Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı Soruları Nasıl Belirleniyor?

Hayallerinizin Okuluna Hazırlanırken Bunlara Dikkat Edin!

Tiyatro bölümü yetenek sınavı için öğrencilerin aklındaki en önemli konulardan biri hiç kuşkusuz karşılarına çıkabilecek sorular oluyor. Tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları ÖSYM’nin düzenlediği sınavlardaki kadar sistematik ve standartlara bağlı olmadığı için soru kitapçıklarından hazırlık yapmak pek mümkün değil. Yine de üniversitelerin artık kalıplaşmış hale gelen yetenek sınavı soruları olduğunu da söylemek mümkün.

Peki tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları nasıl belirleniyor? Hangi sorularla karşılaşma olasılığınız daha yüksek? Gelin önce tiyatro bölümü yetenek sınavı hakkında bilgilerimizi gözden geçirelim, sonrasında da yetenek sınavı soru örnekleri ile sınav hazırlığınız için küçük ipuçları aktaralım…

Merkezi Bir Sistem Yok! – Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı Soruları

İlk olarak vurgulamak isteriz ki tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları için YÖK ve ÖSYM’nin gerçekleştirdiği TYT ve AYT sınavları gibi merkezi bir sistem ve soru havuzu söz konusu değil. Dolayısıyla her üniversite tiyatro bölümü yetenek sınavı için kendi sorularını kendisi hazırlıyor. Daha az tercih edilen üniversitelerin tiyatro bölümü yetenek sınavları görece biraz daha kolay sorular barındırırken köklü ve çok tercih edilen üniversitelerde bu durum tam tersine dönüyor ve yetenek sınavı soru tipleri giderek zorlaşıyor.

2 Aşamalı Sınavlar Çoğunlukta – Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı

Farklı üniversitelerin tiyatro bölümü yetenek sınavı süreçlerine baktığımızda genellikle 2 aşamalı sınavların tercih edildiğini görüyoruz. Bazı üniversiteler bunu 3 aşamaya da çıkarabiliyor, ancak 3. aşama aslında basit bir mülakat ve tanışmadan ibaret.

Buna karşılık bilhassa ikinci aşamada sorulan soruların oldukça zor olabildiğini vurgulamak gerekiyor. İlk aşamada genellikle bir veya iki monolog eşliğinde adayın diksiyonu ve iletişim becerilerini ölçen jüri ikinci aşamada ise daha zor sorularla adayları gerçek bir elemeye tabi tutuyor. Aşağıda sizler için tiyatro bölümü yetenek sınavı soru örneklerinden bazılarını sıraladık:

  • Doğaçlama ve role girme soruları genellikle her sınavda karşımıza çıkıyor,
  • Adaylardan jürinin verdiği bir tiratla birlikte ezberlerinden bir tirat da okumaları isteniyor,
  • Jürinin başladığı bir diyalogu öğrenci sürdürüyor,
  • Tiyatro tarihi ve diğer sanat dalları hakkında sorular soruluyor,
  • İstanbul Üniversitesi’nde ezberden monolog okuma dışında öğrencilerden bir de yine ezberden şiir okumaları isteniyor,
  • Müzikal duyuş ve algıyı ölçmek adına piyano eşliğinde ses ve ritim soruları da tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları arasında yer alabiliyor.

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavları İçin Nasıl Hazırlanmalı?

Tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları üniversitelere göre değişkenlik göstermesine karşılık yine de tam olarak bir standarttan bağımsız değil. Dolayısıyla yetenek sınavı soru örnekleri üzerinden sınava nasıl hazırlanabileceğinizi planlamanız mümkün.

Bu noktada vurgulamak isteriz ki sektörde öne çıkan oyunculuk eğitim merkezlerinin eğitmen kadrosunda bilhassa konservatuara hazırlık kurslarında dersler vermek için deneyimli akademisyenler de yer alıyor. Bu sayede konservatuara hazırlık kursları; öğrencilerin birinci ağızdan tiyatro bölümü yetenek sınavı soruları hakkında bilgi edinme fırsatı yakalamasına ve sınavda karşılaşabilecekleri güçlüklere karşı hazırlıklı olmalarına imkan veriyor.

Bu nedenle bizim önerimiz tiyatro bölümü yetenek sınavı hazırlık sürecinde kendi başınıza hazırlanmak yerine güvenilir ve deneyimli profesyonellerden destek almanız. Bu sayede eksiklerinizi de çok daha kolay bir şekilde görebilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik eğitim programları ile kısa sürede sınava hazırlanabilirsiniz.

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40