Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40
Sinema Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Konservatuvar Müzik Hazırlık Kursları - Eğitimler ve Artıları

Müzik Eğitiminizi Güzel Sanatlar Fakültesinde Almak İstemez Misiniz?

Hiç kuşkusuz müziğin büyülü dünyasını kapsamlı bir şekilde öğrenmek ve hem teorik hem de pratik açıdan son derece birikimli bir müzisyen olmak için en iyi tercihlerden biri konservatuvar ya da güzel sanatlar fakültelerindeki müzik bölümlerinde eğitim almaktır. Ancak müzik bölümlerine girebilmeniz için üniversiteye giriş sınavının dışında konservatuvara giriş için de ayrıca bir sınava girmeli ve bu sınavda başarılı olmalısınız.

Yine de endişelenmenize gerek olmadığını söyleyelim. Konservatuvar müzik hazırlık kursları ile konservatuvara giriş sınavı için hazırlanabilir, sınavda ihtiyaç duyacağınız beceri ve bilgileri kısa sürede edinebilirsiniz.

Gelin isterseniz öncelikle konservatuvara hazırlık kursları müzik eğitim programlarında hangi derslerin olduğuna göz atalım. Sonrasında da konservatuvar müzik hazırlık kursu programlarının size neler kattığına bakacağız.

Konservatuvar Hazırlık Kursları Müzik Eğitim Programı

Konservatuvara giriş sınavlarında adaylardan elbette profesyonel bir düzeyde olmasa da çeşitli müzikal becerileri belli düzeylerde göstermesi beklenir. Bu doğrultuda konservatuvar hazırlık kursları müzik bölümü adaylarının temel müzik becerilerini kazanması için birçok farklı ders içerir. İşte konservatuvara hazırlık kursları müzik programlarında karşılaşacağınız dersler:

 • Nefes Egzersizleri

Konservatuvara giriş sınavında adayın ses kullanımına büyük önem verilir. Etkili ve doğru ses kullanımı için en önemli noktalardan biri ise nefes kontrolüdür. Eğer doğru nefes almazsanız sesinizi de istediğiniz gibi kullanamazsınız. Bu nedenle konservatuvara hazırlık müzik kurslarında doğru soluklanma, diyafram kullanımı, solunum organlarının tanınması, şarkı söylerken ve konuşurken nefes alma teknikleri gibi pek çok çalışma vardır.

 • Diksiyon ve Beden Dili

Diksiyon ve beden dilinin müzikle ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak konservatuvara giriş sınavında her şeyden önce karşınızdaki jüriyi iletişim becerilerinizle etkilemeniz gerekir. Bu nedenle konservatuvar müzik hazırlık kursları programlarında iletişim becerilerine ayrılmış diksiyon, beden dili kullanımı, jest ve mimik kullanımı, topluluk önünde beden dili kontrolü gibi çalışmalar yer alır.

 • Kulak Egzersizleri

Müzik bölümlerine giriş sınavlarında jürilerin en çok dikkat ettiği noktaların başında müzik kulağı gelir. Bu nedenle konservatuvar hazırlık kursları müzik bölümü adaylarına temel müzik kulağı becerilerini kazandırmayı amaçlar. Ezgisel ve ritimsel kulak çalışmalarının yanı sıra doğru duyum, ritim ölçüleri gibi konular da kulak egzersizleri başlığı altında bulunur.

 • Melodik Hafıza Çalışmaları

Konservatuvara giriş sınavı sırasında karşılaşmanızın muhtemel olduğu uygulamaya yönelik soruların başında bir melodinin doğru şekilde tekrar edilmesi gelir. Bu noktada konservatuvar müzik hazırlık kursları içeriğinde yer alan melodik hafıza çalışmalarının son derece önemli olduğunu vurgulamak gerekir.

 • Akor Egzersizleri

Melodik duyum ve tekrarın yanı sıra çoğu zaman müzik okulu jürisinin adaylardan talep ettiği bir diğer pratik de akor duyumudur. Bu tür sorularda temel olarak adaydan, çalınan bir ya da birkaç basit akordaki notaların seslerini çıkarması istenir. Bunun için kişinin hem kulağını akor seslerini ayırt edecek şekilde ayırt edebilmesi hem de sesini doğru notaları basacak şekilde eğitmesi gerekir. Bu nedenle konservatuvar müzik hazırlık kursu programlarının önemli başlıklarından biri de akor egzersizleridir.

 • Dikte ve Deşifre

Dikte ve deşifre çalışmaları da konservatuvar müzik hazırlık kursları için önemli derslerden biridir. Dikte ve deşifre çalışmalarında temel olarak adayın, zihnindeki bir melodiyi notalara dökebilmesi ve notalardaki bir melodiyi deşifre ederek zihninde canlandırabilmesi amaçlanır. Elbette bunu tam anlamıyla yapabilmek için ciddi ve uzun süreli bir eğitim almak şarttır. Ancak konservatuvara hazırlık kursu müzik eğitim programlarıyla da işin temellerini öğrenerek giriş sınavında başarılı olmanız mümkündür.

 • Şan ve Solfej

Doğru şarkı söyleme becerilerini kazanımlarınız arasına ekleyebilmeniz için şan ve solfej derslerinin önemi son derece büyüktür. Bu nedenle konservatuvar müzik hazırlık kursları programlarında şan ve solfej dersleri önemli bir yer tutar.

 • Müzik Teorisi

Müzik teorisi, konservatuvara müzik hazırlık kursları için vazgeçilmez olan başlıklardan bir diğeridir. Elbette tam anlamıyla bir müzik teorisi öğrenimi zaten konservatuvarda verilmektedir. Ancak konservatuvara girmek için de armoni, kontrpuan, analiz, form bilgisi, orkestrasyon, partisyon okuma, füg, kompozisyon ve benzeri konularda birikim sahibi olmanız gerekir.

Konservatuvara Hazırlık Kursları - Müzik Bölümü Adayları İçin Artıları Nelerdir?

Konservatuvar sınavlarına yoğun bir şekilde çalışırken bir yandan sınavın zorluğu hakkında endişe duyabilirsiniz. Ancak konservatuvara hazırlık kursları ile giriş sınavında karşınıza çıkabilecek birçok zorluğa karşı hazırlanmış olacaksınız. Konservatuvara hazırlık kursları müzik bölümü adaylarına neler katar diye merak ediyorsanız şunları sıralayabiliriz:

 • Jüri karşısındaki heyecanınızı yenerek gerçek performansınızı ortaya koyabilmek için konservatuvara hazırlık kursları müzik programlarından yararlanabilirsiniz.
 • Müziğin teorik yönüne dair bilgilerinizi geliştirerek konservatuvara giriş sınavında gelecek soruları yanıtlayabilirsiniz.
 • Sınav sırasında sorulara yanıt verirken ya da performans gösterirken özgüvenli bir duruş gösterebilmeniz için konservatuvar hazırlık kursları son derece yararlı olabilir.
 • Konservatuvar müzik hazırlık kursları İstanbul gibi kalabalık ve çok fazla adayın olduğu şehirler söz konusu olduğunda rakiplerinizin önüne geçmeniz için önemli bir fırsat sunar.
 • Sınav sırasında jürideki akademisyenlerle akıcı ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz, beden dilini doğru kullanabilmeniz açısından konservatuvar hazırlık kursları son derece yararlıdır.
 • Akor ayırt etme, nota dikte ve deşifre etme, armoni bilgisi gibi müzikal becerileri kazanımlarınız arasına ekleyerek konservatuvara giriş sınavında karşınızdaki jüriyi performansınızla şaşırtabilirsiniz.

Konservatuvara giriş sınavları her ne kadar zor olsa da eğer müziğe gerçekten tutkunsanız aşılamayacak bir zorluk olmadığını unutmamalısınız. Konservatuvar müzik hazırlık kursları ile kısa sürede eksiklerinizi kapatabilir, sınavı başarıyla geçerek akademik tiyatro eğitiminize başlayabilirsiniz.

Konservatuvar Müzik Hazırlık Kursları ile Öğrencilerimize Tam Destek Sunuyoruz!

Sanat Akademi ailesi olarak sunduğumuz uygulamalı konservatuvara hazırlık eğitimi ile sizleri konservatuvara giriş sınavında karşınıza gelebilecek teorik ve pratik sorulara karşı hazırlıyor, müzikal eksikliklerinizi gideriyoruz.

Bir müzik tutkunu olarak konservatuvara hazırlık kurslarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek ve konservatuvar eğitimi hakkındaki sorularınızı yöneltmek için deneyimli müzik eğitmenlerimizle görüşebilir, sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap