Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Eğitiminde Neler Öğrenilir?

Oyunculuk Becerilerinizi Açığa Çıkarın

Oyunculuğa yeteneğiniz olduğunu düşünüyor ya da yalnızca rol yapmanın ve sahneye çıkmanın nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsanız oyunculuk eğitimi alarak bugüne kadar farkında olmadığınız potansiyelinizi açığa çıkarabilirsiniz. Peki oyunculuk eğitiminde neler öğretiliyor?

Yazımızda oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir sorusuna yanıt vererek iyi planlanmış bir oyunculuk eğitimi sayesinde kısa sürede hangi becerileri kazanımlarınız arasına ekleyebileceğinize değineceğiz. Oyunculuk kursunda neler öğrenilir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

1. Nefes ve Vücut Kontrolü

Oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir? Bu soruya verilmesi gereken ilk yanıtlardan biri vücudumuza tam anlamıyla hakim olmaktır. Oyunculuk eğitimi programlarının daha ilk aşamasında kursiyerin solunumu ve vücudu üzerinde ciddi oranda kontrol sahibi olması hedeflenir. Doğru bir solunum, oyuncunun ses kontrolü üzerinde de doğrudan etki sahibidir. Aynı şekilde vücut dediğimizde bunun bir parçasının da konuşma organları olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Buna ek olarak beden dili kullanımı da rolün karşı tarafa geçmesi en etkili araçlardan biridir.

2. Ses Kullanımı

Oyunculuk eğitimi söz konusu olduğunda bir oyuncunun sesini nasıl kullanabileceğine dair birikimiyle bir müzisyenin birikimi arasında sadece ufak farklar olduğunu bilmelisiniz. Nota bilgisini dışarıda bıraktığınız takdirde tıpkı solistler gibi oyuncular da diyafram kullanımı, tonlama, vurgu, duraklama, artikülasyon gibi ses kullanımıyla ilgili birçok bilgiyi pratikte kullanmaktadır. Sesleri doğru çıkarmak için konuşma organlarının alması gereken pozisyonlar, doğru nefes alma ve nefes verme gibi başlıklar da ses kullanımı ile doğrudan bağlantılıdır.

3. Sahne Hakimiyeti

Oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir? İzleyicileri hayran bırakan bir oyuncu olmak için gerekli niteliklerden biri de sahne hakimiyetidir. Sahne hakimiyeti büyük oranda üstün bir gözlemci olmakla ilgilidir. Çünkü oyuncunun rolünü yerine getirirken bir yandan da rol arkadaşlarının ve sahnedeki diğer ekipmanların nasıl konumlandığının farkında olmalıdır. Ayrıca seyircinin de sahnenin bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle sahne duruşunu ayarlarken seyircinin pozisyonu da hesaba katılmalıdır. Oyunculuk eğitimi esnasında özellikle üzerinde durulan noktaların başında sahne duruşu gelmektedir.

4. Görsel Farkındalık

Gerek sahne oyunculuğu gerekse kamera önü oyunculuk için görsel farkındalık son derece önemlidir. Bu nedenle oyunculuk eğitimi neden alınır sorusuna verilmesi gereken cevaplardan biri de görsel farkındalıktır. Görsel farkındalık, bir oyuncunun sahneye görüntü yönetmeninin perspektifinden bakmasını sağlar. Aynı şekilde sahne söz konusu olduğunda da seyircilerin sahneyi nasıl gördüğünü algılayabilmek, oyunculuk sezgilerinizin gelişmesi için edinmeniz gereken bir kazanımdır.

5. Hayal Gücü ve Role Girme Becerileri

Oyunculuk eğitimi neden alınmalı? Usta bir oyuncu olmak istiyorsanız hayat vereceğiniz role tam anlamıyla bürünebilmek için hayal gücünüzü bu yönde eğitmeniz gerekir. Bu nedenle oyunculuk eğitimi derslerinde hayali nesne ya da canlılarla etkileşime girme gibi çeşitli hayal gücü egzersizlerinin büyük bir önemi vardır. Ünlü bir yıldız olmanızı sağlayacak rol, bilgisayar efektleriyle sonradan yanınıza eklenecek bir rol arkadaşıyla birlikte çalışmanızı gerektirebilir. İyi bir oyuncunun bu tür durumlarda yeteneklerini göstermek için hayal gücünden yararlanabilmesi gerekir.

Oyunculuk Eğitimi ile Sahne Deneyimi Kazanabilirsiniz

Yazımızda oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Ancak hemen vurgulamak gerekir ki oyunculuk eğitiminin size kazandıracağı en önemli unsurlardan biri sahne deneyimidir. Sahne deneyimini kitaplardan ya da eğitmenlerden öğrenmeniz neredeyse imkansızdır. Aksine deneyim edinmenin en iyi yolu yaşamaktır.

Sinema Akademi olarak uygulama ağırlıklı programlarla kapsamlı bir oyunculuk eğitimi sunmaktayız. Oyunculuk eğitiminde neler öğrenilir, kurslarımızdan yararlanarak ne gibi kazanımlar elde edebilirsininiz gibi soruları eğitmenlerimize yönetebilir, merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40