Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Oyunculuk Becerilerinizi Açığa Çıkarmak İçin İdeal Süre

Hayallerinin mesleği oyunculuk olan pek çok insanın en merak ettiği soruların başında oyunculuk eğitimi ne kadar sürer sorusu gelmektedir. İfade etmek gerekir ki oyunculuk eğitimi süresi daha çok kişinin oyunculuk deneyimi, becerileri ve daha önce aldığı eğitimlerle bağlantılıdır. Bu nedenle kursiyerin hangi oyunculuk eğitimi programını seçeceği son derece önemlidir.

Ancak bu noktadan hemen şunu hatırlatmak isteriz. Sinema Akademi olarak oyunculuk eğitimi almak isteyenlere MEB onaylı oyunculuk kursu ile kapsamlı bir eğitim sunmaktayız. 12 hafta 96 saatten oluşan bu eğitim programının sonunda MEB onaylı oyunculuk sertifikasına sahip olabilir, oyunculuk alanındaki uzmanlığınızı resmi olarak kanıtlayabilirsiniz.

Yazımızda oyunculuk eğitimi ne kadar sürüyor sorusunu merkeze alarak oyunculuk eğitimi programında sizleri bekleyen aşamalardan söz edeceğiz. Eğer aklınızda oyunculuk eğitimi kaç yıl sürer gibi soru işaretleri varsa yazımızı inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

1. İlk Olarak Ses Kullanımına Odaklanıyoruz

Oyunculuk eğitimi kaç yıl diye endişe ediyorsanız endişe etmenize gerek olmadığını hemen söyleyelim. MEB onaylı oyunculuk kursu ile 12 haftada oyunculuğun tüm temel noktalarına hakim olacaksınız. Sonrasında kendinizi geliştirmek ve ileri düzeyde oyunculuk deneyimi kazanmak istiyorsanız diğer kurs programlarımıza da bakabilirsiniz.

Bunu hatırlattıktan sonra oyunculuk eğitimi süresi üzerinde belirleyici olan ilk aşamaya, yani ses kullanımına geçebiliriz. Oyunculuk eğitimi, sahnede sesinizi doğru bir şekilde kullanabilmeniz için rezonans aralıklarının tanınması, artikülasyon, sesleri tam çıkarmak için konuşma organlarının doğru pozisyonları ve diyafram kullanımı gibi sesletim yeteneklerinizi geliştirmek üzere düzenlenen derslerle başlar. İlerleyen haftalarda bu çalışmalar doğru telaffuz ve akıcı konuşma egzersizleriyle desteklenir.

2. Tonlama ve Metne Duygu Katma

Oyunculuk eğitimi ne kadar sürer? İyi bir oyuncu olmak için öğrenmeniz gereken noktalardan bir diğeri metni okurken doğru tonlamalar yaparak metin içerisindeki duygunun seyircilere geçmesini sağlamaktır. Bu noktada güzel ve etkileyici bir konuşmanın inceliklerini öğrenmek, konuşmayı jest ve mimiklerle destekleyebilmek, kurmaca olaylara güçlü tepkiler verebilme alışkanlığı kazanmak oyunculuk eğitimi için olmazsa olmazlardandır.

3. Tirad Çalışmaları

Temel becerilerin kazanım haline gelmesinden sonra oyunculuk eğitimine tirad çalışmalarıyla devam edilir. Bu noktada kursiyerin eğitmeniyle birlikte çalışarak metindeki duyguları ifade edebilmesi, rolün gerektirdiği doğru tepkileri verebilmesi ve olayı yorumlayabilmesi beklenir.

4. Rol Yapma Egzersizleri

Oyunculuk eğitimi ne kadar sürer sorusuna cevap verirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta da rol yapma egzersizleridir. Rol yapma alışkanlığı kazanmak ve role hayal gücünü de kullanarak canlılık katmak için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Nitekim bu noktada kursiyerin dikkatini ne kadar yoğunlaştırabildiği, doğaçlamayı ne kadar etkin kullanabildiği gibi faktörler de devreye girmektedir. Dolayısıyla oyunculuk eğitimi bu noktada bireye göre şekillenmelidir.

5. Sahne Çalışmaları

Oyunculuk eğitimi, oyunculuğa dair teorik ve pratik bilgilerin yanı sıra oyuncu adaylarına sahne deneyimi de kazandırmalıdır. Kursiyerin heyecanını kabullenerek doğru şekilde yönlendirmesi, sahneyi gözlemlemesi ve sahnede doğru durması gibi birikimlerin tamamı teorik bilgiyle deneyimin harmanlanması sayesinde hayata geçirilebilir. Bu nedenle oyunculuk eğitimi süresi hakkında fikir yürütürken sahne çalışmalarını da göz önüne almak gerekir.

Hayallerinize En Kısa Sürede Ulaşın

Kabul etmek gerekir ki usta bir oyuncu olmak yalnızca oyuncu eğitimi süresi ile sınırlı değildir. Aksine iyi bir oyuncu sürekli yenilikleri takip ederek görsel medyayı kendi üslubuyla yeni baştan yorumlamayı bilmelidir. Dolayısıyla oyuncu eğitimi ne kadar sürer sorusu temel eğitimler göz önüne alınarak cevaplanabilse de iyi bir oyuncu olmak bir ömür sürecek bir yolculuktur.

Yazımızda sizlere oyunculuk eğitimi ne kadar sürer, oyunculuk eğitiminin aşamaları nelerdir gibi konular hakkında bilgi verdik. Eğer iyi bir oyuncu olmak için çıkacağınız bu uzun yolculukta size gerçekten kazanımlar katabilecek kurumlarla iş birliği yapmak istiyorsanız Sinema Akademi ailesi olarak hem eğitim programlarımız hem de eğitim sonrası desteğimizle yanınızda olduğumuzu vurgulamak isteriz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40