Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Tiyatro Bölümü Taban Puanları 2022

Hayalinizdeki Okul İçin Çalışmaya Başlayın! – Tiyatro Bölümü Puanları

Kabul etmek gerekiyor ki son yıllarda YÖK’ün sıkça değişiklik yapmasıyla tiyatro bölümüne girmek isteyen öğrencilerin aklı epey karıştı. Hangi bölümler yetenek sınavı ile alım yapıyor, TYT ve AYT sınavlarına girmek gerekiyor mu gibi soruların her birine yanıt vermek son derece zorlaştı.

Gelin, tiyatro bölümü taban puanları hakkında konuşmaya başlamadan önce isterseniz bu kafa karışıklıklarını ortadan kaldıralım ve tiyatro bölümü puanları nasıl belirleniyor, hangi sınavlara girmelisiniz gibi soruları netleştirelim.

Önce TYT’ye Girmelisiniz! – Tiyatro Bölümü Taban Puanları 2022

Tiyatro bölümü sınavları arasında ilk girmeniz gereken sınavın, tıpkı diğer üniversite öğrenci adayları gibi TYT olduğunu söyleyelim. Tiyatro bölümü yetenek sınavları için başvuru hakkı kazanmanız, TYT sınavından baraj puanını geçmenize bağlı. Ayrıca tüm tiyatro bölümü sınavları sonrasında puanınız hesaplanırken TYT’den aldığınız puanın da ufak bir etkisi olduğunu hatırlatalım…

AYT’ye Girmenize Gerek Yok! – Tiyatro Bölümü Taban Puanları 2022

Eğer alternatif olarak başka bir bölüm daha tercih etmeyi düşünmüyorsanız TYT’den sonra ayrıca AYT sınavına girmenize gerek olmadığını hemen belirtelim. Yalnızca TYT sınavına girip baraj puanını geçtikten sonra tiyatro bölümü yetenek sınavı için başvuru hakkı kazanıyorsunuz. Yine de yetenek sınavlarını kazanamadığınız takdirde tercih edebileceğinize inandığınız başka bir bölüm varsa AYT sınavına da girerek kendinize ikinci bir opsiyon daha yaratabilirsiniz.

Odağınız Yetenek Sınavlarında Olmalı! – Tiyatro Bölümü Taban Puanları 2022

TYT sınavına girip baraj puanını geçtikten sonra artık sizi tiyatro bölümü yetenek sınavı bekliyor. Yetenek sınavları için doğrudan okula başvuru yapmanız gerektiğini hatırlatalım. Çoğu okul 2 aşamalı bir yetenek sınavı sistemi düzenlese de bazı okullarda bunun 3 aşamaya çıktığını da görebiliyoruz. Ayrıca tiyatro bölümü puanları açısından en yüksek katsayıya sahip olduğu için hazırlıklarınız sırasında en çok üzerinde durmanız gereken sınav da yetenek sınavları.

Buna ek olarak üniversitelerin yetenek sınavı taban puanı 50 olsa da çoğu zaman bu puanla kesin kayıt hakkı yapabilmek mümkün olmuyor. Genellikle başvuru sayısı belirlenen kontenjanın üstünde olduğu için öğrencilerin 50 puanı geçtikten sonra en yüksek puandan en düşüğe doğru sıralanması gerekiyor. Burada da tiyatro bölümü yetenek sınavı puanlarının nasıl hesaplandığını bilmek önem kazanıyor.

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı Puanları Nasıl Hesaplanır? – Tiyatro Bölümü Taban Puanları 2022

Tiyatro bölümü puanları açısından şu ana kadar iki sınavın etkili olduğunu söyledik. Bunlar da TYT ve yetenek sınavları. Ancak puan hesaplamasında devreye bir de ortaöğretim başarı puanı giriyor. Ortaöğretim başarı puanı ile birlikte tiyatro bölümü puanları şu şekilde hesaplanıyor:

  • TYT Puanı x 0.22 + Ortaöğretim Başarı Puanı x 0.11 + Yetenek Sınavı x 1.17

Tiyatro Bölümü İçin Hazırlığınız Ciddi Olmalı!

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi söz konusu tiyatro bölümü taban puanları olduğunda işiniz hiç de kolay değil. Her ne kadar merkezi sınavlar yerine tiyatro bölümü yetenek sınavları ile alım yapsa da TYT ve AYT sınavlarına girmemek işinizi pek de kolaylaştırmıyor. Aksine tiyatro bölümü yetenek sınavı da en az bu bölümler kadar zor…

Eğer yetenek sınavı hazırlıklarınızı uluslararası standartlarıyla size gerçekten bir şeyler katacak bir sanat merkezinde yapmak istiyorsanız Sinema Akademi ile tanışmaya ne dersiniz? %98 öğrenci memnuniyeti ile Türkiye’nin en iyi oyunculuk okulu Sinema Akademi’de büyük hayalleri olan gençlerin hayallerine gerçekleştirmesi için tam da ihtiyaç duydukları desteği sunuyoruz…

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40