Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Tiyatro Bölümü İçin Hangi Sınava Girilir? – Yarını Yetenekleriniz İnşa Etsin!

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavları Hakkındaki Kafa Karışıklığını Bitiriyoruz!

Yalnızca tiyatro bölümü değil, konu güzel sanatlar fakülteleri ve konservatuara giriş olduğunda hem öğrencilerin hem de velilerin aklı oldukça karışmış durumda. YÖK’ün son yıllarda merkezi sınav sistemi ve yetenek sınavları ile ilgili yaptığı değişiklikler sanat sever gençleri tam anlamıyla bir kararsızlığa sürükledi. Peki son olarak durum ne? Tiyatro bölümü için hangi sınava girilir?

Yazımızda bu kafa karışıklığını birlikte sonlandırmayı umut ediyoruz. Gelin, tiyatro bolümü için hangi sınava girilir sorusunun yanıtına daha detaylı bir biçimde göz atalım ve tiyatro bölümü için AYT gerekli mi, tiyatro bölümü yetenek sınavı nasıl olur gibi sorulara da bununla birlikte yanıt verelim. İşte tiyatro bölümü hangi sınava girilir sorusunun yanıtı…

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavları ile Öğrenci Alımı Yapar, Ama…

Tiyatro bölümü için hangi sınava girilir sorusuna hemen yanıt vermek gerekirse asıl önemli olan sınavın yetenek sınavı olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok güzel sanatlar bölümünde kaldırılmış olsa da tiyatro bölümü yetenek sınavı hala uygulamada ve öğrenci adaylarının bölümü kazanması için temel sınav konumunda. Ancak tiyatro bölümü yetenek sınavları öncesinde öğrenci adaylarının girmesi gereken bir sınav daha var…

Önce TYT! – Tiyatro Bölümü İçin TYT Yeterli Mi?

Tiyatro bölümü yetenek sınavı başvuru hakkını kazanabilmek için öğrenci adaylarının ilk olarak TYT sınavına girerek baraj puanı geçmesi gerekiyor. Ancak yetenek sınavı sonrasında öğrencinin bölümü kazanıp kazanmadığını hesaplarken TYT puanının getirdiği katsayının son derece düşük olduğunu da belirtelim. Yetenek sınavı puanı puanı 1.17 ile çarpılırken bu sayı TYT için yalnızca 0.22.

Peki tiyatro bölümü için AYT gerekli mi? Hemen bu soruya da yanıt vermek gerekirse tiyatro bölümü için AYT sınavına girmeniz gerekli değil. Dolayısıyla alternatif olarak farklı bir bölüm tercih etmeyi düşünmüyorsanız AYT sınavına girmeyebilirsiniz.

Tiyatro Bölümü Yetenek Sınavı Puanları Nasıl Hesaplanıyor?

Tiyatro bölümü için hangi sınava girilir sorusuna verilecek iki yanıt olduğunu kısaca tekrarlayalım. Bu sınavlardan ilki TYT, ikincisi ise yetenek sınavı. Gerçi yetenek sınavının üniversitelere göre iki ve hatta bazen üç aşamalı olabildiğini de hatırlatalım. Dolayısıyla seçeceğiniz üniversiteye bağlı olarak gireceğiniz sınavların sayısı artabilir. Böylelikle tiyatro bölümü için hangi sınava girilir sorusuna tam anlamıyla yanıt vermiş olduk.

Peki tiyatro bölümü yetenek sınavı puanları nasıl hesaplanıyor? Tiyatro bölümü yetenek sınavları için puan hesaplamasında kullanılan formülü şu şekilde gösterebiliriz:

  • TYT Puanı x 0.22 + Ortaöğretim Başarı Puanı x 0.11 + Yetenek Sınavı x 1.17

Sinema Akademi’de Öğrencilerimizi Sınav Sistemi Hakkında Bilgilendiriyoruz!

Yazımızda sizlere tiyatro bölümü için hangi sınava girilir sorusu merkezinde konservatuara giriş için takip edeceğiniz rotayı genel olarak çizmeye çalıştık. Bu noktada şunu da vurgulamak isteriz ki Sinema Akademi olarak güzel sanatlar liseleri, güzel sanatlar fakülteleri ve konservatuarlar hakkındaki değişiklikleri sürekli yakından takip ediyor, sınav sistemi, eğitim müfredatı, dersleri, giriş şartları gibi tüm konularda öğrencilerimizi değişikliklerden haberdar ediyor, yeni sistem hakkında bilgilendiriyor ve ders içeriklerimizi buna göre düzenliyoruz.

Eğer siz de geleceğinizi uluslararası standartlarda eğitim programları ve alanının en iyisi eğitmenleri ile öne çıkan bir kuruma emanet etmek istiyorsanız gelin, size en uygun konservatuara hazırlık kursu programına birlikte karar verelim. Geleceğe birlikte hazırlanalım…

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40