Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Tiyatro Bölümü Kursa Gitmeden Kazanılır Mı? – Yarını Şansa Bırakmayın!

Hayallerinize Ulaşmanın Yolu – Kursa Gitmeden Tiyatro Bölümü Kazanmak Mümkün Mü?

Oyunculuğa olan yeteneğinizin erken yaşlarda farkına vardıysanız güzel sanatlar fakültelerinin tiyatro bölümleri yeteneklerinizi tam anlamıyla işlemeniz için iyi bir seçenek olabilir. Ancak vurgulamak gerekir ki ülkemizde konservatuar ve güzel sanatlar fakültelerinin sayısı henüz yeterince fazla olmadığı için bu bölümlere giriş için yapılan yetenek sınavları bir hayli zor olabilmekte, bu nedenle ciddi bir hazırlık gerektirmektedir.

Peki yetenek sınavlarının tüm bu zorluğuna rağmen tiyatro bölümü kursa gitmeden kazanılır mı? Açıkçası bu soruya en baştan bir yanıt vermek gerekirse kursa gitmeden tiyatro bölümü kazanmak elbette mümkündür. Ancak yine de kursa gitmeden yetenek sınavı hazırlığı yapmanın birtakım dezavantajlara sahip olduğu unutulmamalıdır. Gelin isterseniz kursa gitmeden yetenek sınavlarına hazırlanmak tiyatro bölümü öğrenci adaylarına ne getirir ne götürür birlikte yanıt bulmaya çalışalım…

Kursa Gitmeden Yetenek Sınavlarına Hazırlanmak Mümkün Ama…

Yukarıda ifade ettiğimiz gerçeği vurgulamak için yineleyelim. Kursa gitmeden tiyatro bölümü kazanmak elbette mümkün ama yine de hazırlık sürecinde karşılaşacağınız birçok dezavantajla tek başınıza mücadele etmeniz gerekeceğini de unutmamalısınız. Bilhassa güzel sanatlar liselerinin tiyatro bölümlerinden mezun değilseniz kursa gitmeden yetenek sınavına hazırlanmak tiyatronun temel teknikleri ve teorik yönleri hakkında eksiklerinizi gidermenizi daha da güçleştirebilir.

Öte yandan tiyatro bölümü kursa gitmeden kazanılır mı sorusuna yanıt verirken tek göz önünde bulundurmamız gereken nokta temel eksiklerin giderilmesi değildir. Yetenek sınavı hazırlık kursları, sınavda başarılı olmanızı sağlayacak temel kazanımların yanı sıra yetenek sınavı ve konservatuar eğitimi sonrası için de erken dönemlerden itibaren hazırlanmanıza olanak tanır. Ancak tam aksine kursa gitmeden yetenek sınavı hazırlığı yapmak başarı olasılığınızı ciddi ölçüde riske attığı gibi konservatuar sonrası kariyerinize de daha az deneyimle başlamanıza neden olur.

Yetenek Sınavı Hazırlık Kursları Başarı Oranını Arttırıyor!

Tiyatro bölümü kursa gitmeden kazanılır mı sorusuna yanıt verirken başarı oranlarına göz atmak durumu daha kolay ele almamıza yardımcı olabilir. Açıkçası kursa gitmeden yetenek sınavı hazırlığı yapan öğrencilerin büyük bir bölümü yetenek sınavları sonucunda hayal kırıklığına uğramakta, hayalini kurduğu bölümde okuma şansı yakalayamamaktadır. Dolayısıyla kursa gitmeden tiyatro bölümü kazanmak elbette mümkün olsa da istatistiki açıdan ufak çaplı bir mucize gerektirmektedir. Buna karşılık yetenek sınavı hazırlık kursları ile tiyatro bölümü için hazırlanan öğrenciler çok daha yüksek bir yüzdeyle yetenek sınavlarında başarılı olmakta, zirveye giden yolda ilk büyük adımı atmaktadır.

Hatalarınızı Pekiştirmeyin! – Tiyatro Bölümü Kursa Gitmeden Kazanılır Mı?

Kursa gitmeden tiyatro bölümü kazanmak için hazırlanmanın en büyük dezavantajlarından biri hatalarınızı pekiştirme olasılığınızın son derece yüksek olmasıdır. Emin olun, sizi ve gelişiminizi gözlemleyen deneyimli bir eğitmen veya tiyatrocudan destek almadan hem hatalarınızı hem de kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi fark etmeniz son derece zordur. Buna bağlı olarak farkında olmadan yapacağınız hatalar zamanla birer alışkanlığa dönüşerek performanslarınızın tümüne sirayet edecek, başarınızı etkileyecektir.

Sınav Deneyiminizi Arttırın! – Yetenek Sınavı Hazırlık Kursları ve Avantajları

Tiyatro bölümü kursa gitmeden kazanılır mı diye merak ediyorsanız son olarak yetenek sınavı hakkındaki bilgilerinizi gözden geçirmenizi öneririz. Belli standartlara sahip yetenek sınavı hazırlık kursları eğitmen kadrosunda akademik geçmişiyle öne çıkan isimler barındırır. Bu da kurumun yetenek sınavlarında çıkan sorular, öğrencilerin en çok zorlandığı soru tipleri gibi konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olması demektir. Muhtemel zorluklara sizi önceden hazırlayan bir yetenek sınavı hazırlık kursu doğal olarak kursa gitmeden yetenek sınavı hazırlığı yapmaktan daha iyi bir fikirdir.

Üstelik unutmamak gerekir ki yetenek sınavlarının büyük bir bölümü de heyecan ve stres yönetimiyle ilgilidir. Bu noktada yetenek sınavı hazırlık kursları öğrencilerinin sahne deneyimi kazanmasını sağlayarak heyecan kontrolünü kazanımları arasına eklemeyi hedefler. Nitekim seyirci karşısında performans göstermekle jüri karşısında performans göstermek en azından heyecan ve stres açısından birbirine yakın kavramlardır. Dolayısıyla bizim önerimiz büyük hayalleriniz varsa tiyatro bölümü kursa gitmeden kazanılır mı sorusu yerine kendinizi en iyi nasıl geliştirebileceğinize odaklanmanız olacak, yeteneklerinize yatırım yapmadan zirveye ulaşamazsınız…

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40