Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyunculuk Bölümü Yetenek Sınavı Soruları Nasıl Belirleniyor?

Yetenek Sınavlarına Hazırlanırken Bunlara Dikkat Edin!

Konservatuar oyunculuk bölümü yetenek sınavları için hazırlanan sanat sever gençlerin aklındaki en önemli soruların başında hiç kuşkusuz yetenek sınavı soruları geliyor. Oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları neye göre belirleniyor, sorular zor mu, ciddi ölçüde bir altyapı gerekiyor mu? Kabul etmek gerekiyor ki oyunculuk bölümü yetenek sınavı hazırlık sürecinde zihninizin bu tür sorularla dolu olması son derece doğal…

İlk olarak hemen belirtmek isteriz ki oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları için YÖK veya ÖSYM tarafından belirlenmiş merkezi bir sistem yok. Doğal olarak konservatuarlar yetenek sınavı soruları için hangi konulara odaklanacaklarını kendileri belirliyor. Bu da öğrencilerin hazırlık sürecinde yetenek sınavı soru örnekleri ile karşı karşıya kalarak sınava hazırlanmasının önünde bir engel olsa da birçok üniversitenin yetenek sınavları için temel standartları koruduğunu söylememiz yanlış olmaz. Dolayısıyla aslında oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları hakkında genel bir fikir edinmek mümkün.

Peki oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları nasıl belirleniyor? Hangi sorularla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksek? Gelin tüm bu endişelere birlikte yanıt vermeye çalışalım…

2 veya 3 Aşamalı Sınavlar – Oyunculuk Bölümü Yetenek Sınavı Soruları

Oyunculuk bölümü yetenek sınavları için üniversiteler genellikle 2 veya 3 aşamalı bir sınavı tercih ediyor. Başvuru sayısının çokluğuna göre daha çok mülakat şeklinde geçen bir 3. aşamadan bahsedebiliriz. İlk aşama ise baraj sınavı olduğu için öğrencilere daha temel konulardan sorular yöneltilerek genel bir eleme yapılması amaçlanıyor.

Özellikle başlangıç aşamasında oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları daha çok diksiyon, iletişim ve beden dilinin kullanımına yönelik. Öyle ki geçmiş yetenek sınavı soru örnekleri hakkında kısa bir araştırma yaptığımızda ilk aşamanın basit bir mülakat şeklinde geçtiğine tanıklık etmek bile mümkün. Ancak günümüzde çoğu üniversite buna ek olarak öğrencilerinden kendi seçtikleri veya birini jürinin verdiği iki tiradı okumalarını istiyor.

Bu noktada hemen bilinen bir örneğe yer verelim. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları arasında iki tiradın yanı sıra öğrenci adaylarından bir de şiir okumalarını istiyor. Ayrıca hem bu iki tirat hem de şiir ezberden okunmalı…

İkinci aşamada ise öğrenci adaylarına sorulan yetenek sınavı sorularını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Müzikal duyuş ve kavrayışı sınamak üzere piyano eşliğinde ses ve ritim soruları,
  • Doğaçlama egzersizleri,
  • Monolog ve diyalog soruları,
  • Tiyatro tarihi ve genel kültürün ölçülmesine yönelik sorular,
  • Öğrenci adayının ilgilendiği diğer sanat dalları gibi farklı alanlar yetenek sınavı soruları arasında yer bulabiliyor…

Yetenek Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı? – Oyunculuk Bölümü Yetenek Sınavı Soruları

Konservatuar oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları her ne kadar üniversitelere ve akademik kadroya göre değişkenlik gösterse de genel bir standardın varlığından bahsetmek yanlış olmaz. Yine de bilhassa fazla talep gören üniversitelerin oyunculuk bölümü yetenek sınavı soruları için diğer konservatuarlara göre çok daha zor olduğu tespitini yapabiliriz.

Bu nedenle eğer ülkemizin öne çıkan konservatuarlarından birinde oyunculuk eğitimi almak istiyorsanız çok çalışmalı; tiyatro ve sanat tarihi, farklı dönemlerin önemli oyunları gibi konular hakkında bilgi edinmeli; diksiyonunuzu, beden dilinizi ve oyunculuk yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Bu noktada bizim önerimiz alanında gerçekten uzmanlığını kanıtlamış deneyimli eğitmenlerden destek alarak potansiyelinizin üzerine tiyatro sanatının inceliklerini eklemeniz… Aksi takdirde yetenek sınavlarında aradığınızı bulamayabilir, hayallerinize en azından bir süreliğine ara vermek zorunda kalabilirsiniz.

Uygulama ağırlıklı ve keyifli bir konservatuara hazırlık süreci için Sinema Akademi’ye merhaba deyin, yetenek sınavlarına birlikte hazırlanalım, oyunculuk bölümü yetenek sınavı için ihtiyacınız olan tüm becerileri kazanımlarınız arasına ekleyin!

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40