Sinema Akademi

MEB'e bağlı ruhsatlı bir eğitim kurumudur.

Konservatuvar Mezunları Ne İş Yapar?

Konservatuvar Bölümü Mezunu Ne Olabilir?

Konservatuvar; resim, müzik, tiyatro ve dans eğitimleri veren ve güzel sanatlar alanında nitelikli insan yetiştirmeyi amaçlayan okullardır. Konservatuvarlar, akademik çalışmaların ve teorik eğitim planlarının yanında öğrencilerin pratik ve uygulama yapabilmesi için eğitimler vermekte ve öğrencileri bu alanda profesyonelleştirmeyi amaçlamaktadır.  Dolayısıyla konservatuvar mezunları mezun oldukları bölüm ile ilgili oldukça donanımlı bir eğitime sahip olmuş olurlar.

Konservatuvar kazanmayı hedefleyen ya da hali hazırda konservatuvar okuyan öğrencilerin merak ettiği ortak bir soru vardır. Bu soru ise konservatuvar mezunu ne iş yapar sorusudur. Öğrenciler alanı ile ilgili eğitim aldıktan sonra yönelebilecekleri meslek dallarını merak etmektedir. Bunun sebebi ise konservatuvar öğrencilerinin ya da öğrenci adaylarının mezun oldukları bölümden sonra ne yapacaklarına karar verme isteğidir. 

Yazımızın devamında konservatuvar mezunu ne iş yapar sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Siz de konservatuvar mezunu olunca ne olur sorularını soruyor ve bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyarak konservatuvar mezunları ne iş yapar konusu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Konservatuvardan Mezun Olunca Ne Olur?

Konservatuvar mezunları alanlarına göre pek çok mesleği icra edebilir. Bahsi geçen meslek gruplarını anlatmadan önce konservatuvar bölümlerini sıralamak gerekirse; resim, müzik, fotoğrafçılık, grafik tasarım, tiyatro gibi bölümleri sıralayabiliriz. Öğrenciler bu bölümler içinden kendileri için en uygun bölümlere hazırlanarak yetenek sınavlarında başarılı olmak için çaba gösterirler. Tüm bu çabaların ardından kazandıkları okulda alacakları eğitim sonrasında konservatuvar mezunları ne iş yapar gibi soruların yanıtlarını merak ederler. Gelin, birlikte konservatuvar mezunları ne iş yapar inceleyelim…

Resim Bölümü – Konservatuvar Meslekleri

Resim bölümü; çizim, heykel ve görsel alan gibi alanlarda yeteneği olan öğrencilerin tercih ettiği bölümlerdendir. Konservatuvar mezunları arasında resim bölümünde olanlar; özel ve kamu kuruluşlarında ressam, öğretim görevlisi, sanat danışmanı, resim öğretmeni gibi pek çok alanda çalışabilirler. 

Müzik Bölümü – Konservatuvar Meslekleri

Enstrüman çalma yeteneği ve sesi güzel olanların tercih ettiği müzik bölümünde yalnızca pratik değil teorik eğitimler de vardır. Konservatuvar mezunları arasında müzik bölümünü bitirenler; şarkıcı, müzik öğretmeni, akademisyen, piyanist, eğitmen, müzik terapisti, aranjör, müzik yazarlığı, ses ve kayıt mühendisliği, stüdyo mühendisliği gibi sayısız alanda çalışabilirler. 

Tiyatro Bölümü – Konservatuvar Meslekleri 

Tiyatro bölümü; atölye çalışmaları, ses- nefes çalışmaları, oyunculuk, doğaçlama, tirad çalışmaları gibi oyunculuğa ve tiyatroya dair pek çok dersin verildiği bir bölümdür.  Tiyatro bölümü konservatuvar mezunları  oyunculuk , tiyatro ve reklam sektörü gibi alanlarda rahatlıkla iş bulabilirler. Konservatuvar mezunu ne iş yapar diye soran tiyatro bölümü öğrencileri için söylemek gerekirse tiyatro bölümü mezunları;  tiyatro oyuncusu, dizi oyuncusu, sinema oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist gibi meslekleri rahatlıkla yapabilirler. 

Konservatuvar arasında öğrencilerin kendilerini ileride görmek isteyecekleri pek çok meslek grubu vardır. Bu sebeple konservatuvar mezunları isterlerse  yüksek lisans yaparak eğitim aldıkları bölüm ile ilgili daha donanımlı bir duruma gelerek akademisyen olabilir dilerlerse de aldıkları eğitim üzerinden kendilerini geliştirerek alanları ile alakalı mesleklerde istenen kriterleri sağladıkları takdirde çalışabilirler.

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 40