Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Zor Bir Meslek Mi?

Dünyanın En Keyifli ve En Zor Mesleklerinden Biriyle Tanışın! Oyunculuk Nasıl Bir Meslek?

Oyunculuk zor bir meslek mi? Hiç kuşkusuz oyuncu olmak isteyenlerin merak ettiği bir soru… Oyunculuğun, yaşam boyunca öğrenme sürecinin devam ettiği, meşakkatli bir meslek olduğunu bilmeniz gerekiyor. Konservatuar veya kurs eğitiminin ardından kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz ve öğrenmeye devam etmeniz lazım. Aksi halde rakiplerinizin gerisinde kalırsınız. 

Oyunculuk zor mu? sorusunun cevabına gelince “evet” eğlenceli ve keyifli olduğu kadar zor bir meslektir diyebiliriz. Oyunculuk eğitimi veya kursundan sonra sürekli olarak kendinizi geliştirmek zorundasınız. Sürekli okumak, gözlem yapmak, çok gezmek, sosyalleşmek, dizi veya film izlemek rutin olarak yapmanız gerekenler arasında yer alıyor. Oyuncu olmak için konservatuar sınavına girmeniz gerekiyor. Şayet konservatuara gidemezseniz bu alanda eğitim veren kurslara kaydınızı yaptırabilirsiniz. Oyunculuk cesaret ve özgüven sahibi kişilerin yapabileceği bir meslektir. Oyunculuk sektöründe kısa sürede tanınmak gibi bir düşünceniz olmasın. Bunun için diğer rakiplerinizden çok farklı ve yetenekli olmanız gerekiyor. 

Oyunculuk Mesleğinin Zorlukları

Oyunculuk nasıl bir meslek? sorusunu yanıtlamamız gerekirse eğer, oyunculuk duygusal zekaya bağlı, yoğun olarak fizyolojik dayanıklılık gerektiren zor bir meslektir. Jest ve mimik çalışmaları, ses eğitimi, metin okumaları, dans eğitimi…vb eğitimleri almak zorundasınız. Ancak tüm zorluğuna rağmen oyunculuk keyifli ve eğlenceli bir meslektir. 

Oyuncu olabilir miyim? diyorsanız oyunculuğun ciddi disiplin isteyen, birçok mesleğin aksine çok fazla zaman gerektiren yorucu iş olduğunu bilerek yola çıkın. Bu yüzden oyunculuğu bir hobi ya da şöhret için yapılması gereken bir meslek olarak düşünmeyin. Şayet, kısa sürede ünlü olmak için yola çıkarsanız eğer, bu hayalinizin kısa süreceğini belirtmek isteriz. Sabırlı olur ve çok çalışırsanız, entelektüel birikime sahipseniz, yetenekli ve eğitimli biriyseniz oyuncu olabilirsiniz.  Oyunculuk severek yapabileceğiniz bir meslektir. Bu yüzden sevdiğiniz bir işi yapmalısınız. Bu uğurda mücadele ederseniz ve başarıya odaklanırsanız oyuncu olabilirsiniz. Televizyonda izlediğiniz birçok meşhur, başarılı oyuncuların benzeri zorluklardan geçtiğini bilmelisiniz. Ancak unutmamanız bir şey var ki o da şu, oyunculuk keyifli olduğu kadar zor bir iştir. Oyunculuğa adım attığınızda uymanız gereken bazı kurallar vardır.

  • Sabah erken kalkacaksınız.

Oyunculuk nasıl bir meslek diyorsanız çekim sabahları erken kalkmaya alışmalısınız. Sete sizi bir araç alıp götürecek. Bu yüzden sabahın erken saatinde kalkmak ve çekimden en az iki saat önce sette olmanız gerekiyor. Bunun nedeni ise size hazırlanmış kıyafetleri giymeniz ve makyajınızın sahne için hazırlanma işleminin uzun sürmesidir. Bu yüzden sizinle ilgili bütün ayrıntıların oynayacağınız sahne öncesinde erkenden bitmesi gerekir.

  • Sette saatlerce bulunacaksınız.

Çekimleri kameraman ve yönetmen beğenmeyebilir bu yüzden sizin sahneniz güzel çekilse dahi sizinle birlikte oynayan diğer oyuncu arkadaşınızın oyuna adapte olamaması, hatalı oynaması çekimin defa kez tekrarlanmasına neden olabilir. Bu yüzden çekimler bazen gece yarılarına hatta sabah saatlerine kadar sürebilir. Oyunculuk zor bir meslek mi, bazen evet. 

  • Birçok sayfayı ezberlemek zorundasınız.

Size verilen sahne uzun bir diyalogdan oluşabilir. Bu yüzden sayfalarca ezber yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ezber gücünüzün çok iyi olması gerektiğini ve senaryo elinize ulaşır ulaşmaz zaman kaybetmeden ezber yapmaya başlamalısınız. Oyunculuk zor mu, ezberiniz kötüyse zor.

  • Oyunculuk seçmelerinden ret alabilirsiniz.

Deneme çekimleri için birkaç kişi tercih edilecektir. Bu kişilerin demoları izlendikten sonra yönetmen seçimini yapar. Ancak kendinize olan güveninizi kaybetmeden, çok fazla beklentiye girmemeli ve ret edilebileceğinizi hesaba katmalısınız. Profesyonel ve ünlü birçok oyuncunun bu deneyimi yaşadıklarını ve sonrasında dünyaca ünlü bir yıldız olduklarını unutmayın. Ret edilmek sizi daha çok hırslandırmalı ve çok çalışmalısınız. Oyunculuk yapmak zor mudur, psikolojiniz sağlam değilse zordur.

  • Fiziğinizi beğenmeyebilirler.

Bazen oynamak istediğiniz role uymayabilirsiniz. Senaryodaki karakter sarışın ve zayıftır siz o karaktere fizik olarak uymadığınız için sizi beğenmeyebilirler. Sizden fizik olarak çok daha güzel ve yakışıklı oyuncular olabilir. Bunun bir eksiklik ve başarısızlık olduğunu düşünmeyin. Sizin fiziğinize uygun rollerin bir gün mutlaka çıkabileceğini düşünün. Örneğin Gérard Depardie fizik olarak dikkat çekici olmamasına rağmen oyuncu gücü ve yeteneğiyle dünyaca tanınan bir oyuncudur.

  • Maddi zorluklar çekebilirsiniz.

İlk zamanlarda cüzi miktarlarda para kazanabileceksiniz. Düşük bütçeli, küçük projelerde erol alacağınız için para sıkıntısı çekebilirsiniz. Ancak oyunculukta önemli olan ilk adımı ve deneyimi yaşamaktadır. Rolünüzü küçümsemeden oynarsanız ve kendinizi gösterirseniz gerisi gelecek ve büyük projelerde kendinize rahatlıkla yer bulabileceksiniz.

Sahne Seni Bekliyor! Başarılı Bir Oyuncu Olmak İçin Yolun Biraz Uzun...

Oyunculuk nasıl bir meslek? sorusunu sizlere aktarmaya çalıştık. Oyunculuğu ciddi bir şekilde bir meslek olarak yapmaya karar verdikten sonra karşılaşacağınız bazı zorluklar olduğunu bilmelisiniz. Bu zorlukları bilip önceden hareket ederseniz kısa sürede mesleğe adım atmış olursunuz. Örneğin bu meslekte binlerce rakibiniz olacaktır. Bu nedenle sabırlı olmalısınız.

Kendinizi diğer oyuncuların sahip oldukları yeteneklerden daha fazlasına sahip olmalısınız. Her şeyden önce onlardan bir farkınız olmalı. Birkaç dil bilen, bu dillerle şarkı söyleyebilen, ata binen, araç kullanabilen, bisiklet kullanabilen, çok iyi dans edebilen…vb yeteneklere sahip kişiler daha çok tercih edilen oyuncular arasında yer alacaktır. Oyunculuk sektörü günümüzde hızla büyüyen ve gelişen bir sektördür. Oyunlar, diziler, filmler, reklamlar, dijital medyada birçok iş çıkmaktadır. Bu nedenle çok fazla oyuncuya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yoğunluk içinde asla yorulmayın ve büyük bir zevkle çalışın. Oyunculuğun eğlenceli tarafının tadını çıkarın. Çok iyi bir projede yer aldığınızda şöhret olup, en çok tercih edilen oyuncu olarak devasa paralar kazanabileceğinizi unutmayın. Oyunculuğu ciddi anlamda bir meslek olarak kabul edip işinizi icra etmek istiyorsanız eğer kesinlikle aceleci olmayın. Projeleri takip edin ve sektördeki kişilerle sık sık görüşün. Kim bilir belki, sizi de düşündükleri bir film projesi vardır. 

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40