Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Oyunculuk Tekniği

Oyunculuk Teknikleri İle Kendinizi Geliştirin!

Oyuncu olmak için bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı teknikler vardır. Başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız temel oyunculuk tekniklerine hakim olmanız gerekir. Sinemada izlediğiniz yabancı filmlerde oyuncuların ya da tiyatro sanatçılarının hepsi bu teknikleri öğrenmekte ve uygulamaktadır. Rolün daha gerçekçi ve doğal yansıtılması için yüz yıldan fazladır kullanılan oyunculuk tekniklerini siz de öğrenmelisiniz.

Oyuncu olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken 5 oyunculuk tekniği vardır. İşte, o teknikler;

1.    Klasik Oyunculuk Tekniği

Bu teknik Constantin Stanislavski’nin bulup geliştirdiği oyunculuk felsefesini barındıran bir tekniktir. Stanislavski bu tekniğe “sistem” adını vermiştir. Oyuncular bu teknikle sistematik bir yaklaşıma sahip olur. Klasik oyunculuk tekniği motivasyon, fiziksel yetniklik, duygusal zeka, çalışma alanları, ses, dramatik analiz ve gözlemi içerir.

Stanislavski bütün oyuncular için evrensel tarzda bir yaklaşım geliştirmiştir. Oyunculara: “Kendi metodunuzu yaratın. Benim bulduğum bu tekniğe bağlı kalmayın. Size yaran ve kendinize göre bir şeyler yapın. Geleneklerle size öğretilenin dışına çıkın, size yalvarıyorum.” demiştir. Gelenekçiliğe karşı olan Stanislavski, oyuncuların teknikleri bilmelerini fakat aynı zamanda kendi tarzlarını oluşturmalarını söylemiştir.

Oyuncu olmak için, bu teknik çok önemlidir. Çünkü karakterle bütünleşebilecek ve kendi duygularınızı ve deneyimlerinizi de kullanabilirsiniz. Kendinizi karakterin kafa yapısıyla bütünleştirip, ortak noktalardan çıkarak daha gerçekçi bir karakter ortaya çıkarabilirsiniz.

2.    Chekov Oyunculuk Tekniği

Oyunculuk teknikleri içinde önemli olanlardan biri de Chekov Oyunculuk Tekniği’dir. Bu tekniği Stanislavski’nin öğrencisi Michael Chekov bulmuştur. Rus asıllı, Amerikalı bir aktör olan Chekov’un bu tekniğini Marilyn Monroe, Yul Bryner ve Clint Eastwood gibi dünyaca ünlü oyuncular kullanmıştır.  1930-1935 yılları arasında Litvanya’da yer alan Kaunas Devlet Drama Tiyatrosu’nda çalışan Chekov, 1936 yılında İngiltere Devon şehrinde Darlington Hall’de Chekov Tiyatro Okulu’nu kurmuştur.

Bu oyunculuk tekniğinde, oyuncu karakterin içsel problemine odaklanır ve duyguyu hareketlerle yansıtır. Merkezde “ideal aktör” bulunmaktadır. İdeal aktör, iki ana özelliğe sahip bir enstrüman gibidir. Birincisinde fiziksel kimlik yani beden vardır, onu kullanır, ikincisinde ise bilinç kimliği yani düşünce, duygu ve güdüler vardır. Yani içsellik vardır ve onu kullanır. Kısacası psiko-fiziki bir arada kullanılır. Psiko-sosyal bir tekniktir.

3.    Metod Oyunculuğu Tekniği

Oyunculuk teknikleri içinde önemli tekniklerden biridir. Bu metodu Lee Strasberg bulmuştur. İlk olarak kurduğu Grup Tiyatrosu üyeleri kullanmıştır. Sanford Meisner, Stella Adler, Robert Lewis gibi oyuncular Lee Strasberg ile çalışmıştır. Stanislavski’nin tekniğinden etkilenmiştir. Bu tekniği kullanan oyuncular kendilerini “metod oyuncusu” olarak ifade eder. Bu teknikte oyuncular karakterlerin duygu ve düşüncelerini hayal ederek gerçek hayattakine benzer performanslar geliştirir. Bu tekniği Hollywood’da Jake Gylenhall, Angelina Jolie ve Jared Leto kullanmıştır.

4.    Meisner Oyunculuk Tekniği

Oyunculuk teknikleri içinde metod oyunculuğuna benzemektedir. Bu teknikte oyuncu kendisine değil daha çok karşısındaki oyuncunun gerçekmiş ve o esnada varmış gibi odaklanmasını sağlıyor. Oyuncu performansını bu yöntemle seyirciye karşı özgün bir şekilde yansıtmış oluyor.

Tekrarlama egzersizi çok fazla kullanılmaktadır. Bu da seyircinin oyuncuya ve oyuna odaklanmasını sağlıyor. Oyuncular birbirinin karşısına gelerek, aynı sözü tekrarlayarak diyalog halinde oluyorlar. Böylece metni okuyormuş gibi bir durum ortadan kalmış oluyor. Bu tekniği Hollywood’da kullananlar ise, Alec Baldwin, Naomi Watts, James Franco.

5.    Estetik Oyunculuk Tekniği

Oyuncu olmak için önemli tekniklerden biri olan estetik oyunculuk tekniği Meisner oyunculuk tekniği üzerine eğitim alan David Mamet ve William H. Macy tarafından geliştirilmiştir. Estetik oyunculuk tekniği Epictetus’un öğretilerinden yola çıkılarak ortaya çıkmıştır. Uygulanabilir estetik olarak da adladırılan bu tekniğin dört aşaması vardır. Bunlar;

  • Ne olduğunun en basit açıklaması
  • İstek yani bir karakter sonuç olarak ne yapmak ve ne söylemek istiyor.
  • Karakterin yaptığıyla, oyuncunun ne yaptığı ayrı olarak ele alınıyor ve seyirciye ikisinin ayrı şeyler olduğu yansıtılıyor.
  • Oyuncu sahnede rolünü -mış gibi oynuyor. Bu aşamada oyuncu sahnede hafızasını bir kıvılcım gibi kullanıyor. Oyuncu kurgudan uzaklaşıyor ve gerçeği buluyor.

Bu oyunculukta önemli olan oyunculuk deneyimidir. Yani önemli olan karakter değil oyuncunun tekniğidir. Aktör sahnede ne yapmak istiyor? Sorusunun cevabı veriliyor. Bu tekniği ise Clark Gregg, Jessica Alba, Scott Parker, Rose Bryne kullanmış.

Yukarıda aktardığımız oyunculuk tekniklerini uyguladığınız zaman çok iyi, başarılı bir oyuncu olabilirsiniz. Kendinize özgü oyunculuk yaklaşımını kullanarak başarılı olabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40