Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Oyuncu Olmak İçin Konservatuar Şart mı?

Konservatuar Okumak Oyuncu Olmak İçin Tek Yol mu?

Oyunculuk; ses, jest, mimik ve beden dilini kullanarak farklı bir karaktere hayat verebilme sanatı demektir. Oyuncu olmak için yetenekli olmak şarttır. Fakat sadece yetenekli olmanız, iyi bir oyuncu olmak için yeterli olmayacaktır. İster tiyatro oyunculuğu ister kamera önü oyunculuk olsun her iki alan için de yeteneğinizi eğitimle buluşturmanız gereklidir.

Oyuncu olmak için eğitim almalı, kendinizi her alanda geliştirmeli ve eksik olduğunuz yönlerinizi tamamlamalısınız. Bunu da ancak eğitim alarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Peki konservatuar okumadan oyuncu olunur mu? Oyuncu olmak için eğitim alabileceğiniz için en güvenilir ve profesyonel yerler konservatuarlar olacaktır. Fakat yine de oyuncu olmak için konservatuar şart mı sorusuna evet demek yanlış olacaktır.

Tiyatro Oyuncusu Olmak İstiyorsanız Konservatuar Okumak Şansınızı Arttıracaktır!

Tiyatrolarda oyuncu olmak için konservatuar şart mı? Tiyatro oyuncusu olmak istiyorsanız mutlaka eğitim almanız gerekir. Fakat bu eğitimi konservatuarlardan alıp almamak; yaşınıza, yeteneğinize ve genel kültür seviyenize bağlıdır. Tiyatro oyuncusu olmak istiyorsanız konservatuar eğitimi almak, diğer adaylara göre şansınızı arttıracaktır.

Tiyatro oyunculuğunun sahneye özgü teknik bilgileri vardır. Tiyatro oyuncusu, birçok alanda kendini geliştirmiş olmalıdır. Örneğin şan eğitimi, dans eğitimi, dramaturji, genel kültür, tiyatro tarihi ve role hazırlık teknikleri gibi konularda tiyatro oyuncusunun donanımlı olması gerekir. Bu alanlarda kendinizi en hızlı ve en doğru bilgiyle geliştirebileceğiniz yer konservatuarlar olacaktır.

Öyleyse konservatuar okumadan oyuncu olunur mu? Bu eğitimleri konservatuar okumadan da alabilirsiniz. Oyuncu olmak için konservatuar okumak şart değildir. Fakat bu durum sizin için biraz daha zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Bu durumda oyuncu olmak için eğitim alacağınız kurumların güvenilir ve tecrübeli olmalarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca MEB onaylı sertifika alacağınız oyunculuk eğitimleri sizin için çok daha iyi olacaktır.

Kamera Önü Oyunculukta Konservatuarın Etkisi Nedir?

Kamera önü oyunculuk yapmak istiyorsanız, konseratuvar eğitimi almanız olmanız faydanıza olacaktır. Konservatuar size kapsamlı bir oyunculuk eğitimi sunacak fakat kamera önü teknikleri konusunda yeterli düzeyde bilgilendirmeyecektir. Kamera önü oyunculuk, teknik olarak tiyatro oyunculuğundan biraz daha farklıdır. Bu sebeple kendinizi kamera önü oyunculuk ya da sinema televizyon oyunculuğu eğitimi veren oyunculuk kurslarında da geliştirebilirsiniz.

Günümüzde sadece cast ajanslarına kaydolarak da oyunculuk yapılabilmektedir. Bu şekilde figüranlık yapmanın ya da yan karakter oynamanın ötesine geçmeniz neredeyse imkansızdır. Kamera önünde şansınızı arttırmak istiyorsanız jest ve mimiklerinizi doğru kullanmayı, ses tonunuzu ayarlamayı, role doğru bir şekilde hazırlanmayı bilmelisiniz. Dolayısıyla kamera önünde oyuncu olmak için eğitim almalısınız.

Konservatuar Okuyarak Sektörde Daha Kolay İş Bulabilirsiniz!

Oyunculuk temelde; yaratıcı bir bakış açısına, gözlem ve ezberleme yeteneğine sahip olmayı gerektirir. Eğer yeteneğinize güveniyorsanız oyuncu olmak için gereken, kalan eksiklerinizi kapatmak olacaktır. Konservatuarlar, size güvenilir ve doğru eğitimi sunacak eğitim kurumlarıdır.

İster kamera önü oyunculuk, ister tiyatro oyunculuğu olsun sektörde her zaman konservatuar okumuş oyuncu adayları bir adım öndedir. Fakat oyuncu olmak için konservatuar şart mı sorusuna verilecek cevap hayırdır. Konservatuar okuyan bir kişinin oyuncu olma şansı daha yüksek olsa da, konservatuar okumamış ama oyunculuk eğitimleriyle kendini yetiştirmiş bir kişinin de bir o kadar oyuncu olma şansı vardır. Önemli olan sahnede ya da kamera önünde ışığınızı ne kadar iyi yansıttığınızdır.

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40