır.
  • Abartılı jestler yapmayın! Olumsuz beden dili hareketleri arasında sayabileceğimiz abartılı jestler; genellikle ruh halinizi ve iç karışıklıklarınızı kontrol edemediğinizi işaretidir.
  • Dinleyici pozisyonundayken karşı tarafın söylediklerine tepki verin! İfadesiz kalmanız dinlemediğiniz izlenimi uyandırabilir.
  • Vücudunuzu farklı bir yöne çevirmeyin! Yanlış beden dili kullanımı örnekleri arasında yer alan bu hareket genellikle oradan gitmek istediğiniz şeklinde değerlendirilir.
  • Yüzünüze çok fazla dokunmayın! 10 olumsuz beden dili hareketi listemizin son maddesi olan bu önerimiz; özellikle bir anlaşmadan emin olmadığınız sırada duygularınızı gizlemenize yardımcı olabilir.

Beden Diliniz İmajınızı Güçlendirsin İstiyorsanız Buraya!

Siz de zaman olumsuz beden dili hareketleri ile karşınızdakilere yanlış mesajlar vermekten şikayet ediyor, yanlış anlaşılmaktan korktuğunuz için sık sık çok daha etkisiz bir iletişim yolunu tercih etmek zorunda mı kalıyorsunuz? Sinema Akademi beden dili kursları ile tanışarak iletişim becerilerinizi güçlendirmenizin zamanı geldi!

Eğitim danışmanlarımıza ulaşarak kişisel gelişim eğitimlerimiz hakkında bilgi alın, beden dili ve diğer kişisel gelişim kurslarımızla imajınızı tazeleyin, başarılı bir iletişimci ve özgüvenli bir birey olarak sosyal yaşamda ve kurumsal dünyada farkınızı gösterin!

[widget-144]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40