Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Eğitimi Aldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Oyunculuk Eğitimi Bittikten Sonraki Aşamalar Nelerdir?

Oyunculuk eğitimi aldıktan sonra ne yapmalı? sorusu günümüzde oyuncu olmak isteyen birçok kişinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Dıştan bakıldığında son derece basit görünen oyunculuk esasında zorlu süreçlere sahip bir meslektir. Bu nedenle sadece eğitim alarak oyuncu olunamayacağını bilmeniz gerekir.

Gençler başta olmak üzere birçok kişinin hayalini süsleyen oyunculuk yetenek ve eğitimin harmanlanması sonucunda profesyonel bir şekilde icra edebileceğiniz bir iştir. Oyunculukta öğrenim sürecinin yaşam boyunca devam ettiğini unutmayın. Kısacası kendinizi bu alanda sürekli olarak geliştirmeniz gerekecek. Oyunculuk eğitiminden sonra yapmanız gerekenler:

1.    Cast Ajansına Kayıt Yaptırın

Oyunculuk eğitimi aldıktan sonra kaliteli, güvenilir ve tanınmış oyuncuların bulunduğu bir cast ajansına kaydolmalısınız. Bu ajanslara ilk kez gittiğinizde size kişisel bilgilerinizin sorulduğu bir form doldurmanız istenecektir. Bu formda hobileriniz ve yeteneklerinizde yer alacaktır. Fotoğraf stüdyosunda önden ve yandan profilinizin fotoğrafı çekilecektir. Bu esnada sizden gülümseme, şaşırma, öfke, sinirlenme gibi duyguları mimiklerinizle yansıtmanız istenecektir. Daha sonra uygun görülürseniz eğer, sizleri deneme çekimine davet edeceklerdir. Böylece oyunculuk eğitimi sonunda kariyerinize adım atmış olursunuz.

2.    Kitap Okuyun

Oyunculuk eğitimi sonrasında bol bol kitap okuyun. Oyunculuk kültür ve sanatın içinde olduğu için entelektüel bir mizaca sahip olmanız gerekiyor. Bu nedenle bol bol her türe hitap eden kitapları okumalısınız. Kitaplarda yer alan karakterler sizler için en iyi örnekler olacaktır.

3.    Sık Sık Film İzleyin

Oyunculuk kursunun ardından ne yapmalı? sorusunun cevaplarından biri de sık sık film izlemeniz gerektiğidir. Başarılı, ödüllü yapımların filmleri sık sık izleyin. Geçmişten günümüze kadar etkisini yitirmeyen ve izlenmeye devam eden, hafızalarda yer etmiş filmlerin arşivini oluşturun ve devamlı olarak izleyin. İdolünüz olan oyuncuların jest ve mimiklerini inceleyin. Jest ve mimiklerini geliştirmek istiyorsanız eğer sessiz filmleri izleyebilirsiniz.

4.    Gözlem Yapın

Oyunculuk eğitimi aldıktan sonra mutlaka hayat içinde bol bol gözlem yapmayı unutmayın. Hayatın sokakta olduğunu unutmayın. Bu yüzden sosyalleşin, topluma karışın, halkın içinde olun. Bir otobüste, vapurda, markette, pazarda vb. yerlerde insanların birbiriyle olan iletişimlerine dikkat edin. Bunun nedeni ise, ilerde oynayacağınız karakterlerden mutlaka birkaçı gittiğiniz yerlerde karşınıza çıkacaktır.

5.    Çevrenizi Oluşturun

Oyunculuk eğitiminden sonra yapmanız gerekenler arasında en önemli aşamalardan biri de sosyalleşerek çevrenizi oluşturmanızdır. Oyunculuk ajansına kaydolduktan sonra burada yer alacağınız projenin ardından yönetmenlerle, yapımcılarla, senaristlerle ve diğer oyuncularla iletişiminizi koparmayın. Çevrenizi sektördeki kişilerden oluşturun. Böylece söz konusu olacak olan projelerde size fırsat sunulabileceğini unutmayın ve bu kişilerle diyalog halinde olduğunuz için olası projelerden de haberiniz olacaktır.

6.    Sabırlı Olun, Pes Etmeyin

Oyunculuk eğitimi sonrasında mutlaka sabırlı olmalısınız. Cast ajansına başvurduktan sonra ajans sahipleri sizleri aylarca aramayabilirler veya sizleri deneme çekimine davet ettikten sonra projeye uygun olmadığınızı söyleyebilirler. Kısacası reddedilebilirsiniz ve bu durumun moralinizi bozmasına izin vermeyin. Sabırlı olun ve bekleyin.

Oyunculuk Hayalinizden Vazgeçmeyin!

Oyunculuk eğitimi sonrasında sizleri yorucu, yoğun, sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gereken bir sürecin beklediğini unutmayın. Bu süreçte sizlerin şevkini kıracak bazı olumsuz söylemler duyabilirsiniz. Bu tarz negatif enerjilere karşı kapalı olun. Sürekli çalışarak amacınızdan vazgeçmeyin.

Bu yolda ilerlerken ayağınıza takılan bazı çakıl taşları olacaktır. Yapmanız gereken önünüze çıkan engelleri aşmaktır. Yukarıda belirttiğimiz aşamalara dikkat edip uyguladığınızda hedefinize ulaşmada zorlanmayacaksınız.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40