Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Sahne Sanatları Yetenek Sınavı Nasıl Olur?

Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenler Buraya! – Sahne Sanatları Yetenek Sınavları

Söz konusu konservatuar sahne sanatları bölümü olduğunda pek çok insan bilhassa AYT sınavına girmeye gerek olmadığı için kazanmanın kolay olduğunu düşünür. Halbuki sahne sanatları yetenek sınavı en az AYT sınavı kadar zordur ve ciddi ölçüde bir hazırlık gerektirir. Üstelik ÖSYM’nin diğer merkezi sınavlarında olduğu gibi örnek alarak hazırlanabileceğiniz bir soru havuzundan bahsetmek pek de mümkün değildir.

Biz de tam olarak bu nedenle sahne sanatları yetenek sınavları nasıl olur sorusuna yanıt vererek yeteneklerini akademik eğitimle işlemek isteyen gençlere konu hakkında bilgi vermek ve sınav hazırlığı için basit de olsa bir yol haritası çizmek istedik. Siz de sahne sanatları bölümü için hazırlanıyorsanız bu saydıklarımıza dikkat edin!

Hangi Sanat Dalını Seçeceksiniz? – Konservatuar Sahne Sanatları Bölümü

Konservatuar sahne sanatları bölümü içerisinde oyunculuk ve tiyatro dışında opera ve modern dans bölümlerini de barındırmaktadır. Genellikle üniversiteler sahne sanatları yetenek sınavı ilk aşamasında tüm bölümleri ortak bir baraj sınavına tabi tutmakta, bunun ardından ise her bölüm kendi öğrencilerine yönelik ikinci bir kesin kayıt sınavı yapmaktadır. Biz burada sahne sanatları yetenek sınavları hakkında konuşurken doğal olarak daha çok oyunculuk üzerinde duracağız. Ancak zaten yetenek sınavı soruları ile ilgili bilgi verirken soruların birbirleriyle ortak noktalar taşıdığını göreceksiniz…

Genellikle 2 Aşamalı Sınavlar Yapılıyor! – Konservatuar Sahne Sanatları Sınavları

Sahne sanatları yetenek sınavı için üniversitelerin tercihi genellikle 2 aşamalı bir sınav yapmaktır. Buna ek olarak 3. bir sınav daha yapan üniversiteler olsa da 3. aşamada daha çok öğrencilerin varsa daha önce yer aldığı projeler konuşulduğu için bir çeşit mülakat havasında geçtiğini söyleyebiliriz.

Sahne sanatları yetenek sınavı ilk aşaması ise yukarıda da söylediğimiz gibi farklı bölümlerin öğrenci adaylarını bir arada sınayan genel bir baraj sınavı havasındadır. Yine de soruların çoğunlukla oyunculuk bölümüne yönelik olduğunu söyleyelim. Öğrencilerin büyük bir bölümünden bir ya da iki tirat okumaları isteniyor. Ancak bununla birlikte müzikal duyuşlarını ölçmek için piyano eşliğinde basit tekrarların istendiğini belirtelim.

Sahne sanatları yetenek sınavı ikinci aşamasında ise oyunculuk bölümü öğrenci adaylarının karşılaşabileceği konuları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Monolog soruları tıpkı ilk aşamada olduğu gibi bu aşama içinde geçerli. Ancak bu kez monologları ezberden okumanız istenir.
  • Bunun yanında jürinin başladığı bir diyalogu tamamlamanız gerekebilir.
  • Dans ve müziğe olan yeteneğinizin ikinci aşamada da ölçülmesi muhtemeldir. Bir oyuncunun aynı zamanda müzik kulağı ortalamanın üstünde ve bedeni de esnek olmalıdır.
  • Tiyatro ve sanat tarihi bilginizi, genel kültürünüzü ölçecek sorularla hazırlıklı olmalısınız. Bu sorular doğrudan bir soru formu yerine örneğin seçtiğiniz monoloğu neden o oyundan seçtiğinizi sormak şeklinde olabilir.
  • Bazı üniversiteler öğrencilerinden monologlar dışında tanınmış bir şairin şiirini ezberden okumalarını da istemektedir.
  • Son olarak sahne sanatları yetenek sınavı sonucunda başarılı olmak istiyorsanız heyecanınızı kontrol etmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Yetenek sınavı hazırlığı dışında stres yönetimi ve heyecan kontrolü konusunda da profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz!

Sahnelerin Yeni Yıldızları Akademi’den Yetişiyor!

Sahne sanatları yetenek sınavları ile hayallerinizin okulunda eğitim alma şansı yakalamak istiyorsanız eğitim almanız en iyi seçenek olabilir. Yeteneklerinizi profesyonel ve deneyimli eğitmenlerle birlikte işleyin, yetenek sınavı performansınızla fark yaratın, rakip adayların bir adım önüne geçin…

Sinema Akademi’de konservatuara hazırlık kursları ile sahne sanatları oyunculuk bölümü için yetiştirdiğimiz öğrencilerin yanı sıra diğer Akademilerimizle modern dans ve opera bölümleri için de yeni yetenekleri sahne sanatları bölümlerine kazandırdığımızı vurgulamak isteriz. Geleceğin yıldızlarından biri olmak için siz de Akademi’yi tercih edin!

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40